Najnowsze

Najnowsze

Zajrzeć do paszczy grizzly i przeżyć

Zobaczyć paszczę niedźwiedzia grizzly z bardzo bliska i przeżyć - to w dzikich warunkach przyrody niemal niemożliwe. Udało się jednak pewnemu filmowcowi z Alaski, który kły drapieżnego zwierzęcia miał na wyciągnięcie obiektywu.

Tak tworzył się śmiercionośny żywioł

Animacja przygotowana przez NASA w 23 sekundy pokazuje, jak dynamicznie rozwijały się tornada w Stanach Zjednoczonych, które spustoszyły okolice Oklahoma City. Zginęły 24 osoby, a ok. 240 zostało rannych.

Europa w kleszczach niżów. Prawie cały kontynent w deszczu

Nad Europą znajdują się trzy potężne ośrodki niżowe. Jeden znajduje się nad Morzem Norweskim, drugi - nad południową Skandynawią, z kolei ostatni centrum ma nad Morzem Śródziemnym. Niże odpowiedzialne są za fronty atmosferyczne, niosące deszcz i ochłodzenie.

Burze tracą na sile. W nocy zagrzmi na południu kraju

Burze powoli cichną. Wieczorem zagrzmiało jeszcze w rejonie Opola, Wrocławia, Częstochowy i Łodzi. Komórki burzowe pojawiły się także w okolicach Trójmiasta i Elbląga, a także Terespola. W nocy błyskawice zobaczymy jeszcze w południowej części kraju.

Jak się chronić przed komarami? Radzi Stefan Niesiołowski

- Nie ma nic dziwnego w tym, że komary zaczęły się pojawiać - mówi poseł PO Stefan Niesiołowski (PO), profesor entomologii. Polityk wyjaśnia także, jak radzić sobie z uciążliwymi owadami, czemu kąsają oraz dlaczego nie należy stosować masowych oprysków.

"Zielone płuca" Ziemi nie tak wydajne, jak sądzono

Większość dwutlenku węgla, który pochłaniają lasy amazońskie trafia z powrotem do atmosfery za sprawą Amazonki - pokazują najnowsze badania. To oznacza, że "zielone płuca" Ziemi nie są tak wydajne, jak dotychczas sądzono.

NASA chce drukować jedzenie. Udało się już z czekoladą

NASA stawia na drukowane jedzenie. Inżynier Anjan Contractor otrzymał od Agencji 125 tys. dolarów stypendium na zbudowanie prototypu drukarki 3D, która by na to pozwalała. Konstruktorowi udało się już wydrukować czekoladę, teraz zabiera się za pizzę.

Tornado zrównało miasto z ziemią

- Mamy dobre wieści. Liczba ofiar wynosi teraz 24 - powiedziała przedstawicielka władz Oklahomy odpowiedzialna za liczenie ofiar potężnego tornada, które w nocy z poniedziałku na wtorek (czasu polskiego) przeszło nad przedmieściami Oklahoma City na południu USA, niszcząc dwie szkoły, szpital i setki domów. Trwa przeczesywanie gruzów pozostawionych przez żywioł na swojej drodze. Wcześniej mówiono nawet o setce ofiar. Liczba 24 może jednak wzrosnąć.

Druga dziura w Marsie wywiercona

Łazik Curiosity już po raz drugi wykonał odwiert na Marsie. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom nad pozyskanymi próbkami, uda się potwierdzić tezę, że w przeszłości na Czerwonej Planecie mogły istnieć warunki sprzyjające życiu.

"Przyszedł wiatr i przesunął stodołę "

Potężna wichura z gradobiciem przeszła nad gminą Jedlińsk w okolicach Radomia w poniedziałkowe popołudnie i wieczór. Wiatr zerwał wiele dachów i zniszczył uprawy. - Tutaj jest już po żniwach, żyta w ogóle nie będzie - powiedział w TVN24 Marian Warchoł z najbardziej dotkniętej przez żywioł Kruszyny. - Szła taka fala i wszystko niszczyła - dodała mieszkanka położonych niedaleko Wierzchowin.

Białe laski pójdą w odstawkę?

Mamy potencjał do wykorzystywania echolokacji na podobnej zasadzie, jak robią to nietoperze czy delfiny, jednak z tego nie korzystamy - ustalili naukowcy. Odkryli, że umiejętność ta rośnie w miarę nabywania doświadczenia.

Słońce pozwala złapać oddech

Przebywanie na słońcu łagodzi objawy astmy - ustalili brytyjscy naukowcy. Zbawienna okazuje się witamina D produkowana przez organizm człowieka pod wpływem słońca.

Sfilmowali tornada z kilkuset metrów

Tornada pustoszą amerykański Środkowy Zachód. W niedzielę przeszły przez stany Oklahoma, Kansas i Iowa, w poniedziałek ponownie przez Oklahomę. Znaleźli się odważni, którzy zaryzykowali sfilmowanie potężnego żywiołu.

Naukowcy: nasz Wszechświat nie jest jedyny

Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny. Nierównomierny rozkład promieniowania kosmicznego może wskazywać na istnienie sił grawitacyjnych pochodzących z innych światów.

Niże są zdecydowanie silniejsze. Sporo deszczu nad Europą

Pogodę w Europie kształtują niże. Znad Danii w kierunku państw nadbałtyckich wsuwa się chłodne powietrze, mocne ośrodki niżowe znajdują się także nad Grecją i Islandią. Układy niskiego ciśnienia przynoszą ochłodzenie i deszcze. Wtorkowa pogoda w Europie Zachodniej, Północnej i Środkowej nie zapowiada się obiecująco.

Burze słabną, ale to jeszcze nie koniec

Burze od samego rana dawały się nam we znaki. Towarzyszyły im opady gradu, porywisty wiatr, do 90 km/h, i ulewny deszcz. Strefę frontu śledzili z nami Reporterzy 24, od których dostaliśmy mnóstwo zdjęć i filmów z burzowej Polski. Front atmosferyczny słabnie, ale na noc synoptycy przewidują kolejne wyładowania.