Najnowsze

Najnowsze

Mekong zalewa Kambodżę. Stolica pod wodą

Liczba ofiar powodzi w Kambodży wzrosła do co najmniej 30. Kataklizm spowodowały ulewne monsunowe deszcze, które doprowadziły do podniesienia poziomu rzeki Mekong - informują lokalne służby zarządzania kryzysowego.

Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

Wybrzeże Szkocji równie ważne jak rafy koralowe

Międzynarodowy zespół naukowców ocenił, że ochrona ekosystemów oceanicznych nie może skupiać się tylko na wybranych lokalizacjach. Według badaczy należy całkowicie zmienić podejście i nie kierować się liczbami zagrożonych gatunków w danym rejonie, lecz ich wpływem na ekosystem.

Wielkanocna dieta: małe, ale smaczne szczury

Naukowcy odkryli, że głównym źródłem białka w diecie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej na Pacyfiku wcale nie były ryby czy skorupiaki. Były nim... szczury. Naukowcy dowiedli tego badając szczątki ludzi, którzy zamieszkiwali wyspę około 800 lat temu.

Mazurscy ratownicy zamykają sezon. Od teraz żeglarze są zdani na siebie

W minionym sezonie ratownicy udzielili pomocy 641 osobom, z których 95 wymagało hospitalizacji, podało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Stacjonujące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich karetki wodne zakończyły w poniedziałek tegoroczną służbę ratunkową. Od poniedziałku każdy wypływa na własną odpowiedzialność.

Życie na Ziemi starsze o 700 mln lat?

Tlen pojawił się w atmosferze o 700 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono - ustalili naukowcy. Takie wyniki prowadzą do powstania szeregu nowych pytań na temat ewolucji.

Korki na orbicie. "Wkraczamy w nową erę"

Amerykański statek towarowy Cygnus musiał ostatnio opóźnić cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu Sojuzowi wiozącemu astronautów. Ponieważ przybywa prywatnych operatorów usług kosmicznych, w otoczeniu ISS robi się coraz bardziej tłoczno. - Wkraczamy w nową erę kosmiczną - komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.

Ziemia "ukradła" Księżyc? Uczeni mają nową teorię

Księżyc może być "prezentem" od innej planety - głosi nowa teoria o pochodzeniu ziemskiego satelity. Według niej pierwotnie przynależał do Wenus, która jednak go utraciła. Po jakimś czasie grawitacja naszej planety miała go przyciągnąć na swoją orbitę.

Dach kościoła runął podczas ulewy. W środku było 200 osób

10-letni chłopiec zginął w kościele budowanym w meksykańskim Juarez, kiedy pod wpływem ulewy prowizoryczny dach runął tam na 200 osób. Intensywne deszcze od kilku tygodni nękają Meksyk, który nie podniósł się jeszcze po niemal równoczesnym ataku dwóch cyklonów z połowy września. Zagrożenie osunięciami nasiąkniętego gruntu rośnie, a tymczasem do wielu regionów co najmniej od dwóch tygodni nie dotarła pomoc.

O cyklonach i antycyklonach w prognozie szesnastodniowej

Najbliższe dwa tygodnie wyglądają dość typowo. Najpierw nad Europą Środkową zagości układ wyżowy o imieniu Karin, będący jeszcze nad Skandynawią. Przewędruje nad Polskę, a nad Warszawą zagości około czwartku 3 października. To jemu będziemy zawdzięczali słoneczną, pogodną aurę.

"Odkrywcy umierali na tej trasie". Dwa miesiące wiosłowali po wodach Arktyki

Prawie 1900 km po wodach Oceanu Arktycznego przepłynęli czterej mężczyźni łodzią napędzaną jedynie siłą ich mięśni. Wioślarze wyprawili się z Kanady w kierunku Grenlandii fragmentem szlaku zwanego Przejściem Północno-Zachodnim. Ta trasa, choć znana od kilkuset lat, w przeszłości zatrzymała ekspedycje wielu słynnych odkrywców.

Na drogach sucho i bez utrudnień

Pogodnie i sucho ma być w niedzielę we wszystkich regionach kraju. Oznacza to, że zmotoryzowani nie powinni dziś trafić na utrudnienia związane z pogodą. Jedynie rano mgły i zamglenia mogą ograniczać widzialność.