Najnowsze

Najnowsze

Synoptyk TVN Meteo przestrzega: będą wichury, burze i podtopienia

Synoptycy TVN Meteo przestrzegają, że najbliższa doba może okazać się burzliwa. Wszystko za sprawą aktywnego niżu, który przemieści się nad Polską i przyniesie opady sięgające nawet 50 mm oraz wichury. W nocy podtopienia są prognozowane na Śląsku, w ciągu dnia - na północy i wschodzie kraju.

Przycinają drzewka owocowe dla niedźwiedzi

Organizacja WWF Polska odnawia stare sady w Bieszczadach. Wolontariusze przycinają stare gałęzie, odkrzaczają i odsłaniają drzewka, by te obficiej owocowały. Jesienią owocami pożywić się mają niedźwiedzie.

Ochrona przeciwpowodziowa niewiele pomoże: nadmorskie miasta czekają miliardowe straty

Przy zachowaniu obecnego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, do 2050 roku 136 największych nadmorskich miast świata doświadczy strat o łącznej wysokości biliona dolarów. Wzmocnienie nabrzeżnych instalacji pozwoli ograniczyć poziom zniszczeń do 52 miliardów - to i tak dziewięć razy więcej niż obecnie. Wyniki badań ekonomistów Banku Światowego opublikował w niedzielę "Nature Climate Change".

Paraliż stolicy. Monsun i Trami połączyły siły

Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.

Komunikat dla alergików

W pogodne dni stężenie pyłku bylicy będzie na przeważającym obszarze kraju wysokie. W trzeciej dekadzie sierpnia stężenie pyłku bylicy będzie się stopniowo zmniejszać, ale nadal będzie średnie i wysokie.

Ostrożnie jedźcie, ostrożnie parkujcie

Pogoda lokalnie może być niebezpieczna, co na pewno odczują kierowcy. Będzie padać, i to intensywnie. Niewykluczone są także burze. Ponieważ podczas nich mocno powieje, bądźcie ostrożni, wybierając miejsce do postoju.

Każdy będzie mógł zgłosić nazwę dla egzoplanety

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zmieniła swoje oficjalne stanowisko w sprawie nazywania planet pozasłonecznych. W ostatnim oświadczeniu instytucja przystała na nadawanie egzoplanetom słownych nazw zamiast oznaczeń. Poza tym dzięki nowym zasadom procedura wybierania nazwy będzie otwarta dla szerokiej publiczności.

Za pomocą światła unieśli diamenty

Obecnie technologia jest już na tyle rozwinięta, że nawet lewitacja nikogo nie dziwi. Zmieniają się tylko techniki, które do niej prowadzą. Niedawno sukcesem popisali się szwajcarscy naukowcy, którzy utrzymali obiekt w stanie lewitacji przy pomocy fal akustycznych, teraz amerykańscy badacze unieśli nanodiamenty za pomocą światła.

Powodzie w Chinach najpoważniejsze od dekad. Do tego ekstremalne temperatury

W powodziach, które nawiedziły w tym tygodniu północny i południowy wschód Chin, zginęły co najmniej 43 osoby. W wyniku osunięć ziemi zablokowana jest linia kolejowa łącząca Pekin z Kantonem - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. Inne regiony, choć kłopotów nie mają, są z kolei nękane przez rekordowe upały.

Symulacja trzęsienia ziemi. Runęło 12 tysięcy ton gruzu

13-piętrowy budynek runął w sobotę nieopodal San Francisco. Został wysadzony na potrzeby badań sejsmologicznych. Podczas kontrolowanej eksplozji naukowcy mogli dokładnie prześledzić powstałe ruchy ziemi podobne do tych, jakie są efektem trzęsienia ziemi.

Kilkadziesiąt pytonów w motelowym pokoju

Kanadyjska policja przechwyciła 40 pytonów przetrzymywanych w motelu w mieście Brantford, które leży około 100 km na południowy zachód od Toronto. Węże, mierzące od 30 do 137 cm długości, były przechowywane w plastikowych koszach.