Najnowsze

Najnowsze

"Będzie trzeba rozkuwać, może nawet strzelać". Wąskie korytarze przeszkodą dla ratowników

- Zabezpieczenie logistyczne, techniczne tego typu akcji to jest niesamowite przedsięwzięcie - komentuje działania bawarskich służ ratownik GOPR Marcin Feliks. W piątek rozpoczęli ewakuację rannego rannego speleologa, który po wypadku utknął na głębokości kilometra w jaskini Riesending. Najtrudniejsze może być pokonanie wąskich odcinków korytarzy, miejscami mających zaledwie kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Upały na Półwyspie Iberyjskim: nawet 40 st. C

W sobotę w wielu częściach Europy będzie przelotnie padać i grzmieć. Burze prognozowane są zarówno na chłodnej północy, i na ciepłym południu. Bezchmurne niebo i słoneczny żar synoptycy prognozują dla Portugalii i Hiszpanii.

Będą wyciągać rannego grotołaza. "Warunki są ekstremalne"

W okolicach Berchtesgaden w bawarskich Alpach rozpoczęła się w piątek ewakuacja ciężko rannego niemieckiego speleologa, uwięzionego od pięciu dni w jaskini na głębokości 1000 m. Skomplikowana akcja ratownicza może potrwać nawet tydzień, bo utrudnia ją nie tylko stan poszkodowanego, ale też pogoda, która może uziemić śmigłowiec. - Będziemy wykorzystywać do transportu muły - zapowiada rzecznik pogotowia górskiego.

W górach najcieplej, ale burzowo

W sobotę pogoda nie dopisze wypoczywającym nad jeziorami i nad morzem. W tych częściach kraju będzie chłodno i deszczowo. W górach też pokropi, a nawet zagrzmi, ale temperatury mają być nieco wyższe.

Dwa fronty przechodzą nad Polską. Niosą deszcze, burze i wichury

Północne regiony oraz Wielkopolska i Mazowsze znajdują się w strefie burz, które przemieszczają się na południowy wschód. Uaktywniły się po południu na jednym z dwóch chłodnych frontów atmosferycznych przechodzących nad krajem. Z drugim frontem związane są przelotne opady deszczu i silny, porywisty wiatr.

Brazuca łączy piłkarzy i naukowców NASA w ciemnościach laboratoriów. Zyskują studenci

Uwagę grających w tegorocznych mistrzostwach piłkarzy, naukowców NASA oraz milionów kibiców na całym świecie skupia Brazuca - oficjalny model piłki dopuszczony do gry przetestowany przez 600 piłkarzy. W kalifornijskich laboratoriach agencji znajduje się jej kopia, poddawana w imię nauki nietypowym procedurom przy zgaszonym świetle. Dzięki kolorowym strumieniom gazów studenci na własne oczy widzą zjawiska opisywane w podręcznikach.

Zagrzmiało na południu Polski

Na Podkarpaciu zagrzmiało - poinformował Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo. Burzom towarzyszyły opady deszczu rzędu 20 l/mkw. i porywisty wiatr.

Efekty zmian klimatu? Powodzie i ulewy, a nie fale wielkich upałów

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

W weekend spokojniej, ale chłodniej. Miejscami spadną przelotne deszcze

Po przejściu burzowego frontu z zachodu w najbliższych dniach do całego kraju dotrą chłodne masy powietrza. W efekcie temperatury zamiast oscylować wokół 30 st. C spadną w okolice 20 st. C, a w wielu regionach nawet poniżej tej wartości. Wraz z upałami odejdą gwałtowne burze, ale z przelotnymi opadami musimy się liczyć.

Burze weszły od zachodu do Polski. Świnoujście na pierwszej linii frontu

Wkraczającą w środę od zachodu Polski strefę burz uważnie śledził synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. - Wyładowaniom towarzyszą opady do 10 l/mkw., silny wiatr oraz lokalne gradobicia - ostrzegał meteorolog. W kilku miastach na zachodzie kraju po przejściu nawałnic zostały zalane ulice i utrudnienia w ruchu drogowym.

Trzy potężne erupcje na Słońcu w 24 godziny

W środę na Słońcu doszło do trzeciego z rzędu wybuchu radiowego. Ogrzewająca naszą planetę gwiazda "wypluła" w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość materii. Niektórzy uważają, że słoneczna aktywność jest przyczyną zakłóceń fal radiowych, jakie zarejestrowano 11 czerwca na Ziemi.