Najnowsze

Najnowsze

Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

Wyjątkowo niebezpieczna środa na Bałkanach. Możliwe trąby powietrzne

Gwałtowne burze gradowe, porywisty wiatr i intensywne opady deszczu - wszystko to czeka dziś mieszkańców Bałkanów. Pogoda może być niebezpieczna, dlatego meteorolodzy ogłosili trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Istnieje spore ryzyko, że miejscami uformują się potężne trąby powietrzne.

Burze słabną i zanikają. Nocą jedynie deszcz

Zanikają burze, które uaktywniły się po południu w północnych i zachodnich regionach Polski. Grzmi lokalnie, a zjawiska mają słabe natężenie. W nocy w części kraju ma padać, ale synoptycy nie przewidują gwałtownych zjawisk.

W polskich kurortach tylko kilka miejsc pogodnych

W polskich kurortach turyści mogą spodziewać się zachmurzonego nieba. Jest to zła wiadomość dla amatorów opalania. Temperatura oscylować będzie od 16 do 25 st. C. Najcieplejszym kurortem w Polsce zostanie Iwonicz-Zdrój.

Na granicy Ziemi i Kosmosu lśnią obłoki srebrzyste

Zwróćcie oczy ku niebu. Obłoki srebrzyste mogą pojawiać się w letnie wieczory w najwyższej warstwie atmosfery, oddzielającej Błękitną Planetę od przestrzeni kosmicznej. Są to jedyne chmury powstające tak wysoko. Te chmury pojawiają się tylko w określonych warunkach, ale kiedy już pojawią się na niebie, w spektakularny sposób wyróżniają się spośród innych pospolitych chmur.

Cała Puszcza Białowieska na liście UNESCO

Cała Puszcza Białowieska znalazła się na liście UNESCO. Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął w poniedziałek zgłoszony przez Polskę i Białoruś wniosek, dzięki czemu Obiekt Światowego Dziedzictwa - jakim jest część Puszczy od 35 lat - zmienił m.in. nazwę i powierzchnię.

Rekord został pobity. Tegoroczny maj najcieplejszym w historii

Tegoroczny maj najgorętszym w historii rozpoczęcia pomiarów. Temperatura Ziemi Globu była na tyle wysoka, że pobity został rekord z 2010 roku. Naukowcy zaznaczają jednak, że to nie koniec wysokich temperatur. Rok 2014 jest na dobrej drodze do tego, by zostać najgorętszym okresem w historii.

Tytan starszy od Saturna?

Tytan może być starszy niż dotychczas myślano - dowodzą najnowsze badania. Bardzo prawdopodobne jest, że ten największy z księżyców Saturna formował się wraz z początkiem tworzenia Układu Słonecznego.

Potężne trzęsienie ziemi w "pierścieniu ognia". "Uderzyło w Ziemię jak dzwon"

Bardzo silne trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera wystąpiło w poniedziałek u wybrzeży położonego na zachód od Alaski Archipelagu Aleutów - poinformował amerykański instytut geosejsmiczny USGS. Tuż po nim miało miejsce kilkanaście silnych wstrząsów wtórnych. - Sejsmolodzy będą je odczytywali na całym świecie przez kolejną dobę - informowali specjaliści.

Miejscami drogi mokre od deszczu

Pogoda nie będzie sprzyjać kierowcom podróżującym po drogach północnej i centralnej części kraju. Na południu natomiast warunki drogowe będą komfortowe.

Dwa ogromne finwale złapane w Islandii

W Islandii złapano dwa pierwsze finwale w tym roku. Jest to jedno z dwóch państw, które łowi te zwierzęta, mimo że są one zaklasyfikowane jako gatunek zagrożony.

Rosja z kosmosu. Moskwa jak wielki, złoty pająk

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonują serię zdjęć Ziemi. Jedno z nich - niesamowita nocna fotografia Europy Wschodniej - przedstawia zorzę polarną oraz światła największych miast, w tym Moskwy.

Odnaleziono ciało 3-letniej ofiary powodzi w Bułgarii

Tragiczny bilans w Bułgarii wzrósł - z listy zaginionych skreślono 3-letnią dziewczynkę, której zwłoki odnaleziono na jednej z ulic zalanej Warny. Trwają poszukiwania pozostałych osób, w tym 6-letniego chłopczyka. Władze wielu bułgarskich regionów przygotowują się na falę wezbraniową i ewakuują mieszkańców z zagrożonych miejscowości.

Falisty prąd strumieniowy. On odpowiada za ekstremalną pogodę

Susze, powodzie, upały, chłody w dużej mierze zależą od wielkości zafalowań na prądzie strumieniowym - donoszą najnowsze badania. Zdaniem naukowców te wiatry, które wieją kilkanaście kilometrów nad naszymi głowami, mogą wpływać na to, czy będziemy zmagać się z ekstremalną pogodą.

Dwie trąby wodne nad Bałtykiem

Nad północną częścią kraju pojawiło się wiele cumulonimbusów. W jednej z tych chmur utworzył się wir powietrza, który sięgnął powierzchni morza. Powstała trąba wodna. Jednej z internautek udało się uchwycić zjawisko na zdjęciu, które następnie przesłała na Kontakt 24.