Czwartkowy poranek należał do dość mglistych. - Widać, że nic nie widać - skwitowała w porannym programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 Agnieszka Cegielska.
Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować zorzą polarną. Nawet w Polsce.
Deszczowo będzie nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy. I to przez ten sam ośrodek niskiego ciśnienia. Meteorolodzy alarmują, że lało będzie m.in. w Budapeszcie. Natomiast na południu Chorwacji przez deszcz może dojść do lawin błotnych.
W ciągu najbliższych dni opady deszczu będą utrzymywały się zwłaszcza na zachodzie Polski. Synoptycy nie wykluczają również burz. W ich trakcie powieje z prędkością do 80 km/h. Na termometrach w całej Polsce wartości powyżej 20 stopni będziemy oglądać od piątku.
Trzech astronautów wylądowało "nieopodal" kazachstańskiego miasta Żezkazgan w środkowej części kraju. Statek z dwoma Rosjanami i Amerykaninem na pokładzie znalazł się na Ziemi po 4.00 rano czasu polskiego.
Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.
W czwartek tylko mieszkańcy Pomorza nie będą potrzebowali parasola - w pozostałych województwach spodziewane są opady i lokalne burze. Najwięcej deszczu spadnie południowym zachodzie - miejscami nawet 50 l/mkw. W centrum także będzie deszczowo, zaś na północnym wschodzie niewykluczone, że zagrzmi i mocno powieje. Biomet tego dnia będzie niekorzystny, zaś termometry wskażą od 16 do 23 st. C.
W czwartek prawie wszyscy kierowcy w Polsce napotkają utrudnienia w postaci opadów deszczu. Najtrudniejsze warunki wystąpią na trasach w województwach na południowym zachodzie, gdzie spadnie nawet 50 l/mkw. oraz w części północno-wschodniej, gdzie niewykluczone są burze.
Intensywne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom Gdańska. W środę w godzinach popołudniowych zalane zostały niektóre jezdnie. Miejscami naporu wody nie wytrzymały studzienki kanalizacyjne.
Jak zapowiada się czwartek w kurortach świata? Burzowo będzie w Portugalii, w Chorwacji, w Grecji, ale też w kurortach Ameryki Łacińskiej, na Malediwach i w Indonezji. Z pełnego słońca będą się cieszyć ci, którzy przebywają w Hiszpanii i w Afryce.
W polskich kurortach niebo będzie zasnute chmurami, z których w wielu miejscach spadnie deszcz. Prognozowane są również lokalne burze. Termometry wskażą od 12 st. C do 25 st. C.
W Kanadzie w prowincji Alberta w poniedziałek rano spadł pierwszy śnieg w tym roku. Zima przyszła dużo szybciej niż zwykle. Mokry, topniejący śnieg połamał drzewa i sparaliżował całe miasto.
Stanąć we wnętrzu krateru, podziwiać rozżarzone jezioro lawy? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo sama myśl o niebezpieczeństwie przyprawia nas o ciarki. Jest jednak śmiałek, któremu tak ekstremalne wyczyny nie są obce. To Kanadyjczyk George Kourounis. Udało mu się pod koniec sierpnia stanąć wewnątrz aktywnego wulkanu Marum, który położony jest na jednej z pacyficznych wysp.
Gdzie efekt cieplarniany najbardziej wpływa na środowisko? Portal weather.com wyłonił 10 miejsc, gdzie globalne ocieplenie oddziałuje na przyrodę w największym stopniu. Na liście znalazły się m.in.: Floryda, Grenlandia czy Antarktyda. Sprawdź gdzie jeszcze i z jakim rezultatem przyroda zmieniła się za sprawą wzrostu globalnej temperatury powietrza.
Prognozy na nadchodzące godziny nie napawają optymizmem. Czeka nas pochmurny i deszczowy czwartek. Niewykluczone, że miejscami spadnie nawet 50 litrów wody. Ostrzegamy więc przed lokalnymi podtopieniami. W piątek będzie nieco pogodniej, ale w części kraju nadal może padać i grzmieć.
W okresie rozpogodzeń głównym zagrożeniem dla alergików będą nadal zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria (średnie stężenie) i z rodzaju Cladosporium (wysokie stężenie).
Zamiast samochodów pędzących po trasie szybkiego ruchu w USA, po drodze sunęła rzeka wody i błota. Wiele samochodów zostało podtopionych i zniszczonych. Dojazd do "miasta grzechu" został wstrzymany. Za całą sytuację odpowiedzialny jest cyklon Norbert.
Jak wygląda Ziemia z wysokości ponad 400 kilometrów? Naukowcy z ESA odpowiedzieli na to pytanie niezwykłym filmem, w którym wykorzystali zdjęcia astronauty Alexandra Gersta, przebywającego obecnie na ISS. Zorza polarna, miliony świateł i białe obłoki nad kontynentami - to niezwykła podróż dookoła świata w niecałą minutę.
Coraz mniej mgieł w Polsce. Jak informuje synoptyk TVN Meteo, utrzymują się one tylko w rejonach górskich. Z kolei na nizinach pojawiają się zamglenia.
Grad uszkodził samolot linii Air Europa, lecący z Madrytu do Buenos Aires. Jak poinformowała we wtorek argentyńska stacja telewizyjna TN, maszyna wylądowała jednak bezpiecznie w stolicy Argentyny.
W ciągu dnia aura nie wszędzie dopisze. Mieszkańcom północno-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju przydadzą się parasole. Pogodnym niebem będą mogli cieszyć się ci, którzy spędzą środę w rejonie od Dolnego Śląska po Podlasie.
Marsjański łazik Curiosity wytrwale pracuje na Czerwonej Planecie już od ponad dwóch lat. W tym roku naukowcy z NASA zamierzają skupić się na warunkach pogodowych, jakie panują na Marsie. W tym celu łazik będzie obserwował marsjańskie niebo. Pracownicy NASA wrzucili na Twittera pierwsze zdjęcie chmur, jakie udało się zrobić Curiosity w ostatnich dniach na Czerwonej Planecie.
Burzowy front przemieszcza się na wschód i powoli się osłabia. Jednak wyładowania wciąż występują w Małopolsce i na Podlasiu. Według synoptyków burze nie ustąpią również w nocy. Zagrzmi na wschodzie kraju.
Burze opanują większość kurortów w Europie i na świecie. Pogodna aura zapanuje w nielicznych miejscach. Słonecznie będzie we wszystkich ośrodkach turystycznych północnej Afryki.
Co najmniej 420 osób zginęło na skutek najgorszych od 50 lat powodzi, które od kilku dni nawiedzają indyjską i pakistańską część Kaszmiru. Władze obu krajów są krytykowane za opóźnienia w akcji ratunkowej.
W miejscowości Santa Marta w Kolumbii miał miejsce poważny wypadek. Droga, po której jechali śmieciarką pracownicy firmy Interaseo, dosłownie się zapadła. Kierowca i asystent zostali ranni. Najprawdopodobniej przyczyną tragedii było powstanie w tym miejscu leja krasowego.