Najnowsze

Najnowsze

Będą miejsca wolne od niżowej pogody

Większość Europy w piątek będzie zmagała się z opadami deszczu, w tym zmagające się z podtopieniami Wielka Brytania oraz Francja. Nie wszędzie jednak aura będzie ponura - synoptycy podkreślają, że miejscami piątkowa pogoda okaże się przyjemna, pozwalając na pozostawienie parasoli w domu.

10 litrów wody spadnie na drogi. Wszędzie wietrznie

Dobre warunki na drogach pojawią się jedynie na południowym zachodzie Polski. W pozostałych regionach kraju pojawią się intensywne opady deszczu. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców stanie się również silny wiatr, w porywach sięgający 90 km/h.

Mrówki poleciały w Kosmos. Musiały przeczekać burzę słoneczną

Cztery razy przekładano wylot, ale w końcu się udało. Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek wieczorem z Wallops Island w stanie Wirginia. Wyniosła ona w przestrzeń kosmiczną prywatny statek kosmiczny Cygnus, który dostarczy na ISS m.in. mrówki.

Osunięcie ziemi w Słowacji. Od świata odcięte trzy hotele i dziesiątki domów

Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.

Parujące jeziora zamrożonej Ameryki

Nad Wielkimi Jeziorami Ameryki Północnej należący do NASA satelita Terra zrobił zdjęcie obrazujące parowanie zbiorników wodnych. Zjawisko tworzy się, gdy nad umiarkowanie ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszcza się masa zimnego i suchego powietrza, które skrapla się na skutek różnicy temperatur. Rozległe smugi wyglądają zjawiskowo na pokolorowanym przez naukowców zdjęciu.

Na zalane tereny idą śnieżyce i mrozy

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Jest woda, która wznieca ogień

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksperymentują z wodą, która wznieca ogień, zamiast go gasić. To tzw. woda w stanie nadkrytycznym. Jej właściwości mogą okazać się bardzo przydatne na Ziemi.

Co z tą zimą?

Spokojnie - niebawem krajobraz całkowicie się zmieni. Za oknami nadal jesień, ale - jak podkreśla Tomasz Wasilewski - niedługo będzie inaczej. Nadchodzi zima. Za jej początek możemy uznać niedzielę 12 stycznia - tego dnia zabielą się pewne regiony Polski.

Wpadł w poślizg na wiadukcie. Wylądował w zaspie 12 m niżej

Warunki pogodowe w Ameryce są śmiertelnie niebezpieczne dla kierowców, poruszających się po oblodzonych trasach. Widać to na nagraniu z monitoringu miejskiego z Minnesoty, na którym widać niebezpieczny wypadek. Furgonetka wpadła w poślizg i spadła z wiaduktu, lądując na śnieżnej zaspie.

USA: mróz taki, że zbiegły skazaniec wrócił do więzienia

W Ameryce jest tak zimno, że 42-letni Robert Vick, który w niedzielę uciekł z więzienia, zdecydował się wrócić za kratki po zaledwie dobie przebywania na wolności. Trudno mu się dziwić - przy -29 st. C był ubrany jedynie w koszulkę, więzienne spodnie i płaszcz.

Zajrzyj we wczesną młodość Wszechświata. To jest najgłębszy obraz gromady galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble`a kolejny raz pozwala nam zajrzeć w odległe regiony Wszechświata. Naukowcy z NASA zaprezentowali uchwycone przez niego wyjątkowe zdjęcie - najgłębszy uzyskany dotąd obraz gromady galaktyk. Niektóre z nich należą do najjaśniejszych i najmłodszych kiedykolwiek wykrytych w kosmosie - oglądamy je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu.

Robi zdjęcia fal od środka. "Czasem ściana wody spada na twoją głowę"

Te widoki oceanu zapierają dech w piersiach. Clark Little z Hawajów wpływa na desce surfingowej w sam środek gigantycznych fal i fotografuje je od środka. Przez lata był uznanym surferem, ale znacznie większy rozgłos przyniosły mu zdjęcia, których robienie sam określa jako jednocześnie ekscytujące i przerażające.

Poranne mgły na południu. W pozostałych regionach mokro

Warunki drogowe w większości kraju nie będą dziś sprzyjające. Na trasach północnej i centralnej Polski zmotoryzowanym będą się dawać we znaki mokre i śliskie od deszczu nawierzchnie. Na południu poranek ma być mglisty, ale potem pogoda zrobi się łaskawsza dla kierowców.

Prognoza pogody na dziś: sucho tylko na południu

Deszczowe chmury zdominują w środę północną i centralną Polskę. Sucho z przebłyskami słońca ma być jedynie na południu kraju. We wszystkich regionach termometry wskażą sporo powyżej zera, a najcieplej ma być wzdłuż zachodniej i południowej granicy.

Loty odwołane, bo zamarza paliwo. Fala mrozów objęła nawet Teksas

W USA strefa mrozów objęła większą część kraju, temperatura odczuwalna przekracza -50 st. C. Poprawa pogody ma nastąpić dopiero w środę. - Czekamy, czekamy aż minie ten dzień i kolejna noc, bo jutro w nocy choćby tu w Waszyngtonie ma być -14 st. C i dopiero od środy zacznie się ocieplenie - relacjonuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN.

Czym jest wir polarny, który zmraża USA?

Winą za atak zimy w USA wiele osób obarcza tzw. wir polarny (ang. polar vortex), czyli rozległy obszar niskiego ciśnienia, który w ciągu całego roku pojawia się nad biegunami. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?