Najnowsze

Najnowsze

Doliczono się 80 tornad, 358 wichur, 40 gradobić

Bilans po niedzielnym ataku pogody na środkowy zachód USA przedstawia się dramatycznie. Region nawiedziło 80 tornad oraz 358 wichur, a z burzowych chmur grad spadał 40 razy. Zginęło co najmniej osiem osób.

53 mln Amerykanów szykowano na żywioł "gorszy niż derecho"

W niedzielę amerykańscy meteorolodzy informowali, że bardzo szybki gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom środkowego zachodu USA. Na narażonych na ekstremalą pogodę terenach ogłoszono ostrzeżenia, które objęły w sumie około 53 mln mieszkańców.

Kilka regionów z utrudnieniami pogodowymi

Szczególną ostrożnością, i to przez cały dzień, będą musieli wykazać się kierowcy podróżujący po drogach północnej części kraju. Rano pogoda nie będzie sprzyjać podróżom po południowej i po wschodniej części kraju. Pojawią się tam gęste mgły, jednak z biegiem czasu będą one ustępować.

Arktyczne powietrze zmrozi końcówkę listopada

W drugiej połowie listopada temperatury będą konsekwentnie dzień po dniu spadać. Jak wyjaśnia w komentarzu do prognozy długoterminowej synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, za chłód będą najpierw odpowiadać wilgotne masy powietrza związane z niżami. Po zmianie cyrkulacji na wyżową arktyczne masy z północy przyniosą nam już mróz, a miejscami opady śniegu.

"Żyjemy w zbyt sterylnych warunkach"

Współczesne społeczeństwo jest "zbyt czyste", bo sterylizując i czyszcząc to, co nas otacza sprawiamy, że nasz organizm przestaje radzić sobie z niegroźnymi elementami środowiska i zaczyna doskwierać mu coraz więcej dolegliwości. W porannej rozmowie w programie "Wstajesz i weekend" dr Wojciech Feleszko tłumaczy, co jest przyczyną alergii i w jaki sposób można skutecznie zminimalizować jej efekty.

Przełomowy projekt młodego Polaka. Potrafi przewidzieć trąby powietrzne

Młody polski naukowiec jest o krok od stworzenia systemu, który pozwoli przewidywać powstawanie trąb powietrznych. Jak sam twierdzi, sprawdzalność jego metody sięga już 59 proc. W rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Taszarek zdradza, że jego algorytm przewidział katastrofalną trąbę powietrzną z lipca 2012 roku, która w Borach Tucholskich zrujnowała hektary lasu i zabiła człowieka.

Zoo wita nowo narodzone flamingi. "Są takie słodkie"

Kolumbijskie ZOO Santafe wita nowych gości i czeka na dwóch spóźnialskich. Mowa o wykluwających się pisklętach flamingów w ogrodzie zoologicznym w mieście Madellin. Pisklęta są oczkiem w głowie pracowników i wzbudzają zachwyt wśród gości. - Są takie słodkie - przyznają zwiedzający.

Wąski pas będzie wolny od deszczu

Dzisiejszego dnia kierowcy będą musieli wykazać się szczególną ostrożnością, bo prawie w całym kraju warunki drogowe będą utrudnione. Pogoda będzie sprzyjać zmotoryzowanym jedynie na południu i na południowym zachodzie.

Krzemionkowy pancerz pozwala wirusom przetrwać w kosmosie i Afryce

Co może zrobić mikroorganizm, będąc w nieprzyjaznym środowisku jak np. gorąca woda lub powierzchnia lecącej komety? Według naukowców, może wykształcić "zbroję", oddzielającą go nieprzyjaznego otoczenia. Dzięki temu opancerzone organizmy są w stanie przetrwać w skrajnych warunkach. Astrobiolodzy NASA podkreślają, że tą metodą można np. zabezpieczać wrażliwe na temperaturę szczepionki transportowane do Afryki.

Z piasku do wody. Miliony żółwi wykluły się na plażach

Na ponad stu meksykańskich plażach rozpoczyna się walka o przetrwanie. Z piasku wykopują się świeżo narodzone żółwie oliwkowe. Miliony malutkich gadów od razu zmierzają w stronę wody, by powrócić na to samo miejsce za około 15 lat. Tylko na plaży Morro Ayuta wykluło się juz około 4-5 milionów zwierząt. ch liczbę szacuje się na ponad 20.

Reporter TVN24 z Filipin: "Prowizoryczne stają się pogrzeby, prowizoryczne stają się cmentarze"

- Żeby odbudować to miasto, by wyglądało tak jak przed tajfunem, trzeba by co najmniej 10 lat - relacjonuje z miasta Palo na spustoszonych przez supertajfun Haiyan Filipinach specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski. Jak mówi, ci, co ocaleli, powoli próbują wracać do normalnego życia, na razie jednak większość z nich skazana jest na mieszkanie w prowizorycznych schroniskach. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych i masowe wręcz pogrzeby ofiar żywiołu - często w bezimiennych grobach.

Curiosity na "Dzikim Zachodzie" Marsa

Skupisko skalistych wzniesień przypominających spopularyzowany przez westerny krajobraz amerykańskiej Monument Valley ma być kluczem do zdobycia przez marsjański łazik Curiosity góry Sharp. Jest ona celem jego najdłuższej dotychczasowej podróży na Czerwonej Planecie. Naukowcy liczą, że przeprawa przez tzw. Wzniesienia Murraya będzie okazją do nowych obserwacji geologicznych.

Trudno będzie uniknąć mgieł. Na północy pokropi

Największych utrudnień na drogach zmotoryzowani powinni się spodziewać w pierwszej połowie dnia. Rano i przed południem w większości regionów mają występować mgły i zamglenia. W ciągu dnia ma się rozpogadzać, jedynie na północy trzeba się liczyć z większym zachmurzeniem i deszczem.

Pociąg wjechał w słonie. Zginęło 6 osobników

Rozpędzony pociąg zabił sześć słoni i ranił co najmniej osiem innych w lesie Chapramari w indyjskim stanie Bengal Zachodni. Maszynista nie miał szans uniknąć wypadku, bo liczące około 40 osobników stado nagle wyszło z lasu i przecięło tory. Wypadek to świadectwo zagrożeń, jakie rozwijający się lokalny przemysł stanowi dla znanego rezerwatu przyrody.

Arktyczny chłód zmrozi Anglię. Może zrobić się biało

- Układ niskiego ciśnienia, a także związany z nim zimny front atmosferyczny na początku przyszłego tygodnia przeszyje chłodem Wielką Brytanię - zapowiadają synoptycy. Zimno zrobi się już w poniedziałek. Prognozy nie wykluczają licznych opadów deszczu, a nawet pierwszego śniegu, który może pojawić się w głębi lądu.

Reporter TVN24 z Filipin: rusza odbudowa. Filipińczycy nie chcą opuszczać kraju

Minęło już kilka dni od tego, jak Haiyan spustoszył Filipiny. - Proszę sobie wyobrazić, jak pięciometrowa fala wody przemierza 2 kilometry, zmiatając wszystko na swojej drodze - mówi Wojciech Bojanowski, specjalny wysłannik TVN24. - Nie ma ani jednego budynku, który by nie był zniszczony - podkreśla. Jednak mieszkańcy wierzą, że będzie już tylko lepiej. Budowane są prowizoryczne szpitale, dostawy są co kilkadziesiąt minut, a do kraju przyjeżdżają wolontariusze z całego świata.

Nadlatuje ISON. Kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Już 28 listopada "kometa stulecia" osiągnie peryhelium, czyli znajdzie się najbliżej Słońca. - To jednak wcale nie oznacza, że wtedy będzie najlepiej widoczna - zaznacza Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. A kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Schody do zdrowia w telefonie. Wielka Brytania zmienia styl życia pracowników

Zamiast windy, wybierzmy schody. Spalimy zbędne kalorie, będziemy zdrowsi, a nasza kondycja będzie się stopniowo polepszała. Unikniemy także krępującej ciszy, często spotykanej w windzie, "płacąc" za to utratą rocznie ponad dwóch kilogramów - zachęcają Brytyjczyków specjaliści. Tamtejsze ministerstwo zdrowia stworzyło StepJockey - specjalną aplikację, która ma motywować do wchodzenia po schodach.

Śmierć to iluzja, a czas to wytwór umysłu?

Jeden z najwybitniejszych współczesnych uczonych prof. Robert Lanza uważa, że śmierć organizmu nie jest końcem życia człowieka. - Życie wykracza poza nasz zwykły, liniowy sposób myślenia - wyjaśnia i tłumaczy, że obumarcie organów wewnętrznych to tylko jeden z etapów funkcjonowania świadomości.