Najnowsze

Najnowsze

Gdzie i ile deszczu spadnie? Szczegółowa prognoza opadów

W ciągu najbliższych dni spadnie jeszcze 90 l/mkw deszczu. Na szczęście zmagające się z podtopieniami regiony w Polsce południowo-wschodniej będą mogły odetchnąć. Tam deszcze będą powoli ustępować. W niedzielę najwięcej opadów będzie na zachodzie kraju.

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy

Według danych PSP od czwartku w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim straż pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy; ponad 2,4 tys. w czwartek, prawie 2350 w piątek, reszta interwencji miała miejsce w sobotę rano.

Słoneczne zaproszenie do Europy. Nie wszędzie będzie deszczowo

Nie w każdym europejskim kraju sobota będzie ponurym i deszczowym dniem. Synoptycy prognozują, że sporo słońca zobaczą zarówno mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego oraz Skandynawskiego, jak i Brytyjczycy czy Niemcy wraz z sąsiadami. Pogodnie będzie także w państwach na północny wschód od Polski. Szczegółowo o prognozowanej pogodzie dla Europy opowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Zubilewicz.

Fala wezbraniowa na Wiśle przejdzie przez Polskę. Dziś dotrze do Krakowa

Formuje się fala wezbraniowa na Wiśle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapewnia jednak, że nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią. W niektórych miejscach może jednak dojść do przerwania wału, co lokalnie mogłoby taką groźbę spowodować. Tzw. czerwony alert obowiązuje w piąciu województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i opolskim.

Mokro i ślisko. Burze wymuszą ostrożność

Warunki drogowe w sobotę będą trudne w całej Polsce. Zmotoryzowani wyruszający w drogę mogą narzekać na słabą widzialność i przyczepność z powodu opadów rzędu 20-30 l/mkw. Dodatkowo na południowym wschodzie Polski bezpieczną jazdą utrudnią burze i porywisty wiatr.

W Czechach i na Słowacji nie lepiej niż w Polsce. Wiatr powalił 100 tys. drzew

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Alarm w Lubelskiem: "Mamy prognozy, że poziom Wisły będzie znacznie wyższy niż przewidywano"

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest ok. 44 tys. odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce. Strefa opadów przesuwa się teraz na zachód Polski. Wieczorem ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach woj. lubelskiego, gdzie fala wezbraniowa ma przejść w niedzielę i poniedziałek.

Komunikat dla alergików

Trudno to sobie wyobrazić, ale dla olbrzymiej rzeszy alergików obfity deszcz oznacza ulgę w objawach. Deszcz oczyszcza powietrze z pyłku roślin przynosząc ulgę alergikom.

Deszczowe chmury przykryły całą Europę

Nie tylko w Polsce piątek jest deszczowy i ponury. Opady deszczu występują na całej szerokości kontynentu europejskiego. Poza opadami z odległymi sąsiadami łączy nas także temperatura na poziomie 12-17 st. C. Tylko w Portugalii jest cieplej - w Lizbonie termometry wskazują bowiem 24 st. C, choć i tam jest pochmurno.

Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Trzaskowski o podtopieniach: my się do tego od samego początku przygotowaliśmy

Tegoroczne przygotowania do podtopień zaczęły się znacznie szybciej, niż odbywało się to dotychczas. Rafał Trzaskowski, minister Administracji i Cyfryzacji wyjaśnił, że tego nauczyła go powódź z 2010 roku. O tym gdzie jest teraz najgorzej i kiedy można spodziewać się poprawy warunków opowiedział w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Połamane drzewa i zalane drogi. W piątek ma być jeszcze gorzej

W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. TVN Meteo na bieżąco śledzi stan rzek i informuje, gdzie obecnie obowiązują ostrzeżenia z powodu przekroczonego stanu alarmowego.

Szczegółowa prognoza opadów: najgorszy będzie piątek i sobota

Mieszkańców południowej, wschodniej i centralnej części kraju czekają deszczowe dni. Silne opady zaczęły się w czwartek rano. Synoptycy TVN Meteo informują, że miejscami spadnie 40 l/mkw., a w rejonach górskich nawet 100 l/mkw. Wraz z takimi opadami zwiększa się ryzyko wystąpienia powodzi.