Najnowsze

Najnowsze

Poranna nawałnica zalała Bonn

Nawałnicom, jakie przetoczyły się przez zachodnie landy Niemiec, towarzyszyły obfite ulewy. Spora ilość deszczu spowodowała, że w Bonn (Nadrenia Północna-Westfalia), oddalonym o około 30 na południe od Kolonii, wystąpiła z brzegów przepływająca przez centrum rzeka Ren. Zalanych zostało kilkanaście okolicznych ulic i piwnice budynków znajdujących się w pobliżu.

Prognoza pogody na 5 dni: od upałów odpoczniemy najwcześniej w piątek

W środę znowu będziemy narzekać z powodu wysokich temperatur i burz. - W ciągu dnia wielki upał, największy na wschodzie, gdzie będzie do 32 st. C. Na zachodzie kraju z powodu zachmurzenia i docierającego chłodniejszego powietrza temperatura będzie niższa, bo 25, 26 stopni. To i tak bardzo ciepło, ale chłodniej niż ostatnio - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Meteopaci będą cierpieć podwójnie

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Niziny Szczecińskiej i związanego z nim frontu atmosferycznego - tylko na wschodzie zaznacza się wpływ wyżu rosyjskiego. Nastąpi spadek ciśnienia, a do tego dominować będzie termiczne odczucie upału.

Strefa burz nad Polską: ulewy, opady gradu i bardzo silny wiatr

W gorącej zwrotnikowej masie powietrza po południu we wtorek zaczęło rozwijać się zachmurzenie kłębiaste. Sprzyja temu obszar obniżonego ciśnienia, który znajduje się nad Polską. W efekcie pojawiały się burze. W godzinach wieczornych grzmiało m.in. w woj. opolskim i wielkopolskim. Wyładowania pojawiały się nawet późno w nocy.

Prognoza pogody na dziś: burze ominą tylko wąski pas Polski

Środa będzie dość gorącym dniem - termometry wskażą od 25 st. C do 32 st. C na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach. Niestety - synoptycy prognozują, że nie zbraknie także i burz, podczas których spadnie do 30-40 l/mkw., a wiatr osiągnie w porywach prędkość około 90 km/h. Tylko na Suwalszczyźnie i Podlasiu od rana do wieczora będzie pogodnie i słonecznie.

Tegoroczny sierpień to enigma? Synoptyk: "Modele wariują!"

Modele wariują. Skąd ta myśl? Wystarczy spojrzeć na model długoterminowy NCEP amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Atmosfery i Oceanu) oraz globalny model GFS (Global Forecast System), też obsługiwany przez NOAA. Wydaje się, że kreślą nieco odmienne scenariusze pogodowe.

Szansa na uniknięcie burz? Tylko na Mazurach

W środę pogodę w Polsce zdominują fronty atmosferyczne, dlatego w krajowych kurortach trudno będzie uniknąć burz i opadów deszczu. Zagrzmi od Morza po góry. Jedynie część Mazur pozostanie pogodna i spokojna.

Na Lazurowym Wybrzeżu urlopy popsują opady deszczu i burze

W kurortach europejskich i światowych lato jest w pełni. W większości miejsc na termometrach zobaczymy wartości powyżej 30 stopni. W Izraelu, Egipcie, Maroku, Tunezji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Turcji pojawi się dużo słońca. Jednak turyści wypoczywający w kurortach francuskich, włoskich, chorwackich mogą narzekać na opady deszczu i burze.

Tak mocno nie padało od 85 lat. Ulewy przeszły przez Szwajcarię

Podtopienia budynków i dróg, osunięcia ziemi, wstrzymane połączenia kolejowe - to niektóre skutki ulew, które w nocy z poniedziałku na wtorek spadły w Szwajcarii. Największe szkody wyrządziły w centrum i na południu kraju, gdzie spowodowały wielką mobilizację służb. W niektórych rejonach Szwajcarii nie było tak mokrego lipca od 1930 roku.

Na Atlantyku tworzy się tropikalny cyklon. Bertha zagrozi Ameryce?

Nad Atlantykiem rodzi się kolejny cyklon tropikalny. - Modele wskazują na to, że w drugiej części tygodnia będziemy mieli dobrze rozwiniętą burzę tropikalną - informują meteorolodzy z serwisu AccuWeather. Aktualnie system zyskuje na sile i przesuwa się w kierunku Ameryki Środkowej.

Prognoza na pięć dni. "Czeka nas szaleństwo"

Do Polski płynie upalne powietrze, które zaważy na pogodzie do końca tygodnia. - W ciągu dnia czeka nas szaleństwo, bo będzie bardzo, bardzo gorąco. 33 i 34 stopnie przewidujemy w wielu miejscach kraju - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Tornado nad USA, wiało z prędkością 190 km/h. "Pewnie bym nie przeżyła, gdybym była w domu"

Tornado spustoszyło amerykańskie miasto Revere (Massachusetts). Wiatr osiągnął prędkość prawie 200 km/h. - Biorąc pod uwagę siłę tornada, to prawdziwy cud, że nikt nie został poważnie ranny - twierdzi burmistrz miasta. Mimo tego nie obyło się bez szkód. Po przejściu żywiołu mieszkańcy skarżyli się, że mieli zbyt mało czasu na znalezienie schronienia. - To nie jest sytuacja, do której jesteśmy przyzwyczajeni - relacjonowali.

Laserami zmienili powietrze w światłowód

Naukowcy opracowali nową, szybką i wydajną metodę transmisji danych. To specyficzny rodzaj światłowodu, zrobiony z powietrza. Po dopracowaniu takie powietrzne włókno optyczne pozwoli nie tylko na przesyłanie sygnału nawet w miejsca niedostępne zwykłym światłowodom, ale także jego odbieranie.

Dwie linie burz przyniosły ulewy i opady gradu

Burzowa aura dokuczała do późnego wieczora mieszkańcom wielu regionów w kraju. Grzmiało m.in w pasie od Strzelna po Zgorzelec. Druga linia burz ciągnęła się od Warszawy po Kłodzko. O skutkach wyładowań dowiadywaliśmy się również od internautów, którzy przesyłali nam zdjęcia na Kontakt 24 i Kontakt Meteo.

Grad wielkości piłek do bejsbola zniszczył część stanu Tennessee

Intensywna burza, której towarzyszył silny wiatr, opady deszczu i potężny grad, spowodowała w niedzielę wieczorem ogromne zniszczenia w siedmiu hrabstw stanu Tennessee w USA. Mieszkańcy regionu, by uniknąć katastrofy, kryli się w piwnicach i schronach. Żywioł niszczył domy mieszkalne, drogi i linie energetyczne.

Upalna Hiszpania, pogodne Włochy, pochmurne Lazurowe Wybrzeże

W Europie w większości kurortów pogoda dopisze turystom, choć będą też i takie, w których słońce nie przebije się przez chmury. Synoptycy prognozują chmury burzowe nad Lazurowym Wybrzeżem, Zatoką Meksykańską i Indonezją. Najupalniejszym śródziemnomorskim kurortem będzie Tabarka w Tunezji.

Nawałnice nad Europą Zachodnią. Pod wodą Niemcy, Belgia, Holandia

Ulewne deszcze w poniedziałek rano podtopiły Flandrię w Belgii, w szczególności wschodnią i zachodnią część regionu. Nawałnice nawiedziły również niektóre obszary Holandii. Dzień wcześniej podobne zjawiska przechodziły nad Niemcami. A to nie koniec: synoptycy przestrzegają przed kolejną falą burz.