Najnowsze

Najnowsze

Amerykański sen nie dla karpi. Chicago szykuje eksterminację przyprawioną pieprzem i cytryną

Mieszkańcy Chicago mają osiągający metr długości i 30 kilogramów problem pływający w Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich. Jest nim tołpyga, czyli karp azjatycki, obcy gatunek w tych wodach, znany ze swojego destrukcyjnego wpływu na środowisko. By ocalić ekosystem największych zbiorników w Stanach Zjednoczonych, postanowiono przeprowadzić eksterminację przerabiając wszystkie ryby na kotlety.

Suchych dróg będzie dziś niewiele

Podróżujący nie będą dziś mogli liczyć na dobre warunki jazdy. Większość regionów dostanie się pod wpływ deszczowych frontów. To oznacza mokre drogi i niezbyt dobrą widzialność.

Prognoza pogody na dziś: trzeba będzie wyciągnąć parasole

Synoptycy zapowiadają koniec dominacji słonecznej aury, którą cieszyliśmy się w ostatnie dni. Większość regionów znajdzie się pod wpływem frontów atmosferycznych, które sprowadzą chmury i niewielkie opady deszczu. Temperatury nadal pozostaną wysokie - na południu kraju sięgną 11 st. C.

Wisła wreszcie zaczyna opadać

W związku z przyborem Wisły w Płocku we wtorek rano ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Do miasta dopłynęły lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim. Po południu sytuacja na rzece zaczęła się stabilizować.

Pierwsze krokusy w szczecińskim parku

Pierwsze krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Na Pomorzu Zachodnim, termometry we wtorek pokazywały osiem stopni Celsjusza. Według synoptyków, takie temperatury w regionie utrzymają się do końca tygodnia.

Setki domów w stolicy Japonii odciętych przez śnieg. Nawet żołnierze nie są w stanie przebić się z pomocą

Śnieżyce we wschodniej Japonii mają coraz tragiczniejszy wymiar - żywioł przyczynił się do śmierci 19 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych w wypadkach wywołanych opadami. Śnieżyce zrywają sieci energetyczne, wywołują chaos w pracy lotnisk i kolei, a także w ruchu drogowym. W Tokio natomiast zalegający na przedmieściach śnieg odciął dostęp do ponad 700 osób.

Stany alarmowe wód i podtopienia. "Taki to już urok przedwiośnia"

Po okresie surowej zimy we wschodniej Polsce prawie nie ma już śladu. Koniec walki z zaspami śnieżnymi nie oznacza jednak końca pogodowych kłopotów. "Dziś nie ma problemu z zaspami, zaczyna natomiast być ze stanami alarmowymi i ostrzegawczymi na takich rzekach jak Wisła i Bug, Krzna, Narew, Wkra, Wieprz, Pilica i Liwiec" - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Bałtyk bez tajemnic. Będą monitorować morze dzięki satelitom

Nawet setki map dziennie, tworzących kompleksowy obraz Bałtyku, ma generować tworzony przez polskich naukowców satelitarny system monitoringu naszego morza. SatBałtyk, czyli specjalny zespół komputerów, anten i modeli matematycznych będzie dostarczał różnorodnych informacji, m.in. o temperaturach powierzchni, prędkościach wiatrów i sile prądów, a także zanieczyszczeniach i zakwitach alg. Jak zapowiadają badacze, wiele z tych danych będziemy mogli znaleźć w internecie.

Rano ślisko, po południu bez większych utrudnień

Przez najbliższą dobę warunki drogowe będą dobre - tylko nocą podróżujący w rejonie północno-wschodnim powinni uważać na lokalnie śliskie drogi. Poza tym ani mgła, ani deszcz, ani śnieg nie powinny przeszkodzić w prowadzeniu pojazdów.

Asteroida 2000 EM26 blisko Ziemi. Przelot pokazał serwis Slooh

We wtorek o godz. 3 czasu polskiego asteroida wielkości trzech boisk futbolowych przeleciała niespełna 3 mln kilometrów od Ziemi, w skali astronomicznej w zasadzie musnęła naszą planete. By zostać świadkiem jej przelotu w czasie rzeczywistym - wystarczyło mieć dostęp do internetu.

Rumuński rząd zdecyduje, czy nadać delfinom status osób pozaludzkich

Rumuński polityk złożył projekt ustawy, która gwarantowałaby prawo do wolności, dobrobytu i godnych warunków życia każdemu przebywającemu w granicach kraju... delfinowi. Polityk, wyróżniający się na tle pozostałych m.in. bródką i długimi włosami, domaga się uznania tych zwierząt za osoby pozaludzkie (ang. non human person).

Mgła wstrzymała dwa konkursy w Soczi

Mgła w Soczi sprawiła, że organizatorzy igrzysk musieli przełożyć na wtorek już dwie konkurencje. Polscy kibice czekają na zaplanowany na wieczór drużynowy konkurs w skokach narciarskich, w którym szansę na swój trzeci medal igrzysk 2014 ma Kamil Stoch.

Jak długo na Marsa? Od kilku minut do kilkuset dni

Ile czasu trwałaby podróż na Marsa? To pytanie nurtuje wielu entuzjastów astronomii. Okazuje się jednak, że trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od mnóstwa czynników. Między innymi od wzajemnego położenia Ziemi i Marsa oraz od możliwości technologicznych.

Stan alarmowy na Wiśle. Rzeka przybiera 1-2 cm na godzinę

- Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w poniedziałek od rana kruszą lód w rejonie Płocka - informuje Dagmara Kobla-Antczak rzeczniczka starostwa płockiego.

Wulkaniczny pył blokuje dostęp światła. To może popsuć lato w Europie

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?

Ptaki palą się w locie nad elektrownią słoneczną

Największa amerykańska elektrownia słoneczna, zdolna zaspokoić potrzeby około 140 tysięcy gospodarstw, którą wybudowano za ponad dwa miliardy dolarów, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla przelatujących nad nią ptaków. Lustra skupiające promienie słońca generują temperaturę, która topi pióra.

Drogi na ogół suche. Miejscami silniej powieje

W ciągu dnia pogoda sprzyjać będzie kierowcom. Niemal w całym kraju pojawiać się będą przejaśnienia i rozpogodzenia. Według prognoz niewielkie utrudnienia pojawią się jedynie na południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju.