Najnowsze

Najnowsze

Jak poruszają się egzoplanety? Niezwykła animacja doktoranta

Brytyjski naukowiec stworzył animację, która prezentuje pozasłoneczne układy planetarne. Dzięki temu można zauważyć, jak różny jest czas orbitowania tych planet wokół swoich gwiazd. Projekt zyskał poparcie środowiska ekspertów, ale - jak zaznaczają - nie jest on idealny.

Burze opuściły Polskę. Został deszcz

Burze ustąpiły. W środę grzmiało od wczesnego popołudnia. Miejscami pojawiały się również intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Reporterzy 24 na bieżąco obserwowali pogodę i przesyłali nam zdjęcia swojej okolicy.

Ziemia trzęsie się kolejny dzień. Ludzie boją się przebywać w domach

Seria silnych wstrząsów wtórnych nawiedziła prowincję Chiang Rai na północy Tajlandii. To następstwo poniedziałkowego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,3 w skali Richtera. Ci z mieszkańców, którzy nie stracili domów, ze względu na powtarzające się drgania ziemi boją się w nich dłużej przebywać.

Powstają kolejne dziury na Marsie. Czy było tam życie?

Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.

Prawnicy i lekarze zaludnią Marsa?

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Oszalałe słonie zdewastowały wioskę

Dzikie słonie stratowały wioskę we wschodnich Indiach. Zginęły co najmniej dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. To nie pierwszy taki wypadek, mieszkańcy nie mogą się doprosić żadnej pomocy ze strony władz.

Samica psotnika ma penisa, samiec - waginę. "To bardzo, bardzo podniecające"

Pożycie czterech zamieszkujących Brazylię gatunków owadów z rzędu psotników sprawiło, że badający je naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się bowiem, że owady mają w pełni wykształcone organy płciowe charakterystyczne dla płci przeciwnej. Sprawność narządów potwierdziły owady, używając ich podczas trwającego nawet 70 godzin stosunku.

Samolot zawisł na czubkach drzew

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.

Mamy pierwsze zdjęcia Ziemi z Sentinela

Sentinel-1 rozpoczął pracę 3 kwietnia i już uchwycił pierwsze obrazy radarowe Ziemi. Może je pozyskiwać bez względu na chmury, deszcz czy noc. Zaawansowana technologia satelity ma pomóc w poprawie zarządzania środowiskiem i obserwacji ewentualnych zagrożeń. Mimo, że obecnie znajduje się w fazie "rozruchu", owoce pracy Sentinela-1 już teraz pokazują potężne możliwości radaru.

Europejskie skrajności. Od 33 st. C na zachodzie po 6 st. C na wschodzie

W Europie wtorek będzie deszczowy, pogodny i upalny oraz chłodny jednocześnie. Synoptycy przewidują, że różnice będą wręcz skrajne - na Półwyspie Iberyjskim termometry wskażą lokalnie nawet 33 st. C, jednocześnie zapowiadając zaledwie 3 st. C w Skandynawii. O szczegółach opowiada meteorolog i prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Meteoroid z impetem zderzył się z Ziemią. Upadek nagrał wideorejestrator policji

Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

Komunikat dla alergików

Brzozy już definitywnie zakończyły pylenie. Jeszcze jedynie w górach można spodziewać się niskiego stężenia pyłku brzozy. Ale uwaga, gdyby ktoś planował wyjazd na północ Europy, tam nadal są bardzo wysokie stężenia pyłku brzozy.

Pogoda na pięć dni: aż do końca tygodnia plucha i burze z gradem

- Pogoda nie pozwoli, by ktokolwiek zmarzł, ale także by parasole pokryły się kurzem - przewidują meteorolodzy. Do końca tygodnia utrzymają się temperatury około 20 st. C oraz przelotne opady deszczu. - W tym tygodniu jednak miejscami niebo nad Polską zagrzmi - przestrzega synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski dodając, że burzom będą towarzyszyły wichury, ulewy oraz opady gradu.

Wystrzały i malownicze smugi na niebie. Dziś w nocy najlepiej oglądać Eta Akwarydy

Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.

Inwazja pożeraczy much na Istrię. Mieszkańcy wznoszą barykady

Centymetrowej wielkości żabki okazały się ogromnym problemem dla miasteczka Valbandon na Istrii. Zamiast trzymać się swojego naturalnego środowiska, czyli miejscowego stawu, wychodzą na ulice i dostają się do budynków. Zdesperowani mieszkańcy próbują je powstrzymać, stawiając barykady.