Najnowsze

Najnowsze

Tak źle nie było od 40 lat. Nawałnice i susze przetrzebiły uprawy winorośli

- Ze względu ma problemy, jakie sprawiła winiarzom pogoda w dużej części Europy, konsumenci mogą się spodziewać podwyżki cen wielu europejskich win - twierdzi James Thornton, profesor ekonomii na Uniwersytecie Michigan, zajmujący się badaniami nad rynkiem winiarskim. Z kolei z powodu ciepłego lata a Ameryce dojdzie najprawdopodobniej do obniżek cen win amerykańskich .

Tygrys zagryzł pracownika zoo

Tygrys syberyjski zaatakował pracownika zoo w Munster w Niemczech. Mężczyzna przez nieuwagę nie zamknął drzwi do klatki zwierzęcia. Ugryziony w szyję, zmarł na miejscu.

Radiacyjna mgła to oznaka zbliżającej się jesieni

Na półkuli północnej jesień zbliża się wielkimi krokami i pojawia się szereg typowych dla tej pory roku zjawisk atmosferycznych. W wielu miejscach coraz częściej pojawiają się mgły, które dzisiejszego poranka szczególnie widowiskowe były w Szwajcarii.

Spacer po lesie z myszką w dłoni

Jeśli uwielbiacie wycieczki po lesie, blisko natury, ale napięty grafik w pracy nie pozwala wam się wyrwać na łono natury, Nadleśnictwo Bełchatów ma dla was niecodzienne rozwiązanie - wirtualny spacer po lesie. Na ekranie monitora wyświetli wam się osiemnaście panoram sferycznych, wraz z opisem, na co patrzymy.

Szwecja: 130 l deszczu doprowadziło do chaosu

Od piątkowego poranka w środkowo-północnej Szwecji panuje chaos. Ulewne deszcze, które nękają tę część kraju od tygodnia, doprowadziły do powodzi. Prognozy nie są optymistyczne, więc sytuacja może się pogorszyć.

Czarna dziura zamiast Wielkiego Wybuchu?

Nasz kosmos istnieje w czterowymiarowym "płynnym Wszechświecie", a narodził się po tym, jak gwiazda z "tamtej" rzeczywistości zapadła się, tworząc czarną dziurę. To nie fragment powieści science fiction, tylko nowy model początków Wszechświata. Zaproponowała go grupa fizyków teoretycznych, dla których teoria Wielkiego Wybuchu, choć uznawana za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie, jest niewystarczająca.

Co robić, by grzyby nie "rozpuściły" nam wątroby

Niektóre grzyby mogą być przyczyną poważnych zatruć, prowadzących do śmierci. Grzybów w ogóle nie powinny jeść małe dzieci - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i apeluje do grzybiarzy o ostrożność i niepopadanie w rutynę.

Prawie setka zabitych, milion poszkodowanych. Meksyk zagrożony przez kolejny cyklon

- Do 97 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi wywołanych w Meksyku przez cyklony - poinformował w czwartek szef meksykańskiej Obrony Cywilnej Luis Felipe Puente. Około 70 osób jest zaginionych. Przez północny zachód kraju wciąż przechodzą ulewne deszcze, powodując kolejne zagrożenia, a synoptycy ostrzegają, że na Atlantyku może uformować jeszcze jedna burza tropikalna i znów zaatakować wschodnie wybrzeże.

Spadnie do 20 litrów deszczu na metr kwadratowy

Mokre drogi i ograniczona widzialność - to główne utrudnienia, z jakimi muszą się dziś liczyć podróżujący po zachodnich regionach. Podobnie będzie na krańcach północno-wschodnich, gdzie też ma padać. Na pozostałych obszarach pogoda ma być dla zmotoryzowanych dość sprzyjająca.

Prognoza pogody na dziś: przez frontowe chmury przedrze się słońce

Z chmurami i opadami muszą się dziś liczyć mieszkańcy zachodnich województw, które znajdą się pod wpływem frontu. Odchodzący poprzedni front sprawi, że popada też na wschodzie. Między tymi strefami opadów nastąpi lekka poprawa pogody - od Pomorza po Małopolskę zamiast deszczu zobaczymy przejaśnienia.

Komunikat dla alergików

W okresach rozpogodzeń na Pomorzu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie przewidywane jest bardzo niskie (a lokalnie niskie) stężenie pyłku ambrozji.

O buldogu, który jeździł na deskorolce

Literatura zna historię psa, który jeździł koleją. Jednak Biuf ma bardziej "luzacki" styl - jeździ na deskorolce, a każdy, kogo mija, ogląda się za nim z uśmiechem. Trzeba mu przyznać, że wygląda szalenie radośnie, gdy krótkimi łapkami odbija się od drogi, rozpędzając, by dotrzymać kroku swojemu opiekunowi.

Krokodyl zwiedzał Acapulco

Krokodyl dotarł do ulic Acapulco wraz z falą powodziową. Niebezpieczny gad przestraszył mieszkańców, jednak historia dobrze się zakończyła, bo zwierzę nie wyrządziło nikomu krzywdy i w końcu zostało złapane.

Warszawa najbardziej eko, Ełk w czołówce

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk wygrały konkurs ECO-Miasto za promocję i wdrażanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wyróżnienia wręczono w czwartek w ambasadzie Francji w Polsce, która była inicjatorem konkursu. Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niską emisyjność i energooszczędność.

Śmiercionośna ameba pojawiła się przez huragan Katrina?

Gdy w Nowym Orleanie zmarł czteroletni chłopiec, zarażony mózgożerną amebą Naegleria fowleri, lekarze zastanawiali się, dlaczego dziecko miało kontakt ze śmiertelnie niebezpiecznym pierwotniakiem. Bardzo możliwe, że to przez huragan Katrina, który zrujnował miasto w 2005 roku.

Życie na Ziemi przetrwa najwyżej 3,25 mld lat. Ratunkiem ucieczka na Marsa?

Chociaż nie brakuje spekulacji o dramatycznym, gwałtownym końcu naszej planety - np. w wyniku zderzenia z błędną asteroidą - naukowcy rozważają również nieco spokojniejsze scenariusze. Jednak nawet jeśli Ziemia będzie po prostu podlegać naturalnym kosmicznym procesom, za jakiś czas przestanie być sprzyjającym miejscem do życia, jakim jest obecnie. Według najnowszych wyliczeń naukowcy dają życiu na Ziemi od 1,75 do 3,25 mld lat. Po tym czasie znajdzie się zbyt blisko Słońca.

Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

Szaro, mglisto i siąpi? Dawniej też bywało ponuro

Chmury, mgły i mżawka zdominowały ostatnie dni. Jesienna, "barowa" pogoda dokucza nie tylko nam - nasi przodkowie też musieli ją nie raz znosić. Narodowe Archiwum Cyfrowe pokazało zdjęcia Warszawy sprzed 40 i 75 lat, opatrując je idealnie oddającym nieprzyjemną aurę tytułem: "Siąpi".

Prognoza pogody na pięć dni: promyk nadziei na weekend

Kolejne fronty atmosferyczne wędrujące nad Europą sprawią, że zarówno koniec tego tygodnia, jak i początek nowego zdominują opady. Trochę pocieszenia przynosi prognoza pogody na weekend, bo właśnie w sobotę i niedzielę zobaczymy najwięcej rozpogodzeń. W poniedziałek znów wszędzie będzie mokro, a niektórych regionach bardzo chłodno.

Mamy sposób na długowieczność?

Czy naukowcy właśnie odkryli sposób na długowieczność? I czy jest on dużo prostszy, niż nam się wydawało? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali przełomowe wyniki swoich eksperymentów: odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia, a do tego joga odwraca poziom starzenia na poziomie komórkowym. Problem w tym, że wyniki swoich badań oparli na bardzo małej grupie.