Najnowsze

Najnowsze

"Jesień powoli będzie skłaniać się ku zimie"

W ciągu kolejnych 16 dni dominować będą dwa typy cyrkulacji atmosferycznej: północna - sprowadzająca do Polski zimne arktyczne powietrze związana na ogół z wyżami atlantyckimi - i łagodniejsza zachodnia, spowodowana dynamicznymi niżami wędrującymi znad Atlantyku nad Rosję.

Co czeka ISON w ciągu następnych 4 dni? NASA opowiada filmem

Być kometą nie jest łatwo, przyznają uczeni NASA. Animatorzy pracujący w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda ciężki los komet przedstawili na krótkim filmie. W prosty sposób tłumaczy on, czym jest ogon komet, oraz co decyduje o jej jasności. Dzięki niemu łatwiej możemy sobie wyobrazić, z czym zmierzyć się musi ISON, "kometa stulecia".

Prognoza pogody na dziś: śnieżna północ i deszczowe południe

W niedzielę do Polski nieśmiało zawita zima, zapowiadają synoptycy. Biały puch w towarzystwie deszczu pojawi się jedynie w północnej części kraju, zaś w na południu utrzyma się mżawka. Ten dzień nie będzie mroźny - słupki rtęci utrzymają się powyżej zera, wskazując nawet 8 st. C w Rzeszowie.

Na północy bez zimowych opon ani rusz

Bez zimowych opon w niedzielę ani rusz, ostrzegają synoptycy. W ciągu dnia na północnym zachodzie kraju pojawi się pierwszy w tym sezonie śnieg. Na południu komfort jazdy pogorszy przelotny deszcz i mżawka, zaś ograniczająca widzialność mgła zniknie do południa.

Tornado zawiesiło krowę na drzewie. Niezwykłe nagranie z Illinois

Przez amerykańskie miasteczko Waszyngton w stanie Illinois przeszło tornado, które równało z ziemią domy i spowodowało ogromne zniszczenia. Jeden z mieszkańców nagrał chwile grozy, jakie przeżył wraz ze swoją córką schowany w schronie. Zarejestrował skowyt wiatru i ogromny huk, gdy jego dom rozlatywał się na drobne elementy. Na nagraniu widać również krowę, którą żywioł uniósł i zawiesił na drzewie.

Zobacz ją, zanim zniknie. Jak i gdzie obserwować kometę ISON?

Spektakularne zdjęcia komety ISON publikowane przez agencje kosmiczne i profesjonalnych astrofotografów zaostrzają apetyt na własne obserwacje nieba. Jednak bez doświadczenia i wprawy możemy się trochę rozczarować, kiedy widok okaże się nie tak spektakularny, jak oczekiwaliśmy. Radzimy, co robić, żeby uniknąć astronomicznego zawodu.

"Wyjście na świeże powietrze bardziej nam zaszkodzi niż pomoże"

W piątek wieczorem wybrałam się z córeczką na rower. Na przedmieściach Skierniewic, leżących w środkowej Polsce, wśród zabudowy jednorodzinnej było mglisto, bezwietrznie i do tego ciemno. Jednak pogoda i szybko zapadający wieczór nie byłyby specjalnie uciążliwe, gdyby nie zadymienie. Po kilkunastu minutach naszej wycieczki okazało się, że wyjście na tzw. "świeże powietrze" bardziej nam zaszkodzi niż pomoże.

Prognoza pogody na pięć dni: jesienny weekend, od poniedziałku zima

Nadchodzi do nas zima, może jeszcze niezbyt ostra, ale na pewno krajobraz się zmieni - zapowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega. Tej zmiany trzeba się spodziewać w poniedziałek - wtedy zacznie zdecydowanie śnieżyć i dość mocno wiać. Weekend będzie jeszcze bardziej jesienny - z mgłami, mżawką i deszczem, który w niedzielę może przechodzić w śnieg.

Prognoza pogody na dziś: mgły i deszcze, słońca niewiele

Sobota będzie na ogół pochmurna i deszczowa. Zwłaszcza w północnej i centralnej części kraju, bo tam przez cały dzień należy spodziewać się opadów. Na południu będzie nieco pogodniej, jednak o poranku pojawią się tam mgły. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą do 10 st. C.

Słabnie pole magnetyczne Ziemi. ESA posłała satelity, by to zbadać

Pole magnetyczne Ziemi robi się coraz słabsze, co zaczyna niepokoić naukowców - od połowy XIX wieku osłabło ono o 15 procent. Może to świadczyć o tym, że zbliża się przebiegunowanie planety. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w piątek na orbitę trzy satelity, które przez kolejne 4 lata będą monitorować magnetyzm naszej planety.

Niezniszczalne mikroby w ośrodkach NASA i ESA

Obecność mikroskopijnych nieznanych organizmów została wykryta w najbardziej sterylnych pomieszczeniach NASA i ESA, w których nie powinna przetrwać żadna forma życia. Badacze sądzą, że odkryte mikroby przeżyłyby nawet w kosmosie, bowiem okazują się odporne na zabójcze dawki promieniowania i skrajne temperatury.

Kilometrowy karambol w gęstej mgle

Gęsta mgła, która pojawiła się w piątek nad chińską prowincją Anhui (wschód kraju), spowodowała wiele utrudnień na drogach. Złe warunki pogodowe przyczyniły się do powstania potężnego karambolu, w którym zginęło 5 osób.

Najcieplejsze kraje Europy pod śniegiem

Na południu Europy pojawia się coraz więcej śniegu. Warstwa białego puchu przykryła jedną z hiszpańskich prowincji oraz północną część Włoch. Meteorolodzy ostrzegają przed pogodą, a władze zalecają ostrożniejszą jazdę.

Ten model NASA pozwala tworzyć prognozy na dwa lata naprzód

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

Baryczny klincz nad Europą

Skumulowane niże zdominowały pogodę w Europie. Na razie nie możemy liczyć na to, że się rozejdą, bo w szachu trzymają je dwa dalekie ośrodki wyżowe. Przez ten specyficzny baryczny klincz większość mieszkańców Europy czeka ponury, pochmurny, dość mokry dzień.