Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat: wybrać sztuczne czy naturalne drzewko? Ci, którzy starają się żyć ekologicznie, decydują się zwykle na sztuczną choinkę. Według ostatnich ustaleń naukowców taki wybór wcale nie jest jednak korzystny dla środowiska.
Biolog roślinny Clint Springer z Uniwesytetu św. Józefa w Filadelfii twierdzi, że choć zakup żywej choinki nie rozwiązuje problemów globalnego klimatu, to jest dla środowiska lepszy niż używanie sztucznego drzewka przez kilka lat, a potem jego wyrzucenie.
- Wybór prawdziwej choinki jest sposobem na to, żeby przeciętny człowiek zmienił coś w kwestii zmian klimatycznych - przekonuje Springer.
Przypomina, że z badań wynika, iż oddziaływanie dwumetrowego żywego drzewka na klimat jest o 60 proc. mniejsze niż sztucznej choinki o podobnej wysokości używanej przez sześć lat, którą potem trzeba zutylizować.
Rosnąc, przetwarzają dwutlenek węgla
Wybieranie naturalnych drzewek sadzonych z przeznaczeniem na święta wiąże się z korzyściami, które środowisku przynosi przede wszystkim ich rozwój podczas hodowli.
- Prawdziwe drzewka są optymalnym wyborem dla środowiska, ponieważ dokonują fotosyntezy i działają jako węglowy "zlew", czerpiąc nadmiar dwutlenku węgla z atmosfery i magazynując go w swoich tkankach i otaczającej glebie - wyjaśnia Springer.
- Węgiel pozostaje tam przez dłuższy okres, ponieważ grunt, na którym hodowane są rośliny, nie jest uprawiany, co spowalnia ponowne uwalnianie gazu do atmosfery, a tym samym ogranicza jego wpływ na powstawanie niekorzystnych zmian klimatycznych - dodaje.
Naturalne nie uczulają
Naukowiec przyznaje, że na wybór sztucznej choinki wpływają różne przyczyny - trudny dostęp do prawdziwych drzewek, ich dość wysokie ceny albo obawa przed alergią.
- Oczywiście ludzie muszą dokonać wyboru najlepszego dla swoich rodzin, ale powinni pamiętać, że prawdziwe choinki nie wywołują reakcji alergicznych - zaznacza badacz. - Hodowlane drzewka są zbyt młode, by pylić. Niektóre osoby mogą być jednak wrażliwe na ich naturalny zapach - wyjaśnia i proponuje, żeby w takim przypadku zamiast sosny wybierać jodłę, która pachnie mniej intensywnie.
Jak świętować ekologicznie?
Dla tych, którzy mimo wszystko nie mogą ustawić sobie naturalnej choinki, a chcą świętować ekologicznie, Springer ma kilka wskazówek. Do oświetlenia drzewka i domu radzi wykorzystać diody LED. Typowe lampki choinkowe ze zwykłymi żarówkami zużywają około 99 proc. energii więcej.
Według badacza warto też przemyśleć świąteczne zakupy spożywcze i w miarę możliwości wybierać produkty ekologiczne, uprawiane bez sztucznych nawozów, których produkcja wymaga zużycia dużych ilości paliw kopalnych. Żywność ekologiczna, choć droższa, ma korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na zdrowie konsumentów.
Do zmniejszania zanieczyszczenia środowiska podczas świątecznych zakupów można przyczynić się też, wybierając produkty hodowane i wytwarzane lokalnie, które nie wymagają długiego transportu łączącego się ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla. Oprócz tego warto pamiętać o recyklingu - zwłaszcza przy obmyślaniu opakowań prezentów.
Autor: js/ŁUD / Źródło: sciencedaily.com, sju.edu