Ciekawostki

Ciekawostki

Namibia ma zapas wody na wieki

W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.

Rozbłysk i wyrzut masy na Słońcu. Będą coraz częstsze

Rozbłysk, a po nim koronalny wyrzut masy wystąpiły w czwartek rano na powierzchni Słońca. Naukowcy oceniają, że pędzące słoneczne cząsteczki nie kierują się w stronę naszej planety. Nie powinno też spowodować poważniejszych zakłóceń w komunikacji.

Zapach ozonu zwiastuje burzę

Kiedy ludzie mówią, że potrafią wyczuć burzę, mówią prawdę. Niektóre zjawiska atmosferyczne wytwarzają charakterystyczne dla siebie zapachy, które co wrażliwsze nosy są w stanie wyczuć. Wśród tych aromatów znajduje się m.in. geosmina.

Kosmiczna Igła jak Droga Mleczna

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił, w dużym zbliżeniu, fragment kosmicznej Galaktyki Igła. Stanowi ona cenne źródło odniesienia dla badaczy kosmosu zgłębiających tajniki Drogi Mlecznej, bowiem w dużym stopniu przypomina galaktykę, w której żyjemy.

Polakom nie starcza ryb z Bałtyku

- Europejczycy nie jedzą ryb ze swoich łowisk, ponieważ ich dla nich nie wystarcza - mówią przedstawiciele brytyjskiej organizacji New Economics Foundation. Ich zdaniem z takim samym problemem zmagają się również Polacy, a powodem jest nadmierna eksploatacja wód Starego Kontynentu.

Lodowiec ocielił się po raz drugi. Góra jak dwa Manhattany

Po raz drugi w ciągu dwóch lat ocielił się grenlandzki lodowiec Petermann. Oderwana od niego góra lodowa jest dwukrotnie większa od Manhattanu. Przesuwa się wzdłuż fiordu na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego trasę śledzi satelita Aqua NASA.

"Meteo News": Kominy w zgodzie z ekologią

Wysokie po same niebo kominy wcale nie muszą oznaczać ogromnej ilości zanieczyszczeń emitowanej do atmosfery. Wszystko za sprawą nowoczesnej techniki. O tym jak minimalizowana jest emisja szkodliwych substancji w magazynie "Meteo News".

Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat

Saturn dawno nie prezentował się na zdjęciach tak pięknie, jak teraz. - Po raz pierwszy od dwóch lat mieliśmy naprawdę dobry widok na Saturna i otaczające go pierścienie - przyznają badacze NASA, którzy opublikowali bardzo dokładne zdjęcia gazowego giganta.

IMGW: "Trąby nie przewidzimy"

Po tym, jak w sobotę 14 lipca trąby powietrzne niespodziewanie nadciągnęły nad pomorskie miejscowości, wiele osób zaczęło się zastanawiać: czy w Polsce istnieje system, który byłby w stanie ostrzec nas przed takimi zjawiskami? Odpowiedzi na to pytanie szuka magazyn "Meteo News".

Szykujcie już litanię życzeń. Spadnie deszcz gwiazd

Jeśli chcecie pomóc szczęściu, obserwujcie uważnie niebo. - Właśnie uaktywnił się rój Perseidów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Co noc do końca sierpnia może "spaść" nawet kilkadziesiąt gwiazd.

7 minut strachu w oczach NASA. "Curiosity" będzie lądował

"Siedem minut strachu" spędza sen specjalistom z NASA zaangażowanym w projekt "Curiosity" (ciekawość). Właśnie przez ten czas, pędzący na rakiecie Atlas 5 w kierunku Marsa badawczy łazik o tej samej nazwie, musi oddzielić się od pojazdu kosmicznego i wytracić prędkość tak, by bezpiecznie i w całości wylądować na powierzchni Czerwonej Planety.

Wybierz się w wirtualną podróż po Antarktydzie

Jeśli tęsknicie za zimą, wybierzcie się na wirtualny spacer po... Antarktydzie. Ci, którzy się na to zdecydują, będą mieli okazję m.in zwiedzić chatę Shakletona i zobaczyć miejsca lęgowe pingwinów.

Tysiąc euro na wyjazd do Grecji

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Willa nad morzem poprawi kondycję

- Ludzie żyjący na wybrzeżu są zdrowsi od tych, którzy mieszkają w innych regionach kraju - ustalili badacze z Uniwersytetu w Exeter. Naukowcy mają nadzieję, że niebawem uda im się przekonać rząd do wykorzystania terenów nadmorskich w charakterze "lekarstwa" dla Brytyjczyków.

Zakazali podlewania, więc pomalował trawnik farbą

Pomalował trawnik na zielono, bo chciał przywrócić życie swojemu wyschniętemu ogródkowi. Na taki krok zdecydował się mieszkaniec Indianapolis w amerykańskim stanie Indiana, któremu nękająca USA susza dała się silnie we znaki.

Mniej luzu na orbicie

Troje astronautów, po dwóch dniach manewrowania na orbicie, we wtorek rano znalazło się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Spędzą tam cztery miesiące.

Kolejny rekord Doliny Śmierci

Rankiem w czwartek 12 lipca w Dolinie Śmierci - uchodzącej za najgorętsze miejsce na Ziemi - padł kolejny temperaturowy rekord. Tzw. temperatura minimalna, a więc najniższa temperatura powietrza zanotowana na danym obszarze w określonym czasie, wyniosła 41,7 st. Celsjusza.

Księżycowy pył groźniejszy od azbestu

Odkąd Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Księżycu, jednym z elementów planu podboju kosmosu stało się jego zasiedlenie w przyszłości. Te wizje studzi jednak część naukowców. Zwracają oni uwagę, że dłuższe przebywanie na powierzchni ziemskiego satelity naraziłoby nas na poważne kłopoty ze zdrowiem.

350 balonów i krzesła ogrodowe. Chcieli pobić rekord

Zmienny wiatr i burze udaremniły plan dwóch mężczyzn, którzy chcieli pobić rekord długości lotu balonowego. Wehikułem zbudowanym z dwóch foteli ogrodowych niesionych przez 350 balonów planowali dolecieć z Oregonu przez Idaho nawet do Montany. Przez pogodę musieli jednak wylądować po przebyciu zaledwie 48 km.

Kanadyjskie banknoty topią się w słońcu

Kanadyjczycy latem tracą pieniądze. A to za sprawą nowych banknotów wyprodukowanych przez narodowy bank na przełomie 2011 i 2012 r. Miały być 2,5 raza trwalsze, a okazuje się, że przy zetknięciu z wysokimi temperaturami szybko się niszczą i nie nadają do użycia.

Słony koszt leżakowania na włoskiej plaży

We Włoszech ubywa publicznych plaż. Jeśli wybieracie się tam na wakacje, szykujcie sporą porcję gotówki. Za dostęp do morza trzeba słono płacić mimo, że prawo wyraźnie stanowi o powszechnym i bezpłatnym dostępie do morza.

Kurorty idą na wojnę z meteorologami

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Nad ranem Księżyc przysłoni Jowisza

Już w niedzielę nad ranem Jowisz zostanie zakryty przez Księżyc, który będzie zaledwie pięć dni przed nowiem. To oznacza, że już za chwilę będzie co podziwiać na niebie.

Zachodzące Słońce przeszyło Nowy Jork

"Manhattanhenge", czyli krótki okres, w którym Słońce zachodzi dokładnie pomiędzy drapaczami chmur najsłynniejszej dzielnicy Nowego Jorku, miało miejsce w środę 11 lipca. Zobaczcie na filmie nowojorczyka, jak wyglądało.

Ponad 40 st. różnicy! Takie kontrasty tylko w USA

Stany Zjednoczone uchodzą za kraj kontrastów. Okazuje się, że dotyczy to również temperatur. W tym miesiącu różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym zakątkiem USA wyniosła w lipcu... 41 st. C!

Chciał dotrzeć na sam środek Zalewu

Deska, żagiel, pianka, chęci i doświadczony trener to wszystko, czego potrzeba, żeby móc zacząć przygodę z windsurfingiem - sportem, do którego trudno się zrazić. Niestety jest jeszcze jeden czynnik, który ma kluczowe znaczenie w uprawianiu windsurfingu, a na który nie mamy żadnego wpływu - pogoda.