Ciekawostki

Ciekawostki

Pierwsza podwodna mapa 3D Antarktydy

Międzynarodowy zespół badaczy opracował trójwymiarową podwodną mapę Antarktydy, a także zmierzył grubość pokrywy lodowej na tamtejszych morzach. Dzięki temu naukowcy mogą ustalić, jaki wpływ na kontynent ma globalne ocieplenie.

Ten żółw załatwia się... pyskiem!

Żółw chiński (Pelodiscus sinensis) potrafi wydalać mocz ustami, odkryli naukowcy. Ta umiejętność pozwala mu przetrwać w słonym środowisku wodnym.

Martwy finwal w Zatoce Bostońskiej

Jeden z rybaków, który wypłynął kilka dni temu na wody Zatoki Bostońskiej w Stanach Zjednoczonych, z pewnością liczył na "grubą rybę". Zamiast tego, natknął się na dryfującego, martwego wieloryba. Naukowcy zauważyli na jego ciele wiele tajemniczych ran.

Zorza na tle miejskich świateł i poświaty niebieskiej

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

Jedz czekoladę - zgarniesz Nobla

Wraz z liczbą zjedzonych tabliczek czekolady wzrasta szansa na zostanie laureatem nagrody Nobla. To wnioski płynące z badań szwajcarskiego lekarza opublikowanych w prestiżowym "New England Journal of Medicine".

Chińczycy chcą być jak NASA. Polecą na Marsa i wrócą?

Chińczycy postawili sobie taki sam cel jak NASA. Chcą wysłać na Marsa sondę, która zebrałaby z powierzchni Czerwonej Planety próbki i przywiozła je z powrotem na Ziemię. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, chcą zacząć podbijać Księżyc.

"Smok" dotarł do kosmonautów

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy jego lot zaopatrzeniowego.

Szwajcarzy układają żółwie do zimowego snu

Październik to miesiąc, który jak żaden inny przypomina w Bazylei o nadejściu zimy. Wszystko za sprawą żółwi błotnych, które właśnie o tej porze roku zapadają w sen w tamtejszym zoo. Wcześniej jednak są do tego skrupulatnie przygotowywane przez pracowników ogrodu.

3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Stonehenge chronił przed złą pogodą?

Naukowcy zeskanowali Stonehenge. Dzięki temu odkryli, że pokryty jest reliefami, co doprowadziło ich do kolejnej ciekawej hipotezy roli, jaką w przeszłości miał odgrywać kamienny krąg. Według ekspertów mógł być talizmanem chroniącym ludzi i ich domy przed złą pogodą.

Voyager 1 już poza Układem Słonecznym?

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.

Zubi zmarzł nieludzko

We wtorek miałem wieczorny dyżur. Na moment wyszedłem z redakcji do swojego samochodu po jeden mały przewód. I… zmarzłem nieludzko.

Wiatr zatrzymał Stratosa

Operacja Stratos przerwana. Skok Felixa Baumgartnera nie doszedł we wtorek skutku z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, przede wszystkim silnego wiatru, który zagrażał życiu Austriaka.

Miliony lat obliczeń w mgnieniu oka. Superkomputery dzięki noblistom

Odkrycia tegorocznych noblistów w dziedzinie fizyki mogą doprowadzić do powstania tzw. superkomputerów. Będą one wykonywać zadania, z którymi zwykłe komputery musiałyby radzić sobie przez miliony lat - np. łamać niezwykle skomplikowane szyfry. Z laureatami będą niebawem pracować polscy naukowcy.

"Najpiękniejsza zorza od lat"

Rozbłysk Słońca zafundował bardzo widowiskowe zorze polarne. Internauci z całego świata publikują nagrania tego zjawiska.

Uskok wiatru wstrzymał skok ze stratosfery

Wielki skok Felixa Baumgartnera ze stratosfery już dzisiaj o 16.00 naszego czasu. Dwie godziny wcześniej wystartuje balon ze skoczkiem. Skok miał odbyć się w poniedziałek, ale nie pozwoliły na to warunki pogodowe. Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, dlaczego podjęto decyzję o jego przełożeniu.

Uśpione nasiona roślin. Przetrwają każdą suszę

Zmiany klimatyczne mają pozytywny wpływ na niektóre rośliny występujące na terenach pustynnych - ustalili naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka w Rostoku. Z badań wynika, że niektóre organizmy wytwarzają "uśpione nasiona", które stają się aktywne przy pojawieniu się korzystnych warunków do rozwoju.

Zwykła sól maluje niezwykłe obrazy

Salar de Coipasa, wielkie boliwijskie solnisko, udało się uchwycić astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba przyznać, że z perspektywy kosmosu prezentuje się ono wyjątkowo atrakcyjnie - m.in. dzięki temu, że przykrywa je warstwa zwykłej soli kamiennej.