Ciekawostki

Ciekawostki

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Rowerem przez smog i spaliny? To i tak wyjdzie na zdrowie

Miłośnicy dwóch kółek, którzy obawiają się jeździć po mieście ze względu na zanieczyszczenie powietrza, mogą odetchnąć pełną piersią. Okazuje się, że na jedną śmierć rowerzysty przypada aż 77 zgonów, którym można byłoby zapobiec, np. wsiadając na rower.

Samochód na prąd truje tak samo jak diesel?

Samochody napędzane energią elektryczną mogą być równie szkodliwe dla środowiska, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Naukowcy z Norwegii przeanalizowali ich wpływ na środowisko i podkreślają, że nie zawsze i nie wszędzie silniki elektryczne są dobrym rozwiązaniem.

Brytyjczykom mokre lato zafundował ciepły ocean

Tegoroczne lato w północnej Europie było wyjątkowo mokre, co szczególnie dało się we znaki Brytyjczykom. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, winna temu jest faza ocieplenia się wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego. To element wieloletniego cyklu, który - jak wykazują badania - poważnie wpływa na pogodę na naszym kontynencie.

Człowiek-chomik pobiegł przez morze do Irlandii

W niedzielę po południu z Trearddur Bay w północnej Walii wyruszył w niezwykły rejs brytyjski inżynier Chris Todd. Zamierza on tratwą wyposażoną w koło napędzane siłą nóg przepłynąć do irlandzkiego portu Greystones. W poniedziałek był w połowie 66-milowej trasy.

Bez jednego silnika poleciał w Kosmos

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Bakterie zmieniły toksyny w złoto. "To alchemia bakteryjna"

Przez wieki jednym z głównych celów alchemików była zamiana metalu nieszlachetnego w cenny kruszec - złoto. Coś podobnego udało się współczesnym naukowcom z Michigan State University przy wykorzystaniu... bakterii. Odkryli oni, że pewien szczep wyjątkowo odpornych mikroorganizmów może zmienić w 24-karatowe złoto toksyczne substancje występujące w naturze.

"Lodowców cały czas ubywa"

- Można przyjechać z roku na rok i widzieć gołym okiem, jak taki lodowiec wycofuje się - mówi dr Dariusz Ignatiuk z Polskiej Stacji Polarnej na Hornsundzie. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak wewnętrzne procesy w lodowcach wpływają na ich topnienie i cielenie się. Żeby to zbadać, amerykańscy polarnicy oglądają je od środka, zapuszczając się do lodowych jaskiń na Spitsbergenie.

Myśliwi zatruwają życie ptakom. Ołowiem

Nawet niecelne strzały myśliwych są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Brytyjczycy ostrzegają, że duża część ptactwa wodnego ginie po zjedzeniu ołowianej amunicji spadającej po strzale na ziemię. Zatrutych ołowiem jest wiele żyjących ptaków.

Górzyste piekło na kole podbiegunowym

Georgia Południowa, choć niepozorna, może pochwalić się wielką historią. Ta niewielka wyspa położona w połowie drogi między Ameryką Południową a Antarktydą przed stu laty była piekłem i wybawieniem polarnika Ernesta Shackletona i jego ludzi.

Pół tony ładunku poleci prywatną rakietą

Pierwszy raz w historii prywatna firma dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żywność i sprzęt. Start misji już za kilkadziesiąt godzin. Czy się powiedzie?

Zbudują dom ze śmieci

W Wielkiej Brytanii ma powstać pierwszy dom zbudowany całkowicie z odpadów przemysłowych. Stanie w Brighton na wiosnę przyszłego roku. W jego budowę od listopada ma zaangażować się cała społeczność miasta.

Atak szerszeni na 25 dzieci

Stado szerszeni zaatakowało gromadę japońskich dzieci, które w czwartek rano szły do szkoły. W piątek władze miasta usunęły gniazdo owadów.

Wszechświat rozszerza się z zawrotną prędkością

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

"Stos martwych nagich kobiet" i antyczny komputer na dnie morza

Nurkowie po ponad 100 latach ponownie odwiedzą wrak starożytnego statku handlowego, na którym znaleziono słynny mechanizm z Antykithiry, czyli "antyczny komputer" służący do obliczania pozycji ciał niebieskich. Mają nadzieję, że znajdą tam kolejne skarby i cuda starożytnej kultury. Przedsięwzięcie jest piekielnie trudne, bo szczątki statku leżą w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Morzu Śródziemnym.

Prognoza potwierdza łagodny El Niño. Bez srogich zim w USA i suszy w Azji?

El Niño, fenomen pogodowy napawający strachem mieszkańców wielu regionów świata, w tym roku powinien być łagodny na półkuli północnej - podali badacze amerykańskiego Climate Prediction Center w swojej cyklicznej prognozie. Postawili oni pod znakiem zapytania wystąpienie srogich zim w USA i suszy w Azji, za którymi mógłby stać El Niño.

Nasze pole magnetyczne słabnie. Nadchodzi chaos na biegunach?

Ziemskie pole magnetyczne wyraźnie słabnie i się przemieszcza, dlatego budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Zastanawiają się oni czy te zmiany mogą uczynić z Ziemi pustynię wystawioną na promieniowanie podobną do powierzchni Marsa. Na razie ustalili, że zbliża się zmiana biegunów naszej planety, ale nie nastąpi ona przez proste odwrócenie magnetycznych północy i południa, jak dotąd sądzono.

Niebieski miód we francuskich pasiekach

Pszczoły w północno-wschodniej Francji od sierpnia produkują miód w tajemniczych kolorach. Niebieski i zielony. Hodowcy zaniepokojeni zjawiskiem wszczęli śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki są zaskakujące.

W RPA możesz dotknąć ludojada

Stanąć oko w oko z rekinem ludojadem i przeżyć? To możliwe, ale tylko pod specjalnym nadzorem. W Republice Południowej Afryki ruszył festiwal morskich zwierząt, podczas którego można zapoznać się z najbardziej niebezpiecznymi okazami.

Potęga internetowych społeczności zmierzy się z siłą huraganu

Pracę, jaka zespołowi badaczy zajęłaby 10 lat, chcą wykonać w dwa miesiące. Amerykańscy meteorolodzy mają nadzieję ujednolicić dane o cyklonach tropikalnych, które na świecie pojawiły się na przestrzeni trzech dekad. W tym tytanicznym wysiłku pomóc mają im zwykli ludzie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

Wampirze kły, papuzi dziób, szczecina. Dinozaur jak z horroru

"Skrzyżowanie ptaka, wampira i jeżozwierza" - to najkrótszy opis nowego gatunku dinozaura, którego skamienielinę znaleziono w południowoafrykańskiej skale. Pegomastax africanus był niewielkim roślinożercą żyjącym ponad 100 mln lat temu. Badacz, który dokonał odkrycia przyznał, że zwlekał z jego ogłoszeniem od 1983 r.

(Nie)pogoda sprzyja republikanom

To pogoda może zadecydować o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich w USA. Jak przekonuje politolog Michael Berkman, republikanie są bardziej odporni na kiepskie warunki atmosferyczne.

Amerykańscy naukowcy ramię w ramię z Polakami w lodowych jaskiniach

Amerykańska flaga załopotała w Polskiej Stacji Polarnej. Do grupy naszych naukowców dołączyło trzech obywateli USA. Wspólnie będą badać jaskinie lodowe w pobliskim Lodowcu Hansa. Pierwsze zejście w głąb lodowej bryły już za nimi. Na Kontakt Meteo przesłali nam zdjęcia z tej wyprawy.