Ciekawostki

Ciekawostki

"Łzy św. Wawrzyńca" popłyną po niebie

To już wielowiekowa tradycja na niebie. Klasyczną atrakcją sierpnia będą meteory z roju Perseidów. W tym roku główne maksimum Perseidów spodziewane jest 12 sierpnia. Niestety dla obserwatorów w Polsce, apogeum zjawiska wystąpi między godz. 14 a 16.30.

Achtung! U-boot w Hamburgu

"Pełne wynurzenie i cała naprzód!". Regularnie w Hamburgu wynurza się U-boot wywołując poruszenie wśród mieszkańców. Łódź podwodną sprawdziła nawet miejscowa policja - okazało się, że jest napędzana siłą ludzkich mięśni.

"Nasi tu byli!" Chorwacja zdobywa polskie serca

Słońce, turkusowe morze, mnóstwo zabytków, setki zjawiskowych wysp - wszystko to znajdziemy w Chorwacji. Państwo to staje się turystyczną mekką. Z roku na rok pod urokiem Chorwacji jest coraz więcej osób, a turystyka już od dawna jest jedną z głównych gałęzi gospodarki. Swoje wakacje w Chorwacji dokumentują też Reporterzy 24.

To będzie wiek suszy

Stany Zjednoczone zmagają się z kolejną suszą, a w tym stuleciu czekają je następne. Mają one całkowicie przeobrazić krajobraz, zwłaszcza w zachodnich stanach - to wnioski wynikające z raportu przygotowanego na zlecenie największych instytucji naukowych i rządu USA.

Złote piaski w Poznaniu

Tony piasku wypełnią szczelnie plac Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na aktywnych czeka boisko do plażówki, piłki nożnej, bule i badmintona. Na leniuchów - leżaki i cień. Plaża będzie bezpłatna.

Księżyc może być fragmentem Ziemi

Księżyc to wynik kolizji między Ziemią a obiektem wielkości Marsa, uformowany z materiału obu tych ciał - głosi powszechnie przyjęta Teoria wielkiego zderzenia. Komplikują ją jednak zaskakujące wyniki chemicznych badań księżycowych próbek. Doprowadziły do stworzenia nowych hipotez dotyczących powstania ziemskiego satelity, ale żadna z nich nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. Jedna z nich zakłada, że jest on oderwanym fragmentem naszej planety.

Wielki włoski exodus. Jadą na wakacje

Włosi masowo wsiadają do samochodów i ruszają na wakacje. Rekord ma paść w Rzymie, z którego według szacunków w ten weekend wyjedzie 800 tys. osób. Coś za coś - przy takim natężeniu ruchu autostrady i drogi do wypoczynkowych miejscowości stają w gigantycznych korkach.

Amerykańskie flagi przetrwały 40 lat na Księżycu

Promieniowanie, mikrometeoryty i wahania temperatury rzędu niemal 300 stopni nie zaszkodziły flagom zatkniętych przez astronautów w grunt Księżyca. Mimo tak trudnych warunków przetrwały tam już 40 lat. O tym, że nadal stoją i rzucają cienie na powierzchnię naszego satelity, świadczą bardzo dokładne zdjęcia z satelity Lunar Reconnaissance Orbiter.

Trąby powietrzne, błyskawice, grzmoty. Czego boją się Polacy?

Pogoda potrafi porządnie nastraszyć. Lęk budzą najbardziej gwałtowne i rzadkie zjawiska atmosferyczne, jak trąby powietrzne, ale nawet dość powszechne burze, jeśli mają intensywny przebieg, mogą mocno podnieść poziom adrenaliny. Przyczyny pogodowych fobii tropił reporter "Meteo News" Miłosz Kłeczek.

"Co to jest? To wąż morski!". Zobacz nagranie z Norwegii

Grupa turystów, która w piątkowe popołudnie odwiedziła platformę widokową nad jeziorem Seljord, pewnie na długo zapamięta tę wycieczkę. Długi, falujący kształt, jaki dostrzegli w wodzie, spowodował wybuch ekscytacji, a wiele osób przekonał o tym, że miejscowa legenda jest prawdziwa. Jezioro od 250 lat słynie z historii o zamieszkującym je wężu morskim.

Największe oko świata patrzy z Namibii

Największy na świecie teleskop stanął w Namibii. HESS-II waży 600 ton, a jego zwierciadło mierzy 28 metrów średnicy. Śledzić będzie zjawiska na niebie, wychwytując pochodzące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

"Piorun to jak uderzenie 500 samochodów rozpędzonych do setki"

- Moc pioruna jest trudna do wyobrażenia, to energia 500 samochodów rozpędzonych do setki, wyzwolona w ułamku sekundy - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. Uderzenie z taką mocą to niemal pewna śmierć. Tak się stało prawdopodobnie wczoraj w Pieninach, gdzie odnaleziono ciała czworga turystów.

Tajemnicze kręgi nad Hawajami. UFO?

Nad Hawajami z samego rana pojawiły się dziwne kręgi. Wywołały popłoch wśród mieszkańców, którzy zasypali tamtejsze media zdjęciami i filmami z pytaniem: "Co to jest?". Głownie spekulowano o śladach po UFO.

Londyn lśni na chwilę przed igrzyskami

Przez najbliższe tygodnie Londyn skupi na sobie uwagę ludzi na całym świecie. W stolicy Wielkiej Brytanii już w piątek startują XXX Igrzyska Olimpijskie. Nim jednak tysiące kamer zwrócą się ku ulicom i obiektom sportowym miasta, NASA pokazuje, jak prezentuje się nocą z orbity.

Modoki: łagodne oblicze El Niño?

Groźny El Niño zmienia swe oblicze. Naukowcy ustalili, że w ostatnich latach zjawisko przyjmuje mniej burzliwą twarz, zwaną Modoki. Badacze starają się dokładniej poznać ten wariant i skutki jego występowania, bo do 2050 roku może zacząć się pojawiać nawet pięć razy częściej niż teraz.

Chcą uwolnić zmodyfikowane komary. "Park Jurajski" u wybrzeży Florydy?

Naukowcy znaleźli sposób na komary. Chcą do ich populacji wpuścić konia trojańskiego - pokolenie insektów z zaszczepionym "genem samobójczym", który ma drastycznie zredukować liczebność owadów. Na poligon doświadczalny wybrali amerykańską wyspę Key West. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy protestują, nie chcą być komarzym "Parkiem Jurajskim".

Perełki Europy w jeden dzień? Reporterowi 24 to się udało

Nie trzeba planować kilkutygodniowych wakacji, by zwiedzić cuda europejskiej architektury i krajobrazy. Wystarczy wybrać się do Legolandu i zobaczyć je w skali mikro. Tak zrobił Reporter 24, a namiastkę swojej podróży przysłał nam na Kontakt Meteo.

Łeba rozdaje piasek

Łeba zmaga się z bardzo niecodziennym problem. Plaża położona przy tym nadmorskim kurorcie ma... za dużo piasku. Władze samorządowe wpadły na pomysł, jak poradzić sobie z kłopotliwą kwestią i piasek zamierzają oddawać za darmo.

Rosyjskie kłopoty w Kosmosie. Czekają na Japończyków

Problemy techniczne przerwały cumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była już druga nieudana próba dokowania z wykorzystaniem nowego systemu. Kolejne podejście zaplanowano dopiero na niedzielę.

Ziemia jest dziełem sztuki

Naukowcy czasem odrzucają szkiełko i oko - i patrzą na naszą planetę jak na dzieło sztuki. Wśród trzech milionów fotografii zebranych przez 40 lat trwania programu Landsat są prawdziwe perełki. Przedstawiamy pięć, które uznano za najpiękniejsze.

Orzechy w ciąży zapobiegają alergii?

Dzieci kobiet, które regularnie jadły w ciąży orzechy ziemne, a także inne orzechy, np. włoskie czy migdały mogą być mniej narażone na alergię i astmę niż potomstwo pań, które unikały orzechów - wynika z duńsko-amerykańskich badań.

Już trzy miliony zdjęć z orbity. Pierwsze było to

Już ponad trzy miliony zdjęć Ziemi z kosmosu dostarczył program Landsat. Naukowcy z NASA uruchomili go 40 lat temu i początkowo sami nie byli pewni, jakich wyników się spodziewać. Na przestrzeni lat okazało się, że fotografie wykonywane w jego ramach dostarczają bezcennych danych specjalistom z wielu dziedzin - kartografii, klimatologii, geologii...

Szalone zakłady bukmacherów. Na deszczu można zarobić krocie

Pogoda staje się jedną z głównych bohaterek zbliżających się wielkimi krokami igrzysk olimpijskich w Londynie. Kwestia aury podczas największej imprezy sportowej świata urosła do tak dużej rangi, że zakłady na ten temat przyjmują brytyjscy bukmacherzy.

Superkomputerami spróbują złamać monsun

Indyjscy naukowcy sięgają po superkomputery, by rozwikłać jeden z najbardziej nieprzewidywalnych procesów w przyrodzie. Chcą stworzyć modele rozwoju monsunów. Rozpracowanie prawidłowości rządzących tymi cyklicznymi letnimi opadami może być przełomem dla Hindusów, w większości żyjących z zależnego od pogody rolnictwa.