Ciekawostki

Ciekawostki

Fala uderzeniowa wzmocniła światło supernowej

Teleskop kosmiczny Chandra, pracujący w zakresie promieni rentgenowskich, dostarczył pierwszego w historii dowodu na to, że fala wstrząsu wywołanego wybuchem gwiazdy jest w stanie przedrzeć się przez kokon gazu otaczający supernową. To odkrycie pomaga zrozumieć, dlaczego niektóre supernowe są jaśniejsze i tym samym mocniejsze od innych.

Brunello di Montalcino Richarda Gere. Włoskie i najlepsze

- Richard Gere będzie miał własną ekskluzywną linię słynnego czerwonego wina Brunello di Montalcino - podały włoskie media, które ponoć kochają tego amerykańskiego aktora. Produkowany w Toskanii gatunek, jeden z najlepszych w światowym rankingu, trafi do Stanów Zjednoczonych.

Pióropusz dymu pokonał ponad 4500 km

Satelita NASA po raz kolejny dostarcza nam atrakcji. Tym razem możemy zobaczyć, jak daleko potrafi przenieść się dym z pożarów. Płonęły bowiem lasy w okolicach Bajkału, a 4500 km i kilkanaście dni później dym znad ognia znalazł się nad lodowym Morzem Beringa.

Sokół wyniesie Smoka 350 km nad Ziemię

Historyczny testowy lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), odbędzie się 19 maja - informuje NASA oraz firma SpaceX.

Naukowcy otrzymali prąd z wirusa

Spacerując naładujesz telefon komórkowy albo odtwarzacz muzyki. Brzmi jak fantastyka naukowa? Już wkrótce stanie się to rzeczywistością. Naukowcy z Berkley stworzyli pierwsze plastry piezoelektryczne. Zawierają one wirusy, które wstrząśnięte produkują prąd.

Jak się bada Arktykę? Polscy naukowcy w pracy

Czy lodowce rzeczywiście zanikają? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Horsnund na Spitsbergenie. Od kilku dni prowadzą badania glacjologiczne, w czym przeszkadza im pogoda. Zobacz, jak głową pracuje się w arktycznych warunkach.

Nowy gatunek ryb w Szwecji

Szwedzi mają nowy gatunek ryby: lirowca siatkowego (Callionymus reticulatus). Został odnaleziony przez przypadek, niedaleko Wysp Pogodowych - Väderöarna na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Człowiek nie widział takiej zmiany. Pięć dni i 72 metry nowej skały

Naukowcy z Oksfordu popłynęli zbadać wulkan Monowai w południowej części Pacyfiku. Na miejscu okazało się, że właśnie zaczyna się podziemna erupcja. Badacze zatem odpłynęli, a kiedy powrócili po pięciu dniach, wulkan był o 9 milionów sześciennych większy. Nigdy jeszcze człowiek nie zdołał zarejestrować tak dużej i szybkiej zmiany podłoża naszej planety.

Sojuz wystartował. Teraz będzie gonić ISS

Podnosząc kciuki do góry, trzej astronauci na trzy minuty przed planowanym odlotem dali znać, że są gotowi wyruszyć w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). I stało się. We wtorek o godz. 5.01 czasu polskiego rosyjski statek kosmiczny Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. O miesiąc później niż planowano.

Zośka żegna "zimnych ogrodników". To ostatnie tchnienie zimy

Jest wtorek, 15 maja. Większość z nas narzeka na ochłodzenie w stosunku do majówkowych upałów. Meteorolodzy wiedzą jednak, że tak musiało być. Połowa maja to bowiem ostatnie tchnienie zimy, czas tzw. "zimnych ogrodników", na których końcu przychodzi "zimna Zośka".

Pustynia zamieniona w ogród. W 25 lat

25 lat temu była tam pustynia i nic więcej. Dzisiaj rosną zboże, owoce i warzywa. Jak to możliwe? Rząd Arabii Saudyjskiej zainwestował w nowoczesne technologie, a woda potrzebna do produkcji roślin znalazła się głęboko pod ziemią. NASA publikuje zdjęcia pustynnego skrawka zrobione przez satelitę w 1987 i 2012 roku.

Kuźniar zapatrzony w prognozę z... 10 maja. Omenaa na ratunek

29 st. Celsjusza w Krakowie, a także burze w kilku regionach kraju prognozował na wtorek lekko zaspany - jak sam przyznał - Jarosław Kuźniar. Prezenter nie zdawał sobie sprawy, że zapowiedzi, którymi dysponuje, to zapowiedzi na... czwartek 10 maja. By nie narażać nikogo na wyjście z domu w letnich ubraniach, do studia przybyła Omena Mensah z TVN Meteo.

Japoński statek na plaży w Kapsztadzie

Japoński statek rybacki Eihatsu Maru osiadł na ekskluzywnej plaży Clifton w Kapsztadzie. Kapitan prawdopodobnie zgubił kurs w gęstej mgle i statek dopłynął do samego brzegu. Na pokładzie cały czas przebywa załoga.

Wstrzymajcie się z porodem do wiosny

Najwięcej chorych na schizofrenię urodziło się w środku zimy, najmniej - latem. Brytyjscy naukowcy wnikliwie zbadali tezę, że dzieci urodzone zimą w dorosłym wieku częściej zapadają na zaburzenia psychiczne. Przyczyną okazał się brak słońca oraz świeżych warzyw i owoców.

Alergicy jako wyższe stadium ewolucji

Jeśli cierpisz za sprawą sezonowej alergii, mamy dla ciebie dobre wiadomości. - To znak, że twoja odporność działa tak, jak powinna - twierdzą amerykańcy uczeni. Ich zdaniem nadwrażliwość, na którą niektórzy z nas zapadają od wiosny do jesieni, jest najlepszym dowodem na to, że organizm potrafi się bronić przed toksynami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.

Pytony z Birmy pustoszą Florydę

Łowca pytonów to nie jego zawód, a społeczna misja. 39-letni Edward Mercer przeczesuje południowe terytorium Florydy w poszukiwaniu węży mierzących ponad trzy metry długości. Pytony zaczęły poważnie zagrażać delikatnemu ekosystemowi Parku Narodowego Everglades.

Czy Rosjanie zmienią wizerunek Ziemi?

Wyobrażając sobie Ziemię z perspektywy kosmosu zazwyczaj wszyscy widzimy to samo - kulę z białymi i granatowymi obszarami oraz zielonymi i beżowymi wstęgami. Za obraz, jaki rysuje się nam przed oczami, odpowiada Blue Marble - legendarne zdjęcie Niebieskiej Planety wykonane przez załogę Apollo 17 w 1972 roku. Już niebawem nasze wyobrażenie może się nieco zmienić, a odpowiadać będą za to Rosjanie.

"Napływa do nas powietrze polarno-morskie"

"Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem atlantyckim. Napływa do nas chłodna i wilgotna masa powietrza polarno-morskiego (PPm) znad Skandynawii" - przeczytacie na blogu synoptyka TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego. Co to oznacza w niedzielnej i poniedziałkowej pogodzie?

Łowca ścigał burzę piaskową i robił jej zdjęcia

"Najbardziej szalona rzecz, jaką w życiu widziałem" - tak Mike Olbinski, doświadczony łowca burz i fotograf, nazwał burzę piaskową, jaką udało mu się schwytać w środę 9 maja nad Arizoną. Podczas pościgu zrobił jej zdjęcia, które zmontował w zachwycający film poklatkowy. Zobaczcie sami!

Każdy może zostać milionerem

Usiąść na aksamitnym szezlongu i zostać obsypanym milionem dolarów - bezcenne. Takie wrażenie wywiera najnowsza praca pioniera ulicznej sztuki 3D, Kurta Wennera. Powstała na międzynarodowym lotnisku w Singapurze.

Wydmy gnają na Marsie

Wydmy na Marsie nie tylko poruszają się, lecz także poruszają się... szybko. Jeszcze kilka lat temu to wydawało się badaczom zupełnie niemożliwe. Dziś już wiadomo, że na Czerwonej Planecie wieje z taka siłą, która jest w stanie przesunąć wydmy nawet o kilka metrów w krótkim czasie.

Nie tylko plaże, ale i wspaniałe winnice

Primošten - przepiękne miasto sytuowane na wyspie z bardzo bogatą historią sięgającą aż 1564 roku. Miasto słynie z produkcji oliwek i wina, które kończą swoja podroż na stołach całej Europy.

Aerozole wpływają na temperaturę Atlantyku?

- To przełom w klimatologii - mówi Ben Booth z brytyjskiego Met Office o wynikach badań nad wpływem wytwarzanych przez człowieka aerozoli na chmury. Okazuje się, że za ich sprawą - jak uważają naukowcy - wpływamy na temperaturę Atlantyku, a co za tym idzie na zmiany klimatu w ujęciu globalnym.

Nie chcesz przytyć? Dobrze się wysypiaj

Niedopasowanie między naszym wewnętrznym zegarem a rytmem codziennego życia skutkuje nie tylko sennością i zmęczeniem. Naukowcy twierdzą, że przyczynia się również do... rosnącej fali otyłości. Dla zachowania szczupłej talii radzą nam zatem dobrze się wysypiać i lepiej korzystać ze światła dziennego.