Ciekawostki

Ciekawostki

Czy bóbr to bestia? "To gryzoń, nie drapieżnik"

- Nie powinniśmy żyć w psychozie, że oto wyrasta dookoła nas kolejny niebezpieczny zwierz, którego należy tępić. Bóbr ma ciężkie życie - apelował Michał Targowski, dyrektor zoo w Gdańsku-Oliwie. W TVN24 tłumaczył, dlaczego ostatnio coraz częściej słyszymy o groźnych atakach bobrów.

Dlaczego stoimy? "Nierówny teren okazał się motywacją"

Najnowsze badania brytyjskiego zespołu naukowców kwestionują dotychczasową teorię ewolucji człowieka. Wyprostowana postawa wzięła się prawdopodobnie z ukształtowania terenu, a nie z powodu malejących drzew, jak dotychczas sądzono.

Kosmiczne silniki świecą na niebiesko

Wyglądają spektakularnie i działają spektakularnie. Mowa o jonowych silnikach, wykorzystywnaych w kosmicznych mijsach od blisko 15 lat. Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) zaprezentowała właśnie najnowszą wersję tego technologicznego cudu.

Karaluchy wygrały ewolucyjny wyścig zbrojeń

Karaluchy mają wyjątkowe zdolności adaptacyjne. Żeby przeżyć, przekształciły swój zmysł smaku. To co słodkie, odbierają jako gorzkie. Dzięki temu unikają schwytania w słodkie pułapki zastawiane przez ludzi.

Dziewięć miesięcy na Marsie w minutę

Curiosity na dobre zadomowił się na Marsie. Przebywa tam już od dziewięciu miesięcy. Z kilkuset zrobionych przez łazika zdjęć powstało poklatkowe nagranie dokumentujące ten okres.

Fala pływowa uwięziła Irlandczyka na klifie

O krok od tragedii, na szczęście skończyło się na strachu. Mężczyzna spacerował wzdłuż klifów w miasteczku Santander na północy Hiszpanii. Niespodziewanie nadeszła fala pływowa, która uwięziła go u podnóża klifu.

Koniec z niedźwiedziami w restauracjach

W Kosowie ruszyła rządowa kampania odbierania niedźwiedzi właścicielom restauracji i prywatnych ogrodów zoologicznych, którzy trzymają zwierzęta w charakterze atrakcji.

Unia pomaga pszczołom

Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu przepisów ograniczających stosowanie trzech pestycydów, które szkodzą owadom. Spadająca ilość tych pracowitych owadów jest bardzo szkodliwa dla rolnictwa.

Kosmiczny kompleks startowy do wynajęcia

Agencja NASA poszukuje chętnych do wynajęcia historycznego stanowiska startowego na przylądku Canaveral na Florydzie. Jak sami zaznaczają, chętnie oddaliby go w użytkowanie firmom związanym z kosmosem.

Kawony i wino: tak Polacy odpoczywali w II RP

Wszystko to, czego brakuje nam w takie dni jak ostatnie, można było znaleźć w najpopularniejszym przedwojennym letnisku w Zaleszczykach nad Dniestrem, biegunie ciepła II RP. Plaże "Polskiej Riwiery" oblegały tłumy turystów, zajadających miejscowe arbuzy nazywane "kawonami" i popijając lokalne wino.

Intensywne opady śniegu przerwały Giro d'Italia

Ciężka pogoda, jaka zapanowała we włoskich Dolomitach, uniemożliwiła kontynuację największego włoskiego wyścigu - Giro d'Italia. Odwołano zaplanowany na dziś 19 etap, pod znakiem zapytania stoi także jutrzejsza część wyścigu.

Ogrodowa podróż z Mają Popielarską

To już ostatni odcinek pierwszej serii programu "Szpilki i Kalosze". W tym tygodniu Maja Popielarska wybierze się na ogrodową wyprawę z podróżniczką – Anną Kwiatkowską.

Wyjątkowe spotkanie Merkurego, Wenus i Jowisza

Majowe niebo obfituje w rzadkie zjawiska astronomiczne. W najbliższą niedzielę będziemy świadkami połączenia się Merkurego, Wenus i Jowisza, które utworzą na niebie trójkąt o stosunkowo niewielkich bokach.

Rosyjski milioner poleci w Kosmos z DiCaprio

37-letni Rosjanin, mieszkający w Monako Wasilij Kljukin, zwyciężył w czwartek w aukcji dobroczynnej zorganizowanej w ramach festiwalu filmowego w Cannes. Co było nagrodą? Lot w Kosmos z hollywoodzkim gwiazdorem Leonardo DiCaprio.

Ekolodzy: czerwony dywan z Cannes pociąć na chodniki

Grupa ekologów zwróciła się w czwartek do organizatorów festiwalu filmowego w Cannes, by zachowywali się mniej marnotrawnie i efektywniej wykorzystywali słynny czerwony dywan, który często trzeba zmieniać. Petycję w tej sprawie podpisało już 9 000 osób.

Trzy niedźwiedzie padły w Bieszczadach

W ciągu trzech tygodni w Bieszczadach znaleziono szczątki trzech niedźwiedzi. Badania wykazały, że przyczyny ich śmierci są naturalne, jak informował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Widowiskowe zderzenie galaktyk

Kosmiczne Obserwatorium Herschela zarejestrowało bardzo interesujące kosmiczne zjawisko: zderzenie dwóch galaktyk. Kosmiczna kolizja miała miejsce 11 miliardów lat temu.

Już wiadomo, jak salamandrom odrastają utracone kończyny

Salamandry meksykańskie to zwierzęta o wyjątkowych zdolnościach - potrafią odtworzyć utraconą kończynę. Pomaga im w tym ich immunologia, a zwłaszcza tzw. makrofagi. Niewykluczone, że to, co dzieje się w organizmach salamander, będzie podwaliną dla nowych rozwiązań w medycynie.

Sens braku logiki w zachowaniu neuronów

Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się... bardzo logiczny. Naukowcy opublikowali wyniki badań, które zmieniają sposób myślenia o procesach zachodzących w naszych mózgach.

Największa elektrownia na świecie stanie w Afryce

Rozbudowa tamy i elektrowni wodnej na rzece Kongo ma się rozpocząć za dwa lata. Całość ma kosztować 20 miliardów dolarów. Planowana hydroelektrownia miałaby zaspokoić potrzeby 40 procent ludności całej Afryki.