Ciekawostki

Ciekawostki

Wulkan Hekla bliski erupcji?

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Wiosną dach zawalił się pod naporem śniegu

Dach i ściana pustostanu położonego w mieście Omaha w amerykańskim stanie Nebraska zawaliły się w czwartek nad ranem. Jedna z hipotez mówi, że budynek nie wytrzymał naporu zalegającego śniegu.

Co nam dają satelity w kosmosie? Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Przedrzyj, posadź, podlej. Ten papier zakwitnie

Kosmos podwójnie pierzasty, popularna aksamitka, rumianek czy majeranek - to tylko niektóre rośliny, jakie można wyhodować ze zużytych kartek. Papier, który zakwita po wsadzeniu w ziemię, opracowali Portugalczycy. W sklepach cieszy się popularnością nie tylko wśród ekologicznie nastawionych klientów.

Wielka gumowa kaczka powróciła

Gigantyczna, wysoka na prawie 17 metrów żółta gumowa kaczka wpłynęła do portu Victoria Harbour w Hongkongu. To inicjatywa holenderskiego artysty, Florentijna Hofmana. Ma nam przypominać, że nie jesteśmy sami na świecie, bardziej dbali o międzynarodowe wody, nie zaśmiecali ich i trochę się rozluźnili.

Jak zjeść ciastko w kosmosie?

Macie ochotę na coś słodkiego? Astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) też. Tylko jak zjeść ciastko z budyniem w stanie nieważkości? Chris Hadfield prezentuje.

Białe tygryski powitały świat

Rzadkie białe tygrysy wzbudziły zachwyt gości japońskiego ZOO. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć baraszkujące kociaki, które dziś - po raz pierwszy od narodzin - wyszły na publiczny wybieg.

Lucy wróciła do domu

Lucy, czyli słynna skamieniałość przodka człowieka, wróciła do domu w Etiopii. Wcześniej przez pięć lat przebywała za granicą, w Stanach Zjednoczonych.

Słońce wybuchło w niezwykły sposób

Słońce zaczęło maj w niespotykany sposób - od koronalnego wyrzutu masy o rzadkim, okrężnym charakterze. Obłok plazmy nie leci w stronę Ziemi, ale gdyby do nas dotarł, to spowodowałby zakłócenia w łączności satelitarnej - donoszą eksperci z NASA, monitorujący aktywność słoneczną.

Wyruszcie na poszukiwania bajecznie kolorowych żołn

Wybierając się na majówkowy spacer, koniecznie zwróćcie uwagę, czy w okolicy nie pojawiły się takie ptaki, jak m.in. bociany czy żołny. Jeśli jakiegoś zauważycie, koniecznie poinformujcie o tym w internecie.

Ile żubra w żubrze? "Należy im się ochrona czystości gatunkowej"

Jaki jest żubr, każdy widzi, ale żubr żubrowi nie równy, przynajmniej jeśli mówimy o rodowodzie. Badania genetyczne prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej wykazały, że jedyne duże stada żubrów nizinnej linii genetycznej znajdują się na terenie Polski. - Dlatego należy im się ochrona czystości gatunkowej - twierdzi dr Małgorzata Tokarska z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Na Ziemi cuchnęło zgniłym jajem?

Młoda Ziemia mogła... cuchnąć jak zgniłe jajo. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, którzy odkryli, że 1,9 mld lat temu na Błękitnej Planecie żyły mikroorganizmy, które żywiły się innymi mikroorganizmami.

"Granice Kosmosu przebiegają w nas samych"

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak Europa radzi sobie z ociepleniem? Łódź przykładem

Ocieplenie klimatu ma poważne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu i trzeba temu zapobiec od zaraz, alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Agencja Środowiska. Jako dobry przykład przeciwdziałania zmianom klimatu podaje pomysły filtrowania deszczówki w Łodzi, odsalania wody w Barcelonie, czy przenoszenia winnic w chłodniejsze miejsca.

Lód zamienił się w "szklane" drzazgi

Lód pod wpływem wiosennego słońca zmienił się w drzazgi przypominające szkło. Procesowi towarzyszył odgłos podobny to tłuczącego się kryształu. Zjawisko zarejestrowała Nadalie Thomas z amerykańskiego stanu Minnesota.

Robo-wąż na ratunek

Ten wąż może zmienić wasze myślenie o gadach. Nie dość, że nie jest obślizgły i jadowity, to może uratować wam życie. Jest w stanie wejść w każdą szparę i odszukać np. ofiarę trzęsienia ziemi.

Jak majówka, to wino na Ziemi Lubuskiej

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy z nich rozpoczyna się już jutro i potrwa do niedzieli. W całym regionie będzie można odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.

Jest drugi potomek bielików-celebrytów

Wykluło się drugie pisklę pary bielików z Dobrocina, która podbija serca internautów. Sposób, w jaki rodzice wychowują swoje młode, można podziwiać podczas transmisji online.