Ciekawostki

Ciekawostki

Dziesięć mitów na temat tornad

Tornada nie występują nocą, łatwo uciec przed nimi autem, najlepiej za rzekę, bo ta skutecznie hamuje żywioł. Takie i wiele innych mitów krążą w internecie na fali ostatnich wydarzeń w Teksasie i Ohio. Amerykański serwis pogodowy (NWS) oraz służba meteorologiczna (NOAA) ostrzegają, że te błędne informacje na temat tornad mogą przynieść tragiczne skutki, i korygują je na swoich stronach internetowych.

Zajrzeć do paszczy grizzly i przeżyć

Zobaczyć paszczę niedźwiedzia grizzly z bardzo bliska i przeżyć - to w dzikich warunkach przyrody niemal niemożliwe. Udało się jednak pewnemu filmowcowi z Alaski, który kły drapieżnego zwierzęcia miał na wyciągnięcie obiektywu.

Tak tworzył się śmiercionośny żywioł

Animacja przygotowana przez NASA w 23 sekundy pokazuje, jak dynamicznie rozwijały się tornada w Stanach Zjednoczonych, które spustoszyły okolice Oklahoma City. Zginęły 24 osoby, a ok. 240 zostało rannych.

"Zielone płuca" Ziemi nie tak wydajne, jak sądzono

Większość dwutlenku węgla, który pochłaniają lasy amazońskie trafia z powrotem do atmosfery za sprawą Amazonki - pokazują najnowsze badania. To oznacza, że "zielone płuca" Ziemi nie są tak wydajne, jak dotychczas sądzono.

NASA chce drukować jedzenie. Udało się już z czekoladą

NASA stawia na drukowane jedzenie. Inżynier Anjan Contractor otrzymał od Agencji 125 tys. dolarów stypendium na zbudowanie prototypu drukarki 3D, która by na to pozwalała. Konstruktorowi udało się już wydrukować czekoladę, teraz zabiera się za pizzę.

Druga dziura w Marsie wywiercona

Łazik Curiosity już po raz drugi wykonał odwiert na Marsie. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom nad pozyskanymi próbkami, uda się potwierdzić tezę, że w przeszłości na Czerwonej Planecie mogły istnieć warunki sprzyjające życiu.

Białe laski pójdą w odstawkę?

Mamy potencjał do wykorzystywania echolokacji na podobnej zasadzie, jak robią to nietoperze czy delfiny, jednak z tego nie korzystamy - ustalili naukowcy. Odkryli, że umiejętność ta rośnie w miarę nabywania doświadczenia.

Słońce pozwala złapać oddech

Przebywanie na słońcu łagodzi objawy astmy - ustalili brytyjscy naukowcy. Zbawienna okazuje się witamina D produkowana przez organizm człowieka pod wpływem słońca.

Sfilmowali tornada z kilkuset metrów

Tornada pustoszą amerykański Środkowy Zachód. W niedzielę przeszły przez stany Oklahoma, Kansas i Iowa, w poniedziałek ponownie przez Oklahomę. Znaleźli się odważni, którzy zaryzykowali sfilmowanie potężnego żywiołu.

Naukowcy: nasz Wszechświat nie jest jedyny

Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny. Nierównomierny rozkład promieniowania kosmicznego może wskazywać na istnienie sił grawitacyjnych pochodzących z innych światów.

Sposób na upały? Zakaz noszenia skarpet

Pakistańskie władze zakazały urzędnikom noszenia skarpet do pracy ze względu na sięgające 40 st. C upały. Rząd zmuszony był nakazać wyłączenie w biurach klimatyzatorów, bo Pakistan dotknął kryzys energetyczny. Przerwy w dostawach energii stają się codziennością.

Myszy, gekony, ślimaki... Zwierzęta wróciły z kosmicznej wycieczki

Myszy, mongolskie myszoskoczki, jaszczurki i ślimaki wróciły w niedzielę na Ziemię. Zwierzęta spędziły miesiąc na orbicie w rosyjskiej sondzie, ale niektóry przypłaciły wyprawę życiem. Badania dostarczą naukowcom wielu cennych informacji o wpływie stanu nieważkości na żywe organizmy.

GPS lepiej ostrzeże przed tsunami?

Jak najlepiej informować o groźnym tsunami? Za pomocą danych, jakie zapewnia nawigacja satelitarna, jak uważają niemieccy badacze. GPS pozwala nie tylko bardzo precyzyjnie określić rozmiar trzęsienia ziemi i rozmiar fali, lecz także zapewnia takie informacje tylko w trzy minuty.

Czy można rozpalać grilla na balkonie?

Wraz z temperaturą powietrza rośnie temperatura sąsiedzkich sporów o grillowanie na balkonie. Co nam grozi, jeśli mimo zakazu nałożonego przez spółdzielnię rozpalimy grilla na balkonie? Czy możemy dostać mandat, jeśli sąsiedzi wezwą straż miejską?

Sielsko i romantycznie wśród kęp drzew

Zamiast kwitnących rododendronów - graby, głogi, dęby, sosny, brzozy i modrzewie. Wiele lat cierpliwej pracy na pewnej mazowieckiej działce dało wspaniały efekt. Powstało dobrze zakomponowane, naturalistyczne siedlisko ozdobione brzozami i wieloletnimi jabłoniami.

Wiatraki podbijają Europę Wschodnią

W 2012 roku pobito wszelkie rekordy w budowie parków wiatrowych - pisze Deutsche Welle, cytując dane Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (WWEA). Zachodnie kraje goni w budowie wschód Europy.

Curiosity na miejscu. Tu po raz drugi wwierci się w Marsa

Curiosity przesłał na Ziemię nowe zdjęcie. Przy pomocy Hazcam, czyli kamery umieszczonej po lewej stronie z przodu łazika, sfotografował swoje ramię. Znajdowało się ono tuż nad skałą, w którą niebawem wwierci się robot. Przejazd z miejsca poprzedniego odwiertu zajął dwie doby marsjańskie.

Dwa pokolenia w jednym ogrodzie

Dwa pokolenia, dwa domy, ale jeden ogród. Na tej wspólnej przestrzeni o nietypowym kształcie każdy może realizować swoją pasję. W sobotnim odcinku programu "Maja w ogrodzie" poznaliśmy tworzony od 12 lat leśny ogród.