Ciekawostki

Ciekawostki

Niedźwiedzie polarne zmieniają menu. Ganiają za reniferami, łapią ptaki

Polują na ptaki, wyjadają pisklęta, a nawet ścigają renifery i nie gardzą padliną. Kiedy brakuje fok stanowiących ich naturalne pożywienie, niedźwiedzie polarne jadają to, co uda im się dopaść. Naukowcy podkreślają, że zanik arktycznej pokrywy lodowej i kry oznacza coraz więcej trudności dla tych zwierząt.

Koński Łeb na 23. urodziny Hubble'a

Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.

"Śmiertelne niebezpieczeństwo. Krokodyl na wolności!"

Po jednym z kurortów na południu Hiszpanii (szczególnie popularnym wśród Brytyjczyków) grasuje krokodyl. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. Pierwszy gad, nazwany Costa Croc, przebywał w okolicach domu aktora grającego niegdyś Bonda - Pierce'a Brosnana.

Najnowsze odkrycie NASA: fabryka gwiazd z wczesnej młodości Wszechświata

Produkuje rocznie gwiazdy o łącznej masie równej 2900 naszym Słońcom, dlatego astronomowie nazwali ją maksymalnie gwiazdotwórczą. Jednocześnie jak na fabrykę gwiazd, jest zaskakująco stara. Nowo odkryta galaktyka HFLS3 wprowadza trochę zamieszania do obowiązujących teorii o rozwoju takich obiektów.

Dewaluacja dwutlenku węgla? Ceny pozwoleń na emisję CO2 spadają na łeb na szyję

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zagrożona? Parlament Europejski odrzucił propozycję zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, co w zamyśle Komisji Europejskiej miało podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Zaraz po głosowaniu cena spadła do rekordowo niskiego poziomu - 2,63 euro za pozwolenie uprawniające do emisji jednej tony CO2.

Życie istniało już, zanim powstała Ziemia?

Życie istniało już zanim powstała Ziemia i mogło powstać poza układem słonecznym - twierdzą amerykańscy naukowcy. Swoje obliczenia oparli na prawie Moore'a: odwrócili je i zastosowali do przeszłości.

"Samotny bandyta" był wielkości krowy

Był mięsożercą wielkości krowy i poruszał się na dwóch nogach. Archeolodzy odkryli kolejny gatunek dinozaura. Jego skamieniałości znaleźli na Madagaskarze.

Gorbaczow wzywa do eko-pieriestrojki. "Potrzebny jest nowy model rozwoju"

Nędza, cierpienie, coraz gorsze warunki bezpieczeństwa, narastające konflikty - przed tymi zagrożeniami ostrzega ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zdaniem 82-letniego polityka uratować nas może przeprowadzenie pieriestrojki w polityce ochrony środowiska. - Przyszłość nie zależy od losu, zależy od tego, co robimy dzisiaj - podkreślał były przywódca, wzywając do zmian.

"Gwiazdor nauki" odkrył trzy planety podobne do Ziemi

Trzy podobne do Ziemi planety - to najnowsze odkrycie teleskopu Keplera, który już dziś jest nazywany przez astronomów gwiazdorem nauki. Każda z nich orbituje w odległości od swojego słońca, która pozwalałaby na rozwinięcie się życia.

Pawlak zachęca do "prosumpcji" energii słonecznej

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.

Mały rozmiar, duża moc, szybsze ładowanie. Rewolucyjne mikrobaterie z USA

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wynaleźli nowy typ baterii, który ma zrewolucjonizować sposoby zasilania naszych urządzeń elektronicznych i pojazdów. Dzięki nowej technologii akumulatory znacząco zmaleją, zachowując dotychczasową moc. Specjaliści uważają, że może to być przełomowy wynalazek, ale przed wprowadzeniem na rynek wymaga jeszcze znacznego dopracowania.

Mały zawór unieruchomił rakietę. Gra idzie o miliardowy kontrakt

Nie udało się wystrzelić w kosmos prywatnej rakiety Antares. Miała wynieść na orbitę próbny ładunek i tym samym zagwarantować firmie Orbital Sciences Corp kontrakt z NASA na prawie dwa miliardy dol. O niepowodzeniu zadecydowała drobna, ale bardzo ważna część rakiety.

Zapis eksplozji gwiazdy w bakteriach

Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne "zapisy" po eksplodującej gwieździe.

Milion zdjęć w 12 lat. Ziemia z perspektywy ISS

Ta mapa to ślad każdego zdjęcia, jakie astronauci wykonali podczas swojej 12-letniej bytności w kosmosie. Wyraźnie zarysowuje się na niej cały świat, a szczególnie wyraźnie widać Zatokę Meksykańską, wschodnie wybrzeże USA i Arktykę.

Z Duchem Świętym przez Włochy

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

"Wyhodowane" nerki zadziałały w ciałach szczurów

Naukowcom z General Hospital w Bostonie udało się stworzyć w warunkach laboratoryjnych szczurzą nerkę, która po przeszczepieniu do organizmu prawidłowo podjęła pracę. Narząd powstał dzięki nowej metodzie osadzania komórek macierzystych na rusztowaniu z białek włóknistych. Jeśli w podobny sposób uda się zbudować ludzką nerkę, pozwoli to na lepsze leczenie cierpiących na niewydolność nerkową.

Takiego blasku astronomowie jeszcze nie widzieli

Przestrzeń kosmiczną rozświetla właśnie najjaśniejszy blask, jaki astronomowie kiedykolwiek zaobserwowali we Wszechświecie. Wyemitował go blazar o egzotycznie brzmiącej nazwie Markarian 421.

Wycieńczyła go długa zima. Był bezsilny

Przedłużająca się zima doprowadziła bielika z okolic Olsztyna do skrajnego wycieńczenia. Zwierzę było na tyle słabe, że nawet nie próbowało bronić się przed ludźmi. Trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.