Ciekawostki

Ciekawostki

Kolizja dwóch galaktyk. "Jakby się obejmowały"

Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.

"Jestem zmęczona latem, więc... przyjechaliśmy na narty"

Niezwykle długo trwa w tym roku sezon narciarski we francuskiej części Pirenejów. Zdziwieni tym faktem są nawet pracownicy kurortów, którzy zwykle o tej porze roku przygotowują sprzęt i stoki do kolejnej zimy. 1 czerwca na trasach tłumnie pojawili się narciarze.

Lody po amerykańsku: sześć smaków piwa

Amerykanie z Portland postanowili połączyć dwa najpopularniejsze smakołyki, którymi chłodzą się w trakcie upałów. We współpracy z lokalnymi browarami stworzyli lody o smaku piwa.

Panamczyk udomowił pytona. Latem wypuszcza go do ogrodu

Pyton jako zwierzątko domowe? Na taki pomysł wpadł pewien mieszkaniec Panamy. Cesar z miasteczka La Chorrera przygarnął pod swój dach pytona birmańskiego, którego największe osobniki osiągają nawet 5 metrów długości. Mężczyzna trzyma zwierzę w domu, a w słoneczne dni wypuszcza je do ogrodu na spacer.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Dramatyczna ucieczka przed tornadem

Dramatyczny film z ucieczki przez tornadem zarejestrowali Amerykanie, którzy znaleźli się na drodze żywiołu. Tornado zaskoczyło ich w Oklahomie, kiedy jechali zwykłym, nie przystosowanym do takich warunków samochodem.

Mocne dowody na istnienie wody na Marsie

Na powierzchni Marsa płynęły rzeki, jak donosi międzynarodowy zespół naukowców. Jedna z nich, położona w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości, a jej wody poruszały się z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na obecność rzek dostarczył łazik Curiosity, a opisano je w "Science".

Chcesz poobserwować asteroidę? Wystarczy amatorski teleskop

- Amatorskie teleskopy, jakimi dysponują ludzie w domach, po odpowiednim wycelowaniu i odrobinie umiejętności umożliwią nam jej zobaczenie - mówił Kamil Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, zachęcając do obserwacji asteroidy. 1998 QE2 w piątek o godz. 23.00 naszego czasu przeleci naprawdę niedaleko Ziemi - przynajmniej w kategoriach kosmicznych.

Najbliższa planeta pozasłoneczna nie istnieje?

Planeta, o której mówiono, że jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną, może w ogóle nie istnieć. Wskazują na to analizy niemieckiego naukowca, któremu jej ubiegłoroczne odkrycie wydawało się mało prawdopodobne.

Po drabinie na szczyt Mount Everestu?

Mount Everest jest jedną z najtrudniejszych gór do zdobycia dla amatora. To niedługo może się zmienić, ponieważ planowane jest zainstalowanie... drabiny.

Udają Marsjan i testują menu

Tortilla, bielizna nie pochłaniająca zapachów i robo-zwierzęta to niezbędniki astronautów, którzy za mniej więcej 20 lat polecą na Czerwoną Planetę. Marsjańskie hity wybiera grupa sześciorga ochotników, którzy od miesiąca stacjonują w "kosmicznej" bazie na Hawajach.

Ten most przeraża nawet miejscowych. Powstały firmy, które przeprowadzają samochody

Stres, lęk, a nawet ataki paniki towarzyszą wielu kierowcom pokonującym most łączący brzegi amerykańskiej Zatoki Chesapeake. Wystawiona na dość częste ataki złej pogody 7-kilometrowa stalowa konstrukcja została uznana za jeden z najbardziej przerażających mostów na świecie. Męki jednych to biznes dla drugich - za jedyne 25 dolarów pomysłowi przedsiębiorcy z Maryland oferują przeprowadzanie samochodów koszmarną trasą.

Pick-up jak wóz bojowy. Kosmiczny pojazd "łowców tornad"

Sześć kół, pancerne osłony, specjalne obciążenie, stabilizujące kotwy - to podstawowe elementy pojazdu amerykańskich "łowców tornad". Choć powstał na ramie Dodge'a RAM 3500, trudno dopatrzeć się w nim popularnego pick-upa. Bardziej przypomina niewielki wóz bojowy.

Odnalazły się trzy zaginione gramy Księżyca

Przez 43 lata wydawało się, że część księżycowego pyłu przywiezionego przez Neila Armstronga i Buzza Aldrina zaginęła bezpowrotnie. Teraz odnalazły się w magazynie w Kalifornii - informuje serwis "New Scientist".

Kurierzy zgubili ich projekt dla NASA. Zostały długi i nagroda "za wytrwałość"

- Może to nie jest złość, ale byliśmy trochę zawiedzeni - mówią studenci Politechniki Warszawskiej, których robot nie dotarł na konkurs NASA, bo część jego konstrukcji zgubiła firma kurierska. Zespół nie poddał się i na miejscu starał się odtworzyć projekt Husara, za co dostał od amerykańskiej agencji nagrodę za wytrwałość. Radość z niej psuje dług, jakim studentów obciążyła wpadka firmy kurierskiej - muszą spłacić około 30 tys. złotych.

Rośliny sprzed 400 lat ożyły

Rośliny, które zamarzły w czasie tzw. Małej Epoki Lodowcowej, ponownie rozkwitły w laboratoryjnych warunkach - donosi BBC News. Naukowcy chcą ustalić, w jaki sposób ekosystemy wybudzają się po epokach lodowcowych.

Rosjanin skoczył z Everestu. To nowy rekord

W 60 lat od pierwszego zdobycia Mount Everest Rosjanin Walery Rozow ustanowił nowy rekord na tej najbardziej sławnej górze. 48-latek zeskoczył w specjalnym kombinezonie z północnej ściany i tym samym wykonał skok z najwyższego, dotychczas, punktu na ziemi, czyli 7720 m n.p.m.

Nowa trójka w Kosmosie. Dolecieli w ekspresowym tempie

Trzech astronautów pomyślnie przycumowało swój statek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W nocy z wtorku na środę wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku. Podróż zajęła zaledwie sześć godzin.

Nowy polski teleskop poszuka planet poza Układem Słonecznym

Nowy polski teleskop wybudowano w Argentynie. Dołączył do zespołu trzech wcześniejszych teleskopów automatycznych, pracujących w RPA i Australii - poinformował prof. Maciej Konacki, kierownik projektu Solaris, którego celem jest poszukiwanie odległych planet.

Wjedź w sam środek tornada

Dwaj Amerykanie postanowili zbadać jak wygląda tornado od środka. Do wnętrza żywiołu dostali się przy pomocy specjalnie wzmocnionego samochodu. Zanim wiatr nie urwał aparatury pomiarowej, prędkość wiatru dochodziła do nawet 300 km/h.

Tak mogły formować się galaktyki. Dwa miliardy lat w minutę

Proces formowania galaktyk jest bardzo chaotyczny - uważają naukowcy współpracujący z NASA i pokazują komputerową symulację, w której prezentują pierwsze dwa miliardy lat powstawania Wszechświata. Uczeni z Kalifornii opracowali nowy model formowania się dużych galaktyk.

Teraz nakładamy je na twarz. Jutro będziemy nosić w nich zakupy

Algi, znane głównie w kosmetologii i kuchni, może już niedługo zrobią furorę w przemyśle tekstylnym. Naukowcy pracują nad wytworzeniem z glonów wytrzymałego, lekkiego tworzywa. Produkt ma być równie tani, jak obecnie znane nam plastiki, ale zupełnie nieszkodliwy dla środowiska.

Warto się stresować. To umacnia nawyki - także te dobre

Stres umacnia u ludzi stare nawyki, ale - wbrew obiegowym sądom - nie dotyczy to tylko złych przyzwyczajeń, np. folgowania sobie przy jedzeniu w czasie egzaminacyjnej sesji, ale też korzystnych - informuje BBC News powołując się na badania naukowców z USA.