Ciekawostki

Ciekawostki

Deszcz meteorów spadł na Fuerteventurę

Fuerteventura to w dosłownym tłumaczeniu "wyspa mocnych wrażeń". Nazwa nie zawiodła: w poniedziałek nad ranem wyspę obsypał deszcz meteorów - co widać na powyższym zdjęciu.

"To sonary Royal Navy zabiły 26 delfinów"

Za masową śmierć delfinów, jaka miała miejsce w 2008 roku w Kornwalii, brytyjscy naukowcy obwiniają Królewską Marynarkę Wojenną. Ich zdaniem delfiny zabiły sonary, jakimi podczas ćwiczeń namierzano skrywające się pod powierzchnią wody okręty podwodne.

Dwie lornetkowe komety na majowym niebie

Wystarczy lornetka, by na majowym niebie zobaczyć dwie komety. Pierwszą z nich, C/2011 L4 (PanSTARRS), można obserwować w Polsce przez całą noc. Drugą, C/2012 F6 (Lemmon), dostrzeżemy przede wszystkim nad ranem.

Kolorowe ptaki na świętokrzyskiej wsi

Świętokrzyska wieś to jedno z lepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Świadczą o tym zdjęcia, jakie przesłał nam Enrique, któremu udało się tam uchwycić w obiektywie aparatu naprawdę piękne okazy.

Siła z Kosmosu formuje pioruny?

Pioruny są tworzone przez oddziaływanie promieniowania kosmicznego w wyniku interakcji pochodzących z kosmosu cząstek o wysokiej energii i kropelek wody z burzowych chmur - donoszą rosyjscy naukowcy, cytowani przez magazyn "Science".

Budują ulice, które wytwarzają prąd

W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja br. podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.

Drzewa krzyczą, kiedy są spragnione

Spragnione drzewo wydaje ponaddźwiękowe krzyki, kiedy próbuje pochłonąć resztki wilgoci w czasie suszy - donoszą francuscy naukowcy. Uczeni wierzą, że po raz pierwszy udało im się zarejestrować krzyk wołających o wodę drzew.

Opuszczone wioski zamieniają się w kurorty

Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.

Hadfield powoli żegna się z Kosmosem

Księżyc wschodzący nad USA sfotografował dowódca ISS Chris Hadfield. To jedno z jego ostatnich zdjęć - astronauta spędzi w Kosmosie jeszcze tylko tydzień.

Solarna kolejka ruszyła w 120-letni las

Kolejka zasilana energią słoneczną stała się w sobotę nową atrakcją turystyczną węgierskiej miejscowości Kiralyret w górach na północy kraju. Już w pierwszym dniu na torach cieszyła się ogromną popularnością.

Saturna otula ciepły koc. Dlatego planeta się nie starzeje

Planety, starzejąc się, stają się coraz bardziej ciemne i chłodne. Astronomowie od dawna zastanawiali się, dlaczego Saturn - jedna z największych planet w Układzie Słonecznym - nie wpasowuje się w ten trend. Teraz już zaczynają rozumieć, jak to się dzieje, że szósta planeta od Słońca pomimo upływu lat pozostaje ciepła i jasna.

Pierwszy lot robopszczoły

Robopszczoła to wynalazek pracowników Harvardu. Mający kilka milimetrów robot, machający skrzydełkami 120 razy na sekundę, będzie niezwykle pomocny. Ma służyć do obserwowania środowiska, przeprowadzania operacji poszukiwania minielementów czy asystowaniu przy zadaniach wymagających mikroprecyzji.

Ciemne "kalafiory" na niebie zapowiadają kłopoty

Widzisz ciemną od spodu, "pęczniejącą" chmurę? Lepiej poszukaj schronienia przed gwałtowną burzą. Jak wyjaśniał prezenter Tomasz Zubilewicz, właśnie taki widok zwiastuje intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Jeśli chmura jest wysoko wypiętrzona, z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się gradobicia takiego jak to, które po południu nawiedziło Małopolskę i Podkarpacie.

Laser namierzył radziecki łazik na Księżycu

Po ponad 40 latach francuscy naukowcy dostrzegli na powierzchni Księżyca radziecką zgubę. Łazik Łunochod, z którym kontakt urwał się na początku lat 70. XX w., został zlokalizowany dzięki technologii laserowej.

Wulkan Hekla bliski erupcji?

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Wiosną dach zawalił się pod naporem śniegu

Dach i ściana pustostanu położonego w mieście Omaha w amerykańskim stanie Nebraska zawaliły się w czwartek nad ranem. Jedna z hipotez mówi, że budynek nie wytrzymał naporu zalegającego śniegu.

Co nam dają satelity w kosmosie? Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.