Ciekawostki

Ciekawostki

Ludzka otyłość zmartwieniem nie tylko homo sapiens

Otyłość jest kłopotliwa nie tylko dla ludzi z oczywistych względów zdrowotnych i estetycznych. Ofiarami ludzkiej nadwagi są także konie, narażone na problemy zdrowotne wywołane przez zbyt ciężkich jeźdźców.

Tropikalne wodne pchły zdobędą Europę?

Dafnie, które oryginalnie występują głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych, mogą dokonać inwazji na europejskie zbiorniki wodne - alarmują naukowcy. Ich badania opublikowało czasopismo "NeoBiota".

Nuda rozwija zdolności twórcze

Dzieci powinny mieć prawdo do nudy. Naukowcy twierdzą, że nuda rozwija jedną z najbardziej pożądanych ludzkich cech: kreatywność. Niestety nuda w naszych czasach jest trudno dostępna, a jeśli się pojawia, dzieci zabijają ją w bardzo szkodliwy dla nich sposób.

Kiedy niemożliwe staje się możliwe

Znaleźć skrawek ciemnego nieba w miejscu, o którym eksperci twierdzą, że to niemożliwe - bezcenne. Zobaczyć na tym skrawku spadające gwiazdy i inne cuda Wszechświata - niemożliwe? A jednak! Mieszkaniec Hongkongu, najbardziej zanieczyszczonego światłem miasta na Ziemi, nakręcił film, na którym uchwycił niebieskie obiekty.

Zima ocaliła życie 80 bobrom na Żuławach

Zimowa pogoda okazała się zbawienna dla 80 bobrów zamieszkujących Żuławy. W czasie, kiedy miały zostać odstrzelone, bo niszczyły wały przeciwpowodziowe, temperatura była na tyle niska, że nie wychodziły z nor. Dzięki temu nie udało się na nie zapolować.

Półtora miliona pingwinów na raz i "Wielka Piątka Afryki"

Wymierające goryle górskie, półtora miliona pingwinów magellańskich, tzw. Wielka Piątka Afryki, do której należą m.in. lwy i lamparty. Na świecie jest 10 miejsc, do których warto się udać, by móc zobaczyć w naturze te i inne niezwykłe dzikie zwierzęta.

Śmiertelnie trująca ryba fugu u brzegów Chorwacji

Zjedzenie tej ryby może zakończyć się śmiercią w niewyobrażalnych męczarniach, tymczasem pływała sobie beztrosko u wybrzeży Chorwacji. Teraz tamtejsi naukowcy zbadają, jakim cudem ten japoński przysmak - ryba fugu - znalazł się na drugim końcu globu.

Masz dość zimy? Psycholog radzi: żyj nadzieją

- Należy pamiętać, że emocje zawsze można kontrolować, np. nadzieją, że za tydzień będzie ciepło - radził w TVN24 psycholog Leszek Mellibruda w odpowiedzi na przedłużającą się zimę. Ekspert tłumaczył, że "nakręcanie się" i wściekanie się na zimę tylko pogarsza nasze samopoczucie.

Ciemno od Pekinu po Nowy Jork

W sobotni wieczór zgasły światła warszawskiego Stadionu Narodowego, paryskiej Wieży Eiffla, londyńskiego Big Bena, a nawet wieżowców w odległych Chinach czy Ameryce Północnej. To nie ogólnoświatowa awaria prądu, lecz obchody akcji "Godzina dla Ziemi".

Galaktyka jak skorupiak. "Czarująca i jasna"

Czarująca i jasna - tak NASA określiła galaktykę IRAS 23436+5257, sfotografowaną przez Teleskop Hubble'a. Jest niezwykła głównie ze względu na kształt- wygląda jak skorupiak lub jaszczurka. W sobotę NASA opublikowała jej zdjęcie.

Meteor nad Wschodnim Wybrzeżem stał się hitem sieci

Meteor nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Zjawisko pojawiło się na niebie w piątek około 19.50 czasu lokalnego i choć było widoczne na wieczornym niebie tylko przez chwilę, to trwały ślad pozostawiło na portalach społecznościowych.

W kwietniu Curiosity zamilknie. Przez koniunkcję

W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.

Stresujesz się? Pogłaszcz kota

- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. Głaskanie zwierzaka relaksuje i uspokaja oraz wyrównuje ciśnienie krwi.

"Wiosna przyjdzie, kiedy będzie na to pora"

Pory roku, niezależnie w jakim wymiarze (klimatycznym, astronomicznym, urzędowym itp.), podlegają podobnym prawidłom, co inne wydarzenia. Można je wywoływać, zaklinać, ogłaszać, a nawet przyzywać, a one i tak przyjdą w określonym momencie.

Studenci z Krakowa grają na piorunach

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.

Szef NASA radzi modlitwę. Polscy astronomowie: Na reakcję musimy mieć lata

Po dramatycznym oświadczeniu szefa NASA, ruszyły na nowo rozważania: czy możemy ochronić Ziemię przed spadającymi meteorami. - Jeśli będziemy wiedzieli wystarczająco wcześnie, jesteśmy w stanie sobie poradzić – mówi w TVN24 Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Na ile wcześniej? – To są lata. Musimy mieć czas, by do nich dolecieć – dodaje jednak.

Archeologów ekscytuje globalne ocieplenie

Jest grupa naukowców, która zamiast bić na alarm, cieszy się z tzw. globalnego ocieplenia. To archeolodzy. Topniejący lód na Grenlandii czy w Andach odsłania skarby starożytności. Ostatnim spektakularnym znaleziskiem jest tunika z czasów poprzedzających erę wikingów, znaleziona w topniejącym lodowcu na południu Norwegii.

Osiem bocianów na jednym stało dachu

Dla wszystkich tych, którzy są rozczarowani nieustającą zimową aurą, mamy kilka zdjęć na pocieszenie. Do Polski zaczęły zlatywać się bociany będące doskonałym zwiastunem wiosny.

Podali, że opuściliśmy Układ Słoneczny. NASA: brakuje ostatniego wskaźnika

Informacje o sondzie Voyager 1, najdalej znajdującym się obiekcie wysłanym w kosmos przez człowieka, zelektryzowała w środę naukowców. Według jednej z publikacji miał on dokonać historycznego przekroczenia granic Układu Słonecznego. Prowadząca misję Voyagera NASA uznała to jednak za "sformułowanie wykraczające poza badania" i podaje, że statek wciąż jeszcze znajduje się na progu przestrzeni międzygwiezdnej.

Tak równonoc wygląda z Kosmosu

Równonoc wiosenna już za nami. Jeden z satelitów pogodowych uchwycił, jak Słońce w wyjątkowy sposób oświetlało Ziemię w trakcie jej trwania.

Przetrwają tylko najtłustsze? Taki jest skutek spędzania lata bez fok

Solidny zapas tkanki tłuszczowej dla niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona to szansa na przeżycie, jak wynika z badań kanadyjskich naukowców. W obliczu postępujących zmian klimatycznych zwierzęta te dłużej przebywają na lądzie, przez co są pozbawione dostępu do głównego źródła pożywienia - fok.

Mamy już wiosnę! Ale nie w pogodzie

Dokładnie o godzinie 12:02 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Choć aura na to nie wskazuje, ciała niebieskie sie nie mylą. To właśnie dzisiaj długość dnia zrówna się z nocą. Niestety, na wiosnę w pogodzie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawi się wraz z tzw. wiosną klimatyczną, ale tej na razie nie widać.