Ciekawostki

Ciekawostki

Brudne powietrze zabija 2,5 mln ludzi rocznie

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 2,5 mln zgonów każdego roku. Brudne powietrze jest również powodem wielu chorób. Najbardziej zagrożonymi obszarami są kraje rozwijające się, choć stężenie niebezpiecznych substancji jest stosunkowo wysokie w wielu innych zurbanizowanych miejscach.

Obornik na polach rozrzucano już blisko 8 tys. lat temu

Powszechnie uważa się, że rolnictwo rozwinęło się około 10 tys. lat temu. W dużej mierze przez tysiące lat pozostało niezmienne, co potwierdzili ostatnio naukowcy z Oksfordu. Przebadali glebę i odkryli, że dzisiejsi rolnicy stosują te same metody do użyźnienia gleby, co ich prehistoryczni odpowiednicy.

Odkryto skamieniałości dinozaura sprzed 80 milionów lat

Kości gigantycznego gada odkryto w amerykańskim stanie Alabama. Jak przyznają naukowcy, to niezwykłe, ponieważ ten gad raczej nie występował na tych terenach. Niemniej to już drugi szkielet tego gatunku odkryty na terenie Alabamy.

Matki mogą wybrać płeć potomstwa?

Samice ssaków mogą wybierać płeć swojego potomstwa - przekonują badacze ze Standford University School od Medicine. Aby potwierdzić tę teorię naukowcy analizowali dane zebrane z 90 lat funkcjonowania ZOO w San Diego.

Nowotwór na oku? To przez okulary za 5 zł

Nadmierne opalanie się może wywołać raka skóry. Te same komórki rakowe mogą jednak rozwinąć się także na... gałce ocznej. A wszystko przez nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Czy pies widzi obraz w telewizji? To zależy od telewizora

Aby oglądać telewizję wspólnie z psem, należy zatroszczyć się o kilka rzeczy. Przede wszystkim potrzebny jest w miarę nowy telewizor, z wysoką częstotliwością, który należy umieścić nisko, na wysokości jego wzroku. Ważne jest również, co będzie na ekranie. Psa nie zainteresuje film sci-fi, którego akcja odgrywa się w kosmosie.

Komputer inteligentny jak 4-letnie dziecko

Zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago przeprowadził badania, z których wynika, że system komputerowy AI Concept4 posiada IQ zbliżone do 4-letniego dziecka.

"Kropka, której nie powinno być". Odkrył nowy księżyc Neptuna

Astronom z USA badający archiwalne zdjęcia Neptuna zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odkrył nowy, 14. księżyc krążący wokół tej planety. Kluczowy okazał się pomysł przeanalizowania przestrzeni wokół Neptuna, ale poza obszarem jego pierścieni. Satelita nie dostał jeszcze imienia, ale wiadomo, że zostanie ono wybrane z antycznej mitologii.

Niezwykły wodospad przyciąga turystów

Wodospad Bigar Cascade położony w rejonie Caras-Severin w Rumunii został uznany przez serwis The World Geography za jeden z najbardziej unikalnych na świecie. Niezwykła formacja naturalna od lat przyciąga turystów i jest atrakcją parku narodowego Cheile Nerei-Beusnita.

Supertruskawka odkryta w górach Oregonu

Naukowcy odkryli nowy gatunek dzikiej truskawki górskiej. Rośnie tylko w w wilgotnej części gór Oregon, Cascade Mountains, na wysokości 1000-1500 m n.p.m. Jej wyjątkowość to dwie dodatkowe pary chromosomów i specyficzny smak.

W Australii narodził się nowy język

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z ginącymi kulturami, którym towarzyszy zapominanie dawnych języków, jednak w niewielkiej australijskiej miejscowości Lajamanu doszło do odwrotnego zjawiska: powstał nowy język. I choć posługuje się nim zaledwie 350 osób, to sam fakt zaintrygował wielu językoznawców na całym świecie.

Krokodyle i jadowite węże w służbie narkomafii

Handlarze narkotykami w Australii wykorzystują jadowite węże i krokodyle do ukrycia towaru przed policją i złodziejami - podała rządowa agencja ds. ochrony dzikich zwierząt EHP w stanie Queensland na północnym wschodzie kraju.

Perseidy ozdobią wakacyjne noce

Tym, którzy zasiedzą się do późna w wakacyjne noce, radzimy w najbliższych dniach spojrzeć w niebo. Zaczną się na nim pojawiać pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Na największe zagęszczenie "spadających gwiazd" trzeba jeszcze poczekać niecały miesiąc.

Naukowcy odkryli tajemnicę oceanu sprzed czternastu tysięcy lat

Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, czyli ok. 14 tys. lat temu, nastąpił nagły wzrost temperatury na Ziemi. Po nagłym termicznym impulsie, w morzu wzrosła aktywność biologiczna i rozwinął się fitoplankton. I tak samo szybko, jak się ten proces rozpoczął, tak się zakończył. Dotąd za przyczynę nagłego wzrostu aktywności biologicznej uważano żelazo, ale międzynarodowy zespół naukowców w trakcie swoich badań zaobserwował, że pierwiastek ten wcale nie był główną przyczyną zmiany.

Powrót niedźwiedzicy z dziećmi

Mieszkańcy Colorado Springs z zaskoczeniem powitali starą znajomą, która postanowiła odwiedzić rodzinne tereny. Mowa o niedźwiedzicy, którą Amerykanie poznali niegdyś jako młode zwierzę. Teraz postanowiła pokazać znajome drzewa swoim pociechom.

"Luca Skywalker". Europa chwali się astronautą

Astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej rzadziej niż przedstawiciele NASA czy Roskosmosu trafiają na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego ESA stara się dobrze wypromować dokonania swoich wysłanników. Obecnego - Lukę Parmitana - nazwała nawet Skywalkerem, po tym, jak odbył pierwszy w swojej karierze kosmiczny spacer.

Rejonom odwiertów grożą wstrząsy. "Nie możemy przewidzieć ich siły"

Prace związane z odwiertami naftowymi czy szczelinowaniem gazu łupkowego mogą się przyczyniać się do występowania trzęsień ziemi nawet w regionach, które wcześniej nie były na nie podatne. To wina nie tyle samego wiercenia, co towarzyszącego mu odpompowywania wody do gruntu. Osłabia ono podziemne skały, które stają się niezwykle czułe nawet na niewielkie fale sejsmiczne pochodzące ze wstrząsów odległych o tysiące kilometrów.

Deszcz w proszku zmieni przyszłość rolnictwa?

Solid Rain - bo tak nazwano proszek - powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Substancja, która wywołuje ten efekt, absorbuje jej cząsteczki, nie pozwalając na parowanie jej do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć nawet na pustyni.

Rozpad lodowców to więcej szklanych gąbek

Zanikanie lodowców Antarktyki postępuje coraz szybciej, negatywnie wpływając na ekosystemy. Ostatnie badania wykazały jednak, że dzięki temu szybciej rozwija się fauna i flora na dnie Oceanu Antarktycznego.

Potrącony wilk w Holandii to żart Polaków?

Tydzień temu na poboczu drogi w okolicy holenderskiej miejscowości Luttelgeest znaleziono wyglądającego na potrąconego wilka. Znalezisko było o tyle ciekawe, że w gęsto zaludnionej Holandii wilki nie występują od ponad 150 lat. O martwym zwierzęciu pisały prawie wszystkie holenderskie media. Teraz okazuje się, że najprawdopodobniej zwierzę podrzucili "żartownisie z Polski" - pisze portal RTLnieuws.nl.