Ciekawostki

Ciekawostki

CIA: Najdłużej żyje się w Monako. W Czadzie o 40 lat krócej

Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 - wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.

Homary nie umierają ze starości. Ich organizm nie jest na to zaprogramowany

Homar jest nie tylko smacznym źródłem cennych składników, ale jak się okazało, może stanowić klucz do długowieczności, a może nawet nieśmiertelności. Jak się bowiem okazało, organizm skorupiaka co kilka lat regeneruje się do tego stopnia, że komórki wracają do stanu przed dojrzałością płciową. Jego metabolizm po prostu nie jest zaprogramowany na śmierć.

"Muchy nie są wielkimi myślicielami, ale potrafią bardzo szybko podejmować dobre decyzje"

Niepozorne stworzenia takie jak owady czy małe ptaki postrzegają świat w zwolnionym tempie, wychwytując znacznie więcej szczegółów niż duże zwierzęta czy ludzie. Silnie rozwinięta zdolność do przetwarzania informacji wizualnej pozwala im nawet w ostatniej chwili uniknąć zagrożenia. Według brytyjskich naukowców pod tym względem pozostajemy za nimi daleko w tyle.

Lodowce topnieją od spodu. Błyskawicznie

Przez lata naukowcy uważnie obserwowali pokrywę lodowców, uważając, że to właśnie ona pokazuje, jak szybko lodowe masywy topnieją. Tymczasem prawdziwą skalę problemu ujawniły badania nad Pine Island Glacier (PIG), jednym z najważniejszych lodowców, mających wpływ na poziom wód na świecie. Według badaczy, zamiast patrzeć na powierzchnię, powinniśmy spojrzeć na to, co dzieje się pod lodowcem.

Wiadomo, którą ręką się podpiszesz, jeszcze zanim się urodzisz

To, czy pisząc użyjemy lewej czy prawej dłoni, jest ustalane na samym początku naszego istnienia, gdy jesteśmy zaledwie grupą mikroskopijnych komórek. Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie, Bristolu oraz z Instytutu Maksa Plancka w Nijmegen w Holandii odkryli gen, który decyduje czy jesteśmy lewo- lub praworęczni.

Na tydzień zamkną się w grocie. Tak ćwiczą astronauci

Aby poczuć się jak w kosmosie, astronauci wcale nie muszą wylatywać wysoko ponad Ziemię. Wystarczy, że spędzą trochę czasu w grocie, np. na Sardynii. Lada dzień przekona się o tym kilkoro przyszłych, a także już doświadczonych zdobywców przestrzeni kosmicznej.

Im dłużej krowa leży, tym większe prawdopodobieństwo, że wstanie

Badając wpływ opery na życie myszy, odkrywając, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, a także zakazując publicznego klaskania można zasłużyć sobie na szczególne wyróżnienie - tzw. antynobla. W tym roku nagrody te przyznano po raz 23., a ich laureaci otrzymali nagrodę pieniężną - 10 bilionów dolarów... Zimbabwe.

Bohaterka drugiego planu: latająca żaba na kosmodromie NASA

Chociaż od startu nowej księżycowej sondy LADEE minęło już kilka dni, zdjęcia z tego wydarzenia znowu obiegają media. Wszystko za sprawą niewielkiego elementu wypatrzonego na jednym z kadrów: żaby szybującej na tle startującej rakiety. Choć w pierwszej chwili można uznać to za fotomontaż, specjaliści z NASA zapewniają, że zdjęcie jest prawdziwe, nie wiadomo tylko, jaki los spotkał żabę.

Orzeszek w centrum Drogi Mlecznej

Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.

Zorza polarna w 3D. Takie zdjęcie może zrobić każdy

Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.

Trzystu mężczyzn z trudem złapało małpę

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Kali wraca do szkoły bez pierwotniaka w mózgu

Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.

Z orbity zbadają tajemnice burz

NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Śledź huragany na ekranie monitora

Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.

Tak lato żegna się z Hiszpanią

Jesień powoli wkracza do słonecznej Hiszpanii, a wraz z nią wilgotne powietrze i mgły. Niektóre są bardzo widowiskowe, jak ta w prowincji Nawarra.