Ciekawostki

Ciekawostki

Spotkał niedźwiedzia na szlaku. Przestraszył go zamiast uciekać

Niejeden turysta spanikowałby, spotykając na górskim szlaku niedźwiedzia. Jednak zapalony wędrowiec z Kalifornii na widok nadchodzącego baribala nie stracił zimnej krwi, tylko zaczął udawać większe i bardziej przerażające stworzenie. Albo mężczyzna ma duży talent, albo miś był wyjątkowo płochliwy, bo obszedł człowieka z daleka, a z zapowiadającej się groźnie przygody pozostała pamiątka w postaci nagrania w telefonie.

Niebieskie piaski na Czerwonej Planecie

Teleskopowi znajdującemu się na pokładzie marsjańskiej sondy kosmicznej udało się sfotografować fragment krajobrazu Czerwonej Planety. Granatowe wydmy i bladoczerwone szczyty dostarczają ekspertom z NASA wielu informacji na temat tej planety.

1 października kometa stulecia zbliży się do Marsa

Kometa ISON, nazywana kometą stulecia, lada chwila minie Marsa w bardzo bliskiej odległości, a pod koniec listopada znajdzie się w najbliższej odległości od Słońca. Naukowcy nie są pewni jednak co do tego, czy jej jądro jest na tyle silne, żeby przetrwać to bliskie spotkanie.

Tornada będą coraz częstsze i silniejsze

Naukowcy i meteorolodzy są zgodni - Stany Zjednoczone będą nękane przez silne i gwałtowne burze częściej, niż dotychczas. Swoje wnioski opierają na najnowszych badaniach, prowadzonych przez ostatnie sześć lat. Eksperci wykazali, że tornada będą tworzyć się częściej, i twierdzą, że jest to kolejna konsekwencja ocieplenia klimatu.

Skutki uderzenia bolidu sprzed 35 mln lat widoczne do dziś

Ponad 35 mln lat temu 475-metrowa fala wywołana uderzeniem obiektu z kosmosu zalała wybrzeże Wirginii i dotarła do podnóża Pasma Błękitnego - zewnętrznej części Apallachów. Pomimo tego, że wydarzenie to jest nam bardzo odległe, do dziś możemy oglądać jego skutki.

Księżyc ma 100 mln lat mniej, niż myślano

Obecnie, naukowcy uważają, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z inną planetą o mniej więcej wielkości Marsa. To tak zwana teoria wielkiego zderzenia, do której miało dojść około 4,56 mld lat temu, zaraz po tym jak uformował się Układ Słoneczny. Jednak nowe analizy skał pochodzących z księżyca wskazują na to, że jego geneza sięga okresu pomiędzy 4,36-4,45 mld lat temu. To znaczy, że jest młodszy, niż dotąd sądzono.

Uniwersalna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

Naukowcy są coraz bliżej opracowania uniwersalnej szczepionki na grypę. Badacze odkryli, że pewne komórki produkowane przez układ odpornościowy człowieka potrafią niszczyć rdzenie wirusów grypy, bez względu na mutację. Czy już niedługo uda się stworzyć surowicę idealną?

Letni lód arktyczny może zniknąć do końca wieku

5,1 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kilometrów kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość. "Jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku" - zapowiadają.

"Wenus pojawia się z gracją". Najlepsze zdjęcia kosmosu

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca, zorza polarna, komety i Droga Mleczna - to "bohaterowie" najlepszych zdjęć o tematyce astronomicznej 2013 roku. Z ponad tysiąca zgłoszonych prac Królewskie Obserwatorium Greenwich w Londynie wybrało zwycięzców w pięciu kategoriach. Zobacz, jak amatorzy i profesjonaliści z całego świata sportretowali kosmos.

Młode Polki piją jak mężczyźni

- Coraz więcej młodych kobiet w grupie wiekowej 18-29 lat zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem ilości wypijanego alkoholu – twierdzi Marcin Wojnar, psychiatra i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami.

Nie lubisz poniedziałku? Ten będzie już jesienny

W niedzielę miną ostatnie godziny astronomicznego lata. Skończy się o godz. 22.44 naszego czasu, gdy Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi. W nowy tydzień wejdziemy już z jesienią.

Uderzyła w kometę, żeby ją zbadać, ale już nie odpowiada. To koniec misji Deep Impact

Sławę zyskała tym, że po raz pierwszy w historii wykonała bezpośrednie badania jądra komety. Zdołała jednak zdziałać znacznie więcej. Przez 9 latach spędzonych w kosmosie obserwowała też inne obiekty i zrobiła 500 tys. zdjęć różnych ciał niebieskich. Teraz misja sondy Deep Impact została oficjalnie zakończona. NASA zrezygnowała bowiem z prób jej namierzenia po tym, jak na początku sierpnia utracono łączność z sondą.

Czarna dziura zamiast Wielkiego Wybuchu?

Nasz kosmos istnieje w czterowymiarowym "płynnym Wszechświecie", a narodził się po tym, jak gwiazda z "tamtej" rzeczywistości zapadła się, tworząc czarną dziurę. To nie fragment powieści science fiction, tylko nowy model początków Wszechświata. Zaproponowała go grupa fizyków teoretycznych, dla których teoria Wielkiego Wybuchu, choć uznawana za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie, jest niewystarczająca.

Co robić, by grzyby nie "rozpuściły" nam wątroby

Niektóre grzyby mogą być przyczyną poważnych zatruć, prowadzących do śmierci. Grzybów w ogóle nie powinny jeść małe dzieci - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i apeluje do grzybiarzy o ostrożność i niepopadanie w rutynę.