Ciekawostki

Ciekawostki

Źle sypiasz? To może być wina Księżyca

Badania przeprowadzone przez szwajcarskich lekarzy psychiatrii wykazały, że nasz organizm reaguje na poszczególne fazy Księżyca. Naukowcy udowodnili, że w zależności od niego zmienia się poziom jakości naszego snu i funkcjonowanie organizmu.

Niezwykle dokładne zdjęcie komety ISON

Astronomowie udostępnili fotografie, jakie komecie wykonano w kwietniu. Widać na nich wyraźnie ogromną komę i ogon, który sięga blisko 92 tys. km. Dzięki zastosowaniu różnego koloru przysłon, naukowcy uzyskali niezwykłą dotąd ostrość obrazu.

56,7 st. C. Do światowych rekordów upału nam daleko

Niedziela i poniedziałek mają być najcieplejszymi dniami tego lata w Polsce. W niektórych rejonach kraju temperatury mają sięgnąć 36 st. C. Choć dla nas to rekordowy upał, przy rekordach gorąca odnotowanych w Kalifornii, Tunezji czy Izraelu wypada dość niepozornie.

Wirusowe zapalenia wątroby zabójcze jak HIV i AIDS

WZW, czyli wirusowe zapalenia wątroby stanowią już ósmą przyczynę zgonów ludzi na świecie. Powodują rocznie blisko 1,5 mln zgonów - tyle samo co HIV/AIDS. Specjaliści przekonują, ze wielu z nich można by zapobiec dzięki testom wykrywających zakażenie dwoma najgroźniejszymi z tej grupy wirusów i szczepieniom.

Chcą chwytać asteroidy na lasso. NASA dostaje setki zgłoszeń

Asteroidy budzą duże zainteresowanie. NASA została zasypana przez pomysły firm i organizacji, które chcą pomagać w ich wykrywaniu oraz "rozbrajaniu" zagrożenia, jakie niektóre z nich mogłyby stanowić dla Ziemi. Przez nieco ponad miesiąc od ogłoszenia otwartego projektu agencja otrzymała już 400 zgłoszeń.

Wyschło 97 proc. zbiornika wodnego na Rio Grande

Tegoroczne lato przyniosło poważne susze na wielu obszarach Stanów Zjednoczonych. Jednym ze skutków tego jest fakt, że poziom wody w zbiorniku Elephant Butte na rzece Rio Grande jest najniższy od wielu lat.

Kosmos w 20 tys. linijek. "To jak zabawa w Boga"

Dzięki "zaledwie" 20 tysiącom linijek programu naukowcy są w stanie ocenić, jak w przyszłości będą wyglądały gwiazdy, co się z nimi stanie, w co się przekształcą, a także, czy Ziemi zagraża niebezpieczeństwo.

Wieloryb wpadł w sieć

U wybrzeży Australii w sieci wpadł dorosły humbak. Na ratunek pospieszyli ratownicy, by rozciąć liny krępujące wielkiego walenia. Wieloryb cierpliwie czekał, aż zostanie uwolniony.

Uczula nie sierść, tylko białko z naskórka. Przełom w badaniach alergii na koty

Kichanie, kaszel, zaczerwienione oczy, duszności... niektórym wystarczy tylko pogłaskać kota, żeby doświadczyć uciążliwych objawów alergii. To właśnie w obawie przed nią wiele osób rezygnuje z przygarnięcia mruczącego pupila. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że dzięki nowym badaniom w ciągu pięciu lat może powstać lek, który rozwiąże ten problem.

Susły zasiedlą łąki. Ekolodzy odtwarzają wymarłą populację

Kilkadziesiąt susłów moręgowanych wypuszczą w piątek na łąki w Rościsławicach (woj. dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Chcą przez to zwiększyć populację gryzoni, które w Polsce dawno wyginęły. Zwierzęta pochodzą z Węgier i Słowacji, a hodowane są w poznańskim zoo.

Satelity sprawdzą, jak jasno świeci roślina

Naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla krążących na orbicie satelitów. Jedna z nich, Metop-A, europejski satelita meteorologiczny mierzy światło fluorescencyjne, emitowane przez rośliny na Ziemi. Dzięki temu naukowcy i rolnicy dysponują precyzyjnymi danymi dotyczącymi kondycji roślin.

Serce operuj po pełni

Jeśli planujesz w najbliższym czasie operację serca, lepiej przypilnuj, by wypadała po pełni Księżyca. Według pewnych badań, właśnie wtedy ryzyko niepowodzenia jest najmniejsze.

Opady śniegu na Marsie. To one wyżłobiły doliny?

Naukowcy z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych wykazali, że niektóre doliny na Marsie mogą być efektem opadów. Wysnuli takie wnioski na podstawie zaobserwowanej sieci zagłębień, które rozgałęziają się na jego powierzchni. Ale skąd pochodziła woda opadowa na Czerwonej Planecie? Na to pytanie badacze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć.

Grenlandia płynie. Roztopowe jeziora na pokrywie lodowca

Wraz z nadejściem dnia polarnego w rejonie arktycznym rozpoczyna się sezon roztopowy. Zaczynają działać promienie słońca, które przez poprzednie pół roku omijały te najbardziej wysunięte na północ obszary. Na Grenlandii utworzyły się roztopowe jeziora, które dodatkowo nasilają proces rozmarzania lodu.

Bolesny scenariusz ocieplenia

W maju tego roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze okazało się największe od początku historii człowieka. Temperatura wzrosła w ciągu ostatniego stulecia o 1 st. C. Jaki ma to wpływ na florę i faunę? Odpowiedzi na to pytanie szukali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Delfin gwizdem odpowie na swoje imię

Naukowcy odkryli kolejny dowód na to, że delfiny nawołują się nawzajem po "imieniu". Badania przeprowadzone na University of St Andrews w Szkocji wykazały, że te ssaki morskie do identyfikacji wykorzystują unikalnych gwizdów. Wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wielka powódź na biegunie północnym

W rejonie bieguna północnego w ostatnich latach w miesiącach letnich zaczął bardziej intensywnie roztapiać się lód. Wszystko za sprawą zmiennej pogody, która w lipcu przynosiła na przemian opady deszczu i promienie słoneczne. Międzynarodowy zespół naukowców od ostatnich 13 lat stara się wypełnić lukę w danych z bieguna północnego i co roku przeprowadza tam badania.

Nowoczesne protezy jak nogi owadów?

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.