Ciekawostki

Ciekawostki

Zmarznięty jastrząb przypominał posąg

Pewna Amerykanka idąc jedną z ulic Oklahoma City natrafiła na zmarzniętego jastrzębia, który nie mógł wzbić się w powietrze. Dzięki jej natychmiastowej reakcji, są duże szanse na to, że ptak powróci na łono natury.

Astronauci wyszli w przestrzeń kosmiczną. Naprawiali poważną awarię na ISS

Dwóch astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opuściło pokład stacji i wyszło w przestrzeń kosmiczną, aby naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia stacji. Spędzili na zewnątrz pięć i pół godziny. Prace będą kontynuowane w poniedziałek. Całą operację można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji.

Astronauci wyposażeni w fajki jak nurkowie. To na wypadek, gdyby woda zalała im hełmy

Obecność człowieka na orbicie okołoziemskiej wymaga wykorzystania wielu zaawansowanych technologii, jednak czasem sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Właśnie taki pomysł wykorzystali astronauci Rick Mastracchio i Mike Hopkins, żeby zabezpieczyć się na wypadek usterki skafandra podobnej do tej, jaka w lipcu zagroziła ich koledze. Ich awaryjne rozwiązanie to... zwykłe plastikowe rurki przypominające fajki do nurkowania.

Leczenie nowotworów za pomocą wirusa HIV najważniejszym naukowym dokonaniem roku

Przeprogramowanie układu odpornościowego przy wykorzystaniu wirusa HIV, opracowanie nowej generacji tańszych ogniw fotowoltaicznych z perowskitów oraz wytworzenie w warunkach laboratoryjnych zminiaturyzowanych wersji ludzkich narządów wewnętrznych to według magazynu "Science" największe dokonania naukowe 2013 roku. Z kolei "Nature" wyróżnił prace Rosjanina Wiktora Grochowskiego nad meteorytem czelabińskim i chińskiej wirusolog Hualan Chen nad wirusem ptasiej grypy H7N9.

Dwa kangury skatowały dziewczynę. Kopały ją, drapały i szarpały za włosy

Młodą Australijkę zaatakowały dwa kangury szare. - Myślałam, że nie wyjdę z tego cało - przyznała młoda mieszkanka miasta Maitland w Nowej Południowej Walii. Zwierzęta raniły dziewczynę ostrymi pazurami, pozostawiając głębokie zadrapania na klatce piersiowej i nogach i wiele siniaków. Uratował ją dziadek, który przegonił je kijem.

"Znalazłem wrota do piekieł"

Starożytni Grecy wierzyli, że wejście do podziemi znajdowało się gdzieś w Turcji. Dante odkrył je na obrzeżach Florencji. A ja wrota do piekieł znalazłem w Turkmenistanie - ogłosił dziennikarz amerykańskiego magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler". To płonąca dziura w ziemi w małej wiosce Derweze, która znajduje się na środku pustyni Kara-kum.

Woda w stanie ciekłym na Marsie?

Sezonowe ciemne smugi zaobserwowane przez marsjańską sondę na zboczach Czerwonej Planety od kilku lat intrygują naukowców. Dla wyjaśnienia tego zjawiska stawiają oni dość śmiałą tezę, z której wynika, że woda na Marsie to nie tylko zagadnienie z odległej przeszłości. Może się okazać, że również dziś zwyczajnie pojawia się na jego powierzchni.

W oceanach coraz głośniej

Naukowcy twierdzą, że poziom hałasu w oceanach jest blisko trzykrotnie wyższy, niż zarejestrowany około 30-40 lat temu. Najnowsze badania wykazały, że winnym jest nie tylko przemysł i duży ruch na oceanach. Wyższy hałas to skutek ocieplania się klimatu - lodowce łatwiej pękają, a huk towarzyszący wpadaniu brył do wody niesie się na tysiące kilometrów.

Chiński łazik zaczyna badania na Księżycu

Chiński pojazd księżycowy, który w sobotę zjechał z lądownika sondy Chang'e-3 na powierzchnię Srebrnego Globu, przystąpił do prac badawczych. - Potrwają one co najmniej kilka miesięcy - informuje chińska agencja Xinhua. Misja łazika będzie polegać na analizowania składu chemicznego skał i gleby oraz badaniu budowy geologicznej skorupy księżycowej.

Awaria pompy na ISS poważna. Możliwe spacery kosmiczne

Dwaj astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się do wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Podczas spaceru, który może mieć miejsce w tym tygodniu, naprawią pompę odpowiedzialną za chłodzenie, która kilka dni temu uległa awarii. Eksperci twierdzą, że naprawa będzie wymagała przynajmniej trzech wyjść.

Marsjański biegun prawie jak ziemski

Po 10 latach gromadzenia danych, naukowcom z Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się wykonać model czapy lodowej północnego bieguna Marsa. Wyraźnie widoczny jest na nim długi na ponad 300 km kanion oraz wiele innych rynien.

Na księżycu Jowisza istnieje woda? Przełomem zdjęcia teleskopu z Hubble’a

Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy - księżyca Jowisza. To pierwsze silne dowody na istnienie słupów wodnych wytryskujących spod jej powierzchni. Według naukowców są one związane z oceanem ukrytym prawdopodobnie pod lodową skorupą satelity i podlegają jego cyklowi orbitalnemu.

"Ja chcę zrozumieć ten świat”. Raper L.U.C nakręcił klip o bozonie Higgsa

Przez ulice Warszawy pędzą zawodnicy dwóch drużyn futbolu amerykańskiego, aż w końcu spotykają się w tunelu. To nie zapowiedź meczu, lecz historia odkrycia naukowego nagrodzonego w tym roku Noblem. Raper L.U.C pokazuje, że można ją opowiedzieć nie tylko za pomocą skomplikowanych obliczeń i wykresów, ale także poprzez obraz i muzykę.

Meteor rozświetlił niebo nad Nevadą i Arizoną

Film rejestruje przelot jasnego obiektu, jaki pojawił się nocą nad amerykańskimi stanami Nevada i Arizona. Świadkowie informowali, że słyszeli głośny huk przypominający wybuch. Naukowcy szacują, że obiekt spłonął w atmosferze - nie odnaleziono śladów zderzenia z Ziemią.

Szybciej wykryją zagrożenia. Wystarczyła aktualizacja znanej technologii

Trzęsienia ziemi, tsunami, ekstremalne zjawiska pogodowe - przed takimi naturalnymi zagrożeniami ma ostrzegać nowy system opracowany przez amerykańskich naukowców. Co ciekawe, wcale nie opiera się na nowych rozwiązaniach, ale na udoskonalonej technologii GPS. Ma skrócić do minimum czas ostrzegania przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Śnieg mu nie przeszkadza. "Tańczący glina" znów kieruje ruchem

Na ulicach Providence powrócił Tony Lepore , "tańczący glina". Zabawia uczestników ruchu drogowego na ulicach stolicy stanu Rhode Island pogwizdując i tańcząc w zabawny sposób. Emerytowany funkcjonariusz jest dobrze znany wśród miejscowych kierowców, których nie opuści aż do Wigilii.

"Kudłate" lodowe formacje na brzegu Souris

Zabawnie wyglądające formacje to uwięzione w lodowych bąbelkach powietrze - tłumaczy Allen Schlag, pracownik Narodowego Serwisu Pogodowego w Bismarck w USA. "Kudłate" formy tworzą się, gdy ciśnienie wody wyrzuca bąbelki powietrza. Te zamarzają od razu w ujemnej temperaturze i osiadają nieopodal przerębla.

Wszystko o stokach i szusowaniu. Rusza "Magazyn Narciarski"

Stęskniliście się za zimą i wypadami na stok? Nie możecie przegapić nowego programu TVN Meteo. W "Magazynie Narciarskim" znajdziecie porady i tricki narciarskie, najlepsze miejsca do uprawiania sportów zimowych, nowinki technologiczne oraz wiele innych przydatnych informacji i ciekawostek. Program startuje już 11 grudnia, a to nie jedyna pozycja na antenie TVN Meteo dedykowana amatorom białej jazdy.

Rekordowe -94,7 stopnie C na Antarktydzie

We wschodniej Antarktydzie padł rekord zimna - wynika z danych opublikowanych przez naukowców w poniedziałek. Satelita NASA dokonał pomiarów, z którego wynika, że temperatura spadła do nienotowanych wcześniej -94,7 st. C. Co ciekawe, zaledwie 5 miesięcy temu temperatura zbliżyła się do tego rekordu.

Kanada zażąda Bieguna Północnego

Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych tego kraju John Baird. Kanada złożyła już wstępną aplikację do specjalnej komisji ONZ zbierającej konkurencyjne roszczenia do terenów. Poinformowano, że szczegóły zostaną ujawnione później.