Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Zarobki samorządowców spadną już 1 lipca. Tymczasem obniżka płac parlamentarzystów nie została jeszcze nawet uchwalona. O uposażeniach marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu zadecyduje prezydent - jeśli zechce. Zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego obniżanie wynagrodzeń polityków władz centralnych i lokalnych toczy się trzema torami. Na każdym torze w różnym tempie i za pomocą aktów prawnych różnej rangi.

- Będą zarówno wyprawki dla wszystkich uczniów, jak i darmowe podręczniki - powiedziała w sobotę minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas spotkania z mieszkańcami Oławy w województwie dolnośląskim. Poinformowała, że projekt w sprawie wyprawki dla uczniów trafi na obrady Rady Ministrów na następnym posiedzeniu.

Mogą wystąpić pewne trudności podczas przeprowadzania wyborów samorządowych i referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji w tych samych dniach - powiedział w poniedziałek szef PKW Wojciech Hermeliński. Wyjaśnił, że problemy mogą dotyczyć różnych sposobów oddawania ważnych głosów oraz godzin otwarcia lokali wyborczych.

Patryk Jaki opublikował w sobotę w mediach społecznościowych krótki film, w którym zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, swojemu rywalowi w walce o prezydenturę w stolicy, dzielenie warszawiaków. Spot szybko zdobył sławę w internecie, choć chyba nie takiego efektu spodziewali się twórcy.

- Rafał Trzaskowski jak dotąd miał dużo więcej wpadek niż Patryk Jaki. On się kompromituje błędami ortograficznymi - stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski w dogrywce programu "Jeden na jeden" w tvn24.pl. Zapewnił również o swoim przekonaniu, że to kandydat Zjednoczonej Prawicy wygra wybory na prezydenta Warszawy.

W nadchodzących wyborach na prezydenta Rzeszowa, Zjednoczona Prawica poprze posła PiS oraz działacza "Solidarności" Wojciecha Buczaka. Jego kontrkandydatem może być obecny prezydent miasta Tadeusz Ferenc, który nie ogłosił jeszcze decyzji o ewentualnym starcie w wyborach.

Zbigniew Rasielewski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach na prezydenta Torunia. Jest on jedynym politykiem, który zadeklarował dotychczas chęć ubiegania się o ten urząd. W Platformie Obywatelskiej rozważane są nazwiska między innymi posłów Tomasza Lenza i Arkadiusza Myrchy.

Michał Wypij, doradca w gabinecie politycznym wicepremiera Jarosława Gowina, będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. Jak mówił Wypij po ogłoszeniu kandydatur, "Olsztyn potrzebuje zmian, a najważniejsi są jego mieszkańcy".

Szef lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Pieńkowski będzie kandydatem obozu Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. Jego najpoważniejszym rywalem będzie Jacek Wójcicki, obecny prezydent miasta.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w czwartkowe popołudnie kandydatów na prezydentów największych miast w zaplanowanych na jesień wyborach samorządowych. O fotel prezydenta stolicy z poparciem obozu Zjednoczonej Prawicy będzie walczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W Krakowie kandydować będzie Małgorzata Wassermann.

To będą ciężkie wybory i bardzo trudna kampania w Warszawie - ocenił Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, pytany w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl o zbliżającą się kampanię samorządową. Zaapelował jednocześnie do prezydenta Słupska Roberta Biedronia, aby ten przyłączył się do "koalicji obywatelskiej".