Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią przyjmą 18 września w Waszyngtonie Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - poinformował we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w tym miejscu. W planie wizyty jest rozmowa "w cztery oczy" dwóch prezydentów - powiedział Krzysztof Szczerski.

W czasie II wojny światowej Nowa Zelandia przyjęła ponad 700 polskich dzieci. Prezydent Andrzej Duda przy okazji wizyty w Wellington chciał wyrazić wdzięczność za ten dobroduszny akt. Podziękował jednak - zwracając się do premier Nowej Zelandii - "społeczeństwu irlandzkiemu i władzom irlandzkim".

Nie ma sporu między premierem i prezydentem - zapewniał w "Rzeczpospolitej" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany o blokadę zakupu australijskich fregat i wizytę Andrzeja Dudy w Australii. Jak dodał, informację o tym, że w sprawie zakupu wciąż trwają "konsultacje wewnątrzrządowe", Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało prezydentowi kilka dni przed wylotem do Australii.

Zakup dla Polski australijskich fregat został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera Mateusza Morawieckiego - podał w piątek dziennik "Polska The Times". List intencyjny w tej sprawie miał zostać podpisany podczas wizyty w Australii prezydenta i szefa MON. - Ewentualne pozyskanie australijskich jednostek jest kierunkiem wartym rozważenia - przekonywał w piątek, już po medialnych doniesieniach o wstrzymaniu planów, wiceszef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wiceszef MON w rozmowie z TVN24 powiedział natomiast, że zakup być może dojdzie do skutku, jeżeli sprzęt "miałby zostać przekazany za symboliczną złotówkę czy symbolicznego dolara".

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym, spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią. To pierwsza w historii wizyta prezydenta w tych krajach.

Szczyt NATO, polityka migracyjna Unii Europejskiej oraz reforma eurolandu były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid - podał szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. Oba kraje chcą na zbliżającym się szczycie NATO potwierdzenia strategii obrony i odstraszania Sojuszu.

- Dla mnie, jako prezydenta RP najważniejsze jest to, żeby utrzymać w dobrej kondycji więź europejsko-atlantycką. Dla mnie jest to najważniejsza rzecz z polskiego punktu widzenia - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej Andrzej Duda. Wcześniej tego dnia prezydent prowadził debatę w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w piątek do Budapesztu. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Prezydent Duda ma też rozmawiać z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Trójmorzu.

Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Dalia Grybauskaite zapewniła, że Litwa nie poprze głosowania w Radzie UE w sprawie Polski. - Chcemy wznowienia prac komisji, która zajęłaby się sprawami dotyczącymi polskiej mniejszości - zapowiedziała prezydent Litwy.

Prezydent Andrzej Duda zwiedził w piątek strefę zdemilitaryzowaną w Korei Południowej, przy granicy z Koreą Północną. Podczas rozmowy z przedstawicielami Wojskowej Komisji Rozejmowej Dowództwa ONZ zapewnił, że Polska chce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ angażować się w proces deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.