Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydenta Andrzeja Dudę, gdy wchodził na scenę w berlińskim Konzerthaus, najpierw przywitały oklaski. Potem rozległy się okrzyki "Konstytucja!". W odpowiedzi inni obecni na widowni skandowali "Andrzej Duda!". Po chwili sala ucichła i prezydent mógł zacząć wystąpienie. Uroczysty koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był we wtorek wieczorem ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Niemczech. Gościem uroczystości był także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali - mówił podczas nabożeństwa przy grobie Jana Pawła II w Watykanie arcybiskup Jan Romero Pawłowski, zwracając się między innymi do uczestniczącego we mszy prezydenta Andrzeja Dudy. Dodawał, że "nie wolno lekkomyślnie niszczyć tego, co udało się osiągnąć, bo będzie bardzo trudno to wszystko odbudować". - Nie wolno wolności zamieniać w samowolę - podkreślał hierarcha w homilii.

- Sto lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska wróciła na mapę świata. Po trzech nieudanych powstaniach niewielu wierzyło, że można odzyskać państwowość - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w genewskiej siedzibie ONZ.

Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Jak dodał, "powrót do szeregów tej misji stanowiłby sukces zarówno dla Polski jak i ONZ".

Andrzej Duda z małżonką przebywa z kolejną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Na przyjęciu dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ w poniedziałek wieczorem spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, przywódcy "dobrze wspominali niedawną rozmowę w Waszyngtonie". - Dziękowali sobie wzajemnie za te rozmowy i za atmosferę zaufania i osobistej sympatii - dodał.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu była wyproszona i wymodlona przez Kancelarię Prezydenta, bardzo długo oczekiwana, a sam fakt, że do niej dochodzi, nie jest niczym wyjątkowym - ocenił Grzegorz Schetyna. Lider PO i były minister spraw zagranicznych w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 komentował spotkanie prezydentów Polski i USA, a także trwającą kampanię przed wyborami samorządowymi w Polsce.

Stany Zjednoczone muszą wiedzieć, że to jest ich interes - mówił w "Tak jest" w TVN24 dyplomata Jan Wojciech Piekarski. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Trumpa, że będzie rozmawiał z prezydentem Dudą o stałej bazie wojsk amerykańskich w Polsce. Były dyplomata i były szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn zaznaczył przy tym, że "nie podejmuję się przesądzenia o prawdziwości tego stwierdzenia".

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wylądowali we wtorek rano czasu polskiego w Waszyngtonie, gdzie złożą oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi jej punktami mają być rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. O godzinie 17.30 w TVN24 i TVN24 BiS rozpocznie się wydanie specjalne.

Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Białym Domu będzie rozmawiał nie tylko z prezydentem USA Donaldem Trumpem w cztery oczy - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w spotkaniu uczestniczyć będą też między innymi wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe amerykańskich wojsk w Polsce zapadnie najwcześniej w przyszłym roku - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Podkreślił, że "na pewno żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana we wrześniu przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę", a cały proces jest "skomplikowany i długotrwały".