Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

- Wiele rzeczy, które miały miejsce w ciągu tych dwóch lat w Polsce, wydarzyło się po decyzjach lub z inicjatywy prezydenta. Tak rozumie on swoją misję: jako kogoś, kto ma aktywnie ukształtować dobrą, nowoczesną, silną, bezpieczną Polskę, która będzie domem dla nas wszystkich - podsumował w poniedziałek dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy szef jego gabinetu, Krzysztof Szczerski.

Jestem rzecznikiem pełnego członkostwa Gruzji w NATO i będę zawsze Gruzję w tym wspierał - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który jest z oficjalną wizytą w Tbilisi. Rozmowy polskiego przywódcy z władzami w Tbilisi mają dotyczyć między innymi Unii Europejskiej i NATO. Polskiemu prezydentowi towarzyszy pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Gruzji. Z gruzińskimi przywódcami polski prezydent będzie rozmawiać między innymi o NATO i zbliżeniu Tbilisi z UE, ale główny akcent ma być położony na relacje dwustronne.

- NATO powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis z małżonką Ivetą Vejone przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Polsce.

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome. - Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć – podkreślali w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii. Po rozmowach odbyło się spotkanie z dziennikarzami.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w niedzielę rano wizytę w Etiopii. Prezydent spotka się z przedstawicielami polskich firm inwestujących w tym kraju, będzie zabiegał o poparcie Unii Afrykańskiej dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez lata kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Meksyku, gdzie odznaczył zasłużonych za działalność polonijną.

Dzisiaj na stole są dwie daty spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem: pod koniec maja podczas szczytu NATO w Brukseli lub na początku lipca w Polsce podczas szczytu Trójmorza - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Z dużym rozczarowaniem przyjąłem tę sytuację, w jaki sposób władze białoruskie postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Słowenii. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem wobec Polki, która została aresztowana.

Wizyta prezydenta Andrzej Dudy w Izraelu już się kończy. Prócz oficjalnych przemówień i spotkań prezydent odwiedził również szczególne miejsce - niepozorny grób na cmentarzu wojskowym w Jerozolimie. Ma on specjalne znaczenie dla Izraelczyków, zwłaszcza premiera Benjamina Netanjahu. Spoczywa tam jego brat i bohater narodowy, Jonatan Netanjahu.