Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda pytany w środę na konferencji prasowej w Betlejem, czego się spodziewa po prezydencie elekcie Donaldzie Trumpie i jak przewiduje jego aktywność, jeśli chodzi o Bliski Wschód, oświadczył, że to "poznamy po owocach".

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Sztokholmie. Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie polskiej tradycji i historii.

- Powinniśmy być wdzięczni Jordanii za to, że przyjmuje uchodźców u siebie, blisko ich ojczyzn – mówił w Az-Zarce niedaleko Ammanu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska udziela pomocy uchodźcom w tym kraju.

Królestwo Jordanii jest państwem na Bliskim Wschodzie najbardziej – w sensie sojuszniczym – zbliżonym zarówno do Unii Europejskiej, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w niedzielę w Ammanie prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z królem Abdullahem II.

- Zryw poznańskich robotników do wolności w 1956 r. dał impuls powstaniu węgierskiemu - mówił w niedzielę w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda, który przybył na obchody 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Jak podkreślił, Polacy i Węgrzy "wielokrotnie krwią płacili za wolność". Premier Orban oświadczył z kolei, że "zadaniem miłujących wolność ludów Europy jest dziś uratowanie Brukseli przed zsowietyzowaniem".

Na pogrzeb byłego prezydenta Izraela Szimona Peresa zjechali się w piątek liczni światowi przywódcy. Do Izraela udał się również prezydent Andrzej Duda. Na pokład prezydenckiego samolotu zabrał ze sobą byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

- Rozmawiałem przez moment z panem prezydentem Barackiem Obamą - powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda, pytany przez dziennikarzy o lunch wydany na marginesie szczytu ONZ przez prezydenta USA. - Jak się zobaczyliśmy, to powiedziałem panu prezydentowi Barackowi Obamie, że jest za młody, żeby przechodzić na emeryturę i za bardzo pełen energii. Powiedziałem, że na pewno się jeszcze wielokrotnie spotkamy - zdradził.

Obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa, czyli konfliktów, i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas szczytu ONZ nt. dużych ruchów uchodźców i migrantów. Wezwał też do walki z przemytnikami ludzi. - Nie możemy przymykać oczu na krwawe pieniądze, które krążą po świecie – stwierdził prezydent.

Jestem dumny, że polski naród podążył drogą pojednania z narodem niemieckim; to wielki, wspólny dorobek i przykład dla świata - powiedział w czwartek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Prezydenci Polski i Niemiec spotkali się w Berlinie w związku z obchodami 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Szczyt NATO, współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe - to tematy dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii. W czwartek w Kopenhadze prezydent weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.