Wietnam

Wietnam

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 35 zostało rannych po uderzeniu tajfunu Wutip w środkowy Wietnam. Żywioł zniszczył ponad 95 tys. domów w tej części kraju. Na morzu od niedzieli trwają poszukiwania rybaków z trzech zatopionych łodzi - nadal zaginionych jest 58 osób.

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

96 osób uciekło z rządowego zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień w północnym Wietnamie. Organizacje praw człowieka porównują wietnamskie ośrodki tego typu do współczesnych obozów pracy.

Dwudziestu jeden wietnamskich rybaków przetrzymują od początku marca chińskie władze. Wietnamczyków aresztowano na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego. Prawa do wysp roszczą oba państwa.

Wietnamska policja zatrzymała kobietę podczas gotowania tygrysa. Przyrządzała w ten sposób ekskluzywny lek z drapieżnika, stosowany jako przeciwbólowy.

Nalgae, były tajfun - drugi z tych, które spustoszyły Filipiny - dotarł do wyspy Hainan na południu Chin. Towarzyszy mu silny wiatr i deszcz. Według ekspertów słabnący tropikalny cyklon nie oszczędzi również Wietnamu.

Nesat - tropikalny sztorm - dotarł do Wietnamu. Ulewny deszcz i porywisty wiatr przechodzi przez kraj, niszcząc domy, samochody i linie wysokiego napięcia.

Ponad 100 ludzi zginęło w największej od 10 lat powodzi wywołanej przez monsun w Kambodży i w południowym Wietnamie. Na terenach leżących wzdłuż rzeki Mekong woda zalała domy, zerwała mosty i zmusiła tysiące ludzi do ewakuacji.

Tajfun Nesat, ten sam, który nawiedził Filipiny na początku tygodnia i doszczętnie je spustoszył, zmierza właśnie w kierunku południa Chin i północy Wietnamu.

118-letnia Wietnamka otrzymała w poniedziałek tytuł najstarszej kobiety w Wietnamie. Nguyen Thi Tru będzie się też ubiegała o wpisanie do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba na świecie - poinformowały oficjalne media wietnamskie.

Trzy okręty amerykańskiej marynarki wojennej przybyły do wietnamskiego portu Danang. Jednostki wezmą udział we wspólnych manewrach z marynarką wojenną Wietnamu. Do wizyty dochodzi w szczególnie napiętym czasie w tej części Azji, gdy trwa spór terytorialny między Wietnamem a Chinami na Morzu Południowochińskim.

Chiny i Wietnam zobowiązały się do rozwiązania na drodze pokojowych negocjacji sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim - podała rano chińska agencja państwowa Xinhua. Tego dnia w Hanoi około stu osób protestowało przeciwko działaniom Pekinu. - Chiny muszą zakończyć inwazję - wykrzykiwali.

Wietnam rozpoczął manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji w pobliżu spornej granicy z Chinami. Ćwiczenia marynarki wojennej są traktowane przez Pekin jako prowokacja, zwłaszcza w świetle dwóch niedawnych incydentów granicznych na Morzu Południowochińskim.

Obrońcy praw człowieka z Human Right Watch alarmują, że po niedawnych demonstracjach ludu Hmong na płn.-zach. Wietnamu, region ten stał się "czarną dziurą" niedostępną dla dziennikarzy i dyplomatów. Protestujący domagali się szerszej autonomii.

Co najmniej 12 osób zginęło, kiedy w czwartek w zatoce Ha Long na Morzu Południowochińskim zatonęła wietnamska łódź turystyczna. Wśród ofiar jest 11 obcokrajowców i ich przewodnik - poinformowały miejscowe władze.

Wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka Ton Van Anh, która prawie od 20 lat przebywa w Polsce, od wtorku jest Polką. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wniosek o przyznaniu jej obywatelstwa. Van Anh od wielu lat działa na rzecz budowania struktur demokratycznych w Wietnamie i praw mniejszości wietnamskiej w Polsce. W ojczystym kraju groziła jej deportacja i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Dziś mówi, że czuje ulgę. - To dobry znak, żeby zwrócić uwagę na problem uchodźców - przyznaje.