Wielka Brytania

Wielka Brytania

Papież o Brexicie: to wola narodu

To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego - powiedział papież Franciszek odnosząc się do wyniku czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość obywateli opowiedziała się za wyjściem swojego kraju z Unii Europejskiej.

Merkel zaprasza Hollande'a, Renziego i Tuska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej jest momentem przełomowym dla Europy i dla procesu europejskiej integracji. Poinformowała, że zaprosiła do Berlina Francois Hollande'a, Matteo Renziego i Donalda Tuska.

Kreml: Brexit bez związku z sankcjami

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oświadczył, że ewentualne osłabienie sankcji unijnych wobec Rosji jest procesem niezależnym od kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dmitrij Pieskow zapewnił ponadto, że Rosji zależy, by UE wciąż była silną gospodarką. Z kolei premier Dmitrij Miedwiediew ocenił, że brytyjskie referendum "ma skutki" dla gospodarki światowej, w tym takie, które "nie cieszą" Rosji.

Szydło: nie możemy udawać, że nie ma kryzysu w UE

Rezultat brytyjskiego referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane, tylko zamiatane pod dywan; Europa potrzebuje rozsądnej i pragmatycznej polityki - mówiła na konferencji prasowej premier Beata Szydło o decyzji Brytyjczyków.

Kaczyński: potrzebny nowy traktat europejski

Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii - powiedział po brytyjskim referendum prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że potrzebny jest nowy traktat europejski.

Liderzy UE za szybkim rozwodem

Liderzy instytucji unijnych wraz z holenderską prezydencją oczekują, że rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzje obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe, niezależnie od tego jak bolesny może być ten proces.

Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?

- Do Polski może wrócić między 120 a 400 tys. osób - mówi o konsekwencjach Brexitu w rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Inglot z Work Service. Jak dodaje, ma jednak wątpliwości, czy te osoby zgodzą się na obniżkę swoich wynagrodzeń, dlatego nowym kierunkiem emigracyjnym przez nich obieranym mogą być przede wszystkim Niemcy.

Inwestorzy oniemieli. A potem straszliwe tąpnięcie na parkietach

Najpierw inwestorzy oniemieli - nie spodziewali się, że Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, a potem ruszyli z wyprzedażą. Lawina zleceń spadła na systemy informatyczne a te nie nadążały z ich obsługą, co w efekcie spowodowało opóźnienia w otwarciu rynków. Kiedy handel ruszył indeksy zanurkowały. To czarny piątek dla europejskich i azjatyckich rynków.

Funt najtańszy od ponad 30 lat

Funt szterling w piątek rano był wyceniany tylko na 1,34 dol., czyli na najniższym poziomie od września 1985 roku. Na wieść o zwycięstwie zwolenników Brexitu inwestorzy pozbywali się gorącej waluty, jednak po kilku godzinach funt zaczyna odrabiać straty. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Agencja S&P ostrzega: możliwa obniżka ratingu Wielkiej Brytanii

Amerykańska agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Wielkiej Brytanii ze stabilnej na negatywną jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników referendum. Po podaniu informacji o Brexicie Wielkiej Brytanii grozi obniżka samego ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Waszczykowski: trzymam kciuki i modlę się o pozytywny wynik

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, strefa euro będzie dominować, a wtedy Unia jako całość może stać się fasadą - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. To jest scenariusz niedobry dla Polski - dodał. W czwartek Brytyjczycy w referendum decydują o tym, czy ich kraj ma pozostać, czy wyjść z Unii Europejskiej.