Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Corbyn: dlaczego miałbym nie być premierem przez pełną kadencję?

Jeremy Corbyn, lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, oświadczył, że jeśli jego ugrupowanie wygra najbliższe wybory parlamentarne, zamierza być premierem przez pełną pięcioletnią kadencję. Tym samym zaprzeczył krążącym od pewnego czasu spekulacjom, jakoby miał w przyszłym roku zrezygnować ze stanowiska lidera partii.

Londyn przesłał Brukseli dokumenty w sprawie brexitu

- Otrzymaliśmy dokumenty z Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu - potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Wcześniej Komisja wielokrotnie apelowała do Londynu o przesłanie nowych propozycji dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, które przełamałyby impas.

Juncker czeka na propozycje Johnsona. "Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje"

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wciąż jest możliwe - mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaznaczając że wciąż potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Juncker dodał, że na razie nie ma postępu w rozmowach. - Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje. Taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem Unii Europejskiej - podkreślił.

Czy żałuje brexitu? David Cameron przerywa milczenie

Były brytyjski premier David Cameron, który w 2016 roku podjął decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, powiedział, że nie należy wykluczać kolejnego głosowania. Mogłoby przełamać obecny impas. Przyznał jednak, że nie żałuje swojej decyzji.

Johnson będzie rozmawiał z Junckerem. Lunch w "neutralnym" miejscu

Boris Johnson spotka się w poniedziałek w Luksemburgu z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, aby rozmawiać o brexicie - przekazała Komisja Europejska. Będzie to ich pierwsze spotkanie, od kiedy Johnson został szefem rządu. Odbędzie się "w formie lunchu".

Spiker Izby Gmin przestrzega Borisa Johnsona

Parlament będzie "kreatywny" i obecne zasady nie powstrzymają go przed wymuszeniem na premierze Wielkiej Brytanii dostosowania się do ustawy, którą ostatnio przyjęto w Londynie w sprawie bezumownego brexitu - stwierdził w czwartek spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow.

"Powinien być pan w Brukseli i negocjować"

Brexit powoduje frustrację nie tylko polityków, ale także zwykłych obywateli. Przekonał się o tym w czwartek Boris Johnson, zaatakowany na ulicy przez przechodnia. - Prowadzi pan grę! Cały kraj to wie - krzyczał rozzłoszczony mężczyzna do brytyjskiego premiera.

Izba Lordów przyjęła "ustawę o kapitulacji"

Brytyjska Izba Lordów przyjęła bez poprawek ustawę mającą na celu zablokowanie twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Ma to zmusić premiera Borisa Johnsona do złożenia wniosku o przedłużenie procesu brexitu do stycznia 2020 roku, czego ten odmawia.

Johnson: opozycja się zmówiła i próbuje sprawić, byśmy utknęli w Unii Europejskiej

Brytyjskie ugrupowania opozycyjne uzgodniły w piątek, że odrzucą kolejny wniosek Borisa Johnsona o przyspieszone wybory w październiku. Według nich powinny one odbyć się w najwcześniej w listopadzie, co zmusiłby rząd do dalszego opóźnienia terminu brexitu. - Opozycja się zmówiła, próbując sprawić, byśmy utknęli w Unii Europejskiej - ocenił brytyjski premier.

Kolejny sąd odrzucił pozew przeciwko decyzji Johnsona

Wysoki Sąd Anglii i Walii odrzucił w piątek pozew przeciwko decyzji brytyjskiego rządu o zawieszeniu na pięć tygodni obrad parlamentu i rozpoczęciu nowej sesji parlamentarnej. Wcześniej podobną decyzję podjął także sąd w Szkocji.

Johnson bardzo nie chce opóźniać brexitu. "Wolałbym skonać w rowie"

Brytyjski premier Boris Johnson wykluczył w czwartek złożenie wniosku o opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Wolałbym skonać w rowie - stwierdził krótko, pytany o to w czwartek przez jedną z dziennikarek. Tego samego dnia spotkał się też z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em, z którym rozmawiał o umowie handlowej.

Historyczna porażka. Trzecie głosowanie przegrane

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, sprzeciwiając się propozycji zgłoszonej przez premiera Borisa Johnsona. Za jej przyjęciem głosowało 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów. Johnson stał się w efekcie pierwszym szefem brytyjskiego rządu w historii, który przegrał trzy pierwsze głosowania z rzędu.

Rozłam wśród torysów, opozycja przejęła kontrolę nad porządkiem obrad. Zwrot w sprawie brexitu

- Parlament jest o krok od zrujnowania jakiegokolwiek porozumienia, jakie moglibyśmy wypracować w Brukseli - stwierdził w czasie przeciągniętych do późnej nocy obrad parlamentu w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W ten sposób zareagował na przejęcie kontroli nad porządkiem obrad Izby Gmin przez większość na sali, która chce w środę zablokować możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy. Johnson zapowiedział przyspieszone wybory.