Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Juncker: milczenie Unii przed referendum w sprawie brexitu było błędem

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jednym z błędów popełnionych przez Unię Europejską podczas jego kadencji było to, że w 2016 roku przed referendum w sprawie brexitu blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem Unia powinna była wtedy odpowiedzieć na "kłamstwa" w tej kwestii szerzone przez antyunijne ugrupowania.

Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wskazał, że Unia nie może rezygnować z "marzenia" o tym, iż Wielka Brytania może zrezygnować z opuszczenia Wspólnoty. Dał też do zrozumienia, że "zmęczenie" brexitem nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia.

"Należy zrobić wszystko, by uniknąć chaotycznego brexitu"

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Morawiecki: wypracowaliśmy dobry kompromis

Wypracowaliśmy dobry kompromis, Wielka Brytania ma dużo możliwości łagodnego wyjścia z UE - mówił w Brukseli po zakończeniu specjalnego unijnego szczytu w sprawie brexitu premier Mateusz Morawiecki. Wykluczył jednocześnie możliwość renegocjacji umowy o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

"Musimy wyjść z UE tak szybko, jak to możliwe"

Brytyjska premier Theresa May z zadowoleniem przyjęła decyzję Rady Europejskiej o przedłużeniu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 października. Podkreśliła jednak, że intencją jej rządu jest opuszczenie Wspólnoty "tak szybko, jak to możliwe".

Zdjęcie Macrona czy śmieszne kotki? Czym Merkel rozbawiła przywódców

Theresa May i inni unijni przywódcy z wyraźnym rozbawieniem przyjęli coś, co na tablecie tuż przed szczytem w sprawie brexitu pokazała im Angela Merkel. Zagadkowy żart, którym podzieliła się niemiecka kanclerz, natychmiast stał się przedmiotem spekulacji. Nieoficjalną informację, jaka była prawda, podaje tymczasem amerykański "Washington Post".

Jest zgoda na przedłużenie brexitu. Tusk podaje datę

Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie brexitu - poinformował w nocy ze środy na czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przywódcy 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października.

Unia "może zaproponować dwie nowe daty brexitu"

Większość państw Unii Europejskiej opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia tego roku lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała w środę nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Tusk: przedłużenie brexitu do końca czerwca byłoby niekorzystne dla Unii

Przesunięcie brexitu na 30 czerwca zwiększyłoby ryzyko serii krótkich przedłużeń, nadzwyczajnych szczytów, co wpłynęłoby na funkcjonowanie Unii Europejskiej - ostrzegł w liście do unijnych przywódców szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przedłużenia do końca czerwca chciałby rząd Wielkiej Brytanii.

Najpierw Merkel, potem Macron. May szuka poparcia

Kanclerz Angela Merkel spotkała się we wtorek w Berlinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. W przeddzień szczytu Rady Europejskiej premier Zjednoczonego Królestwa próbowała uzyskać poparcie przywódczyni Niemiec dla kolejnego opóźnienia brexitu.

Rząd May zobowiązany do opóźnienia brexitu. "Ustawa pomaga uniknąć najgorszego"

Zaproponowana przez grupę posłów ustawa zmuszająca premier Theresę May do opóźnienia brexitu, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty w dniu 12 kwietnia, została przyjęta w poniedziałek przez obie izby brytyjskiego parlamentu i weszła w życie. Brytyjski rząd potwierdził natomiast, że ewentualne wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby Wielka Brytania nadal pozostawała członkiem Unii, odbędą się w czwartek 23 maja.