Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Szykuje się "nowa bitwa o Brytanię"

"Zasadzka Sturgeon na May", "Ręce precz od naszego Brexitu" - takie i podobne nagłówki zdominowały brytyjską prasę po zapowiedzi szefowej szkockiego rządu dotyczącej przeprowadzenia drugiego referendum niepodległościowego. Informacja ta zepchnęła na drugi plan wiadomość, że w poniedziałek brytyjski parlament wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu.

Parlament upoważnił May do rozpoczęcia Brexitu

Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Izba Gmin przeciwna zapewnieniu gwarancji obywatelom Unii po Brexicie

Stosunkiem głosów 335 do 287 niższa izba brytyjskiego parlamentu przegłosowała w poniedziałek odrzucenie poprawki przewidującej, że rząd w Londynie zagwarantuje obowiązujące obecnie prawa obywatelom Unii Europejskiej żyjącym w Zjednoczonym Królestwie po jego wyjściu ze Wspólnoty.

Brytyjski minister o Polakach: cenimy ich i będziemy starali się zadbać o ich interesy

- Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo ważne. W obliczu tego, że wychodzimy z Unii Europejskiej, chcemy to udowodnić - zapewnił Alan Duncan, brytyjski minister ds. europejskich, który odwiedza Warszawę. Bierze udział w pierwszym Forum Belwederskim, które ma pomagać w podtrzymywaniu dobrych relacji obu krajów po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W jednej z dyskusji w czasie Forum wziął udział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Mówił o różnicy między "rządami prawa" i "rządami przy pomocy prawa".

Sky News: May wejdzie w środek "zaciekłej kłótni" dotyczącej Tuska

W czasie prawdopodobnie swojego ostatniego unijnego szczytu przed rozpoczęciem procedury Brexitu brytyjska premier Theresa May będzie świadkiem kłótni o przyszłość Donalda Tuska. Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję może nawet przesłonić kwestię Brexitu, do którego przygotowuje się Unia Europejska - pisze w czwartkowy poranek portal telewizji Sky News.

Droga do Brexitu coraz bardziej kręta. Druga porażka Theresy May

Brytyjska Izba Lordów przyjęła we wtorek wieczorem poprawkę do ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej. Poprawka ta zakłada wymóg uzyskania zgody obu izb parlamentu na ostateczne warunki opuszczenia wspólnoty.

Brexit "zajmie więcej niż 24 miesiące"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który przebywa w Monachium na 53. Konferencji Bezpieczeństwa, ocenił, że wypracowanie nowych umów i zredefiniowanie relacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią "zajmie więcej czasu niż 24 miesiące".

Brexit przegłosowany. Poprawka kluczowa dla Polaków odrzucona

Brytyjska Izba Gmin, niższa izba parlamentu, poparła w środę w trzecim czytaniu rządowy projekt ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Dalsze prace będą miały miejsce w Izbie Lordów. W głosowaniu przepadła poprawka, która dawała gwarancje niezmienności położenia obywatelom Unii mieszkającym teraz na Wyspach, a mowa przecież przede wszystkim o Polakach. Co z tego dla nas wynika? Materiał "Faktów z zagranicy".

Brexit start. "To historyczne głosowanie w parlamencie"

Brytyjska Izba Gmin, niższa izba brytyjskiego parlamentu, poparła w drugim czytaniu rządowy projekt upoważniający premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Prace w komisji i trzecie czytanie odbędą się w przyszłym tygodniu.

Merkel mówi o "głębokim cięciu" Brexitu

Unia Europejska musi zostać skoncentrowana na własnych sprawach, takich jak migracja, rynek pracy, cyfryzacja, bezpieczeństwo czy współpraca obronna, nawet po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię - oświadczyła we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel.