Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Królowa się zgadza, wielu Brytyjczyków nie. Przybywa podpisów przeciwko planowi Johnsona

Ponad półtora miliona Brytyjczyków podpisało do czwartkowego wieczoru petycję przeciwko decyzji premiera Borisa Johnsona o zawieszeniu prac Izby Gmin na pięć tygodni, przed planowanym na 31 października brexitem. Domagają się oni także wydłużenia procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej lub wręcz całkowitego cofnięcia decyzji o wyjściu ze Wspólnoty. Zgodę na plan Johnsona wyraziła w środę królowa Elżbieta II.

Liderka szkockich torysów rezygnuje i apeluje: niech Unia Europejska usłyszy wasze deklaracje

Ruth Davidson ustąpiła w czwartek ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej w Szkocji. Tłumaczy to chęcią spędzania czasu ze swoją partnerką i synem. Wcześniej szkockie media spekulowały, że decyzja ta może wynikać z konfliktu z Borisem Johnsonem i kryzysu parlamentarnego w Wielkiej Brytanii. Davidson oświadczyła jednak, że popiera "próby premiera, aby uzyskać porozumienie, które mogłoby zostać przyjęte przez Izbę Gmin".

Królowa zgodziła się na zawieszenie parlamentu

Brytyjska królowa Elżbieta II zaakceptowała plan Borisa Johnsona dotyczący zawieszenia pracy parlamentu - przekazała w środę w oświadczeniu Tajna Rada Wielkiej Brytanii, czyli organ doradczy monarchini. Próbę zablokowania tej decyzji podjął lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, który w tej sprawie wysłał list do królowej.

"Nie będzie umowy w sprawie brexitu bez usunięcia backstopu"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, że nie będzie umowy w sprawie brexitu, jeśli nie zostanie usunięty zapis o backstopie na granicy Irlandii – poinformowało we wtorek biuro szefa brytyjskiego rządu.

Johnson ostrzega Tuska: zostanie "Mr No Deal"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po przylocie do francuskiego Biarritz na szczyt G7 ostrzegł szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o brexicie.

Północnoirlandzka policja nie jest gotowa na twardy brexit

Nie mamy wystarczającej liczby ludzi, nawet po niedawnym zwiększeniu budżetu, by stawić czoła niektórym wyzwaniom związanym z brexitem - oświadczył szef policji Irlandii Północnej (PSNI) Simon Byrne. Jak dodał, opuszczenie Unii Europejskiej bez umowy może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu z Irlandią.

W sprawie backstopu "cudów nigdy nie należy wykluczać"

Musimy jasno określić zagrożenia związane z bezumownym brexitem - uważa szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn. W jego ocenie, aby znaleźć porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną, musiałby się wydarzyć cud.

Londyn chce negocjować, Unia sceptyczna. "Czas na gierki polityczne szybko się kończy"

Bez zastąpienia zapisu o backstopie nie ma możliwości porozumienia - oświadczyło Downing Street. Londyn wyraził także gotowość do negocjowania w tej sprawie z Unią Europejską. W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w liście do Donalda Tuska wyraził chęć zastąpienia zapisów o backstopie alternatywnymi. Koordynator Parlamentu Europejskiego do spraw brexitu Guy Verhofstadt ocenił jednak, że dla takiego posunięcia w Brukseli nie będzie większości.

Merkel: jesteśmy gotowi na brexit bez umowy

Niemcy są gotowe na każdy scenariusz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. W najbliższą środę w Berlinie szefowa niemieckiego rządu spotka się z premierem Zjednoczonego Królestwa Borisem Johnsonem.

"Chcemy być pomocni w brexicie"

Waszyngton chce być pomocny w brexicie i entuzjastycznie poprze brexit bezumowny, jeśli tak zdecyduje brytyjski rząd - oświadczył doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Przebywa on z wizytą w Londynie.

Johnson chce "przyciągnąć najlepsze umysły z całego świata" po brexicie

Chcę, by Wielka Brytania nadal była światową potęgą w dziedzinie nauki - oświadczył w czwartek brytyjski premier Boris Johnson. Szef rządu sygnalizował także gotowość do złagodzenia przepisów imigracyjnych dotyczących zagranicznych naukowców. Jak dodał, zależy mu, aby nowy system po brexicie "przyciągał najlepsze umysły z całego świata".

Macron i Merkel zapraszają Johnsona

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w piątek przez telefon z nowym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Zaprosiła go do złożenia wizyty w Berlinie. Do Francji nowego brytyjskiego premiera zaprosił prezydent Emmanuel Macron.

Umowa w sprawie brexitu "nie do zaakceptowania". Pierwsze przemówienie nowego premiera

Nie do zaakceptowania dla tego parlamentu i kraju - podkreślił brytyjski premier Boris Johnson, odnosząc się do zapisów umowy Wielkiej Brytanii z Brukselą. W swoim pierwszym przemówieniu w parlamencie jako szef rządu przekonywał, że jest gotów zdecydować się na brexit bez umowy. Dodał, że chce, aby jego kraj był "najwspanialszym miejscem na Ziemi".

"Wybór Borisa Johnsona nie zmienia prostego faktu". Politycy gratulują i komentują

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen "z niecierpliwością" czeka na dobrą współpracę z Borisem Johnsonem jako premierem Wielkiej Brytanii, prezydent USA Donald Trump uważa, że Johnson jako szef rządu "będzie wielki!", a gratulacjom płynącym z Iranu towarzyszą nawiązania do ostatniego ochłodzenia stosunków między oboma państwami.

Ekscentryczna gwiazda brytyjskiej polityki stanie na czele rządu. Kim jest Boris Johnson?

Przez osiem lat rządził Londynem - jako konserwatysta stanął na czele administracji miasta uznawanego za tradycyjnie sprzyjające Partii Pracy. Potem kierował resortem spraw zagranicznych. Barwny, charyzmatyczny, nierzadko kontrowersyjny, został jedną z twarzy kampanii na rzecz brexitu. Boris Johnson został ogłoszony we wtorek nowym liderem Partii Konserwatywnej, pokonując w partyjnych wyborach obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta. Objęcie przywództwa w rządzącym ugrupowaniu otwiera Johnsonowi drogę do otrzymania od królowej misji utworzenia nowego rządu.

Krytykuje Johnsona, odchodzi z rządu, "aby móc swobodnie wyrażać opinię"

Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych Alan Duncan zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska przed spodziewanym objęciem urzędu premiera przez byłego szefa dyplomacji Borisa Johnsona. Polityk jest jednoznacznie krytyczny wobec byłego przełożonego. Następca Theresy May ma zostać ogłoszony we wtorek rano.

Izba Gmin ponownie przeciwko brexitowi bez umowy

Brytyjscy deputowani poparli poprawkę do ustawy o Irlandii Północnej utrudniającą przyszłemu premierowi Wielkiej Brytanii próbę czasowego zawieszenia parlamentu w celu wymuszenia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia.