Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

"Szkocja chce innej przyszłości. Szkocja chce mieć prawo do decydowania"

Boris Johnson musi zaakceptować rzeczywistość i zgodzić się na drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji - oświadczyła w sobotę szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon. W czwartkowych wyborach do Izby Gmin jej Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 z 59 przypadających temu regionowi mandatów.

"Chcemy, aby nasze przyszłe stosunki były tak bliskie, jak to możliwe"

Oczekuję, że proces ratyfikacji umowy dotyczącej brexitu zakończy się do stycznia - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po szczycie Unii Europejskiej. Podobnie jak inni światowi liderzy złożyła także gratulacje Borisowi Johnsonowi w związku ze zwycięstwem jego ugrupowania w wyborach w Wielkiej Brytanii. - Chcemy, aby nasze przyszłe stosunki były tak bliskie, jak to możliwe - powiedziała.

"Szkoci się wypowiedzieli. Nadszedł czas, aby zdecydowali o swojej przyszłości"

Trzeba powiedzieć jasno, że to nie Boris Johnson ma decydować o przyszłości Szkocji. To Szkoci mają o niej decydować - powiedziała szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. Jej ugrupowanie zwyciężyło w Szkocji, zdobywając większość z przypadających temu regionowi mandatów do Izby Gmin. Jak dodała, wobec zwycięstwa SNP, brytyjski premier Boris Johnson nie ma prawa blokować drugiego referendum niepodległościowego.

Morawiecki: w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja polityczna

Mamy nadzieję na otwarcie nowego rozdziału - powiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki, komentując wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, Boris Johnson i torysi odnieśli ogromne zwycięstwo, co z perspektywy Unii jest istotne, ponieważ w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja sceny politycznej.

Johnson: Będziemy mogli w końcu doprowadzić do brexitu. Żadnych "ale"

Partia Brexitu nie dostała się do Izby Gmin, ale przytłaczające zwycięstwo konserwatystów Borisa Johnsona oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca stycznia jest już niemal przesądzone. Szef rządu zapowiedział "uszanowanie woli Brytyjczyków" w sprawie brexitu, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził oczekiwanie jak najszybszego głosowania nad tą sprawą w brytyjskim parlamencie.

Konserwatyści z samodzielną większością w przededniu wyborów

Z sondażu ośrodka YouGov i dziennika "The Times" wynika, że rządząca dotychczas Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona w czwartkowych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin może liczyć na 339 mandatów, co oznacza, że będzie mieć o 28 posłów więcej niż wszystkie pozostałe ugrupowania.

Sturgeon: Szkocja w relatywnie krótkim czasie może wejść do Unii

- Jeśli będziemy w sytuacji, w której Szkocja zostanie wypchnięta z Unii Europejskiej, wówczas będziemy poszukiwać drogi powrotnej - przekonywała w poniedziałek wieczorem Nicola Sturgeon, szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Stwierdziła, że powrót do Unii może nastąpić w "relatywnie krótkim" czasie. Dodała, że Szkocja nie musiałaby w takiej sytuacji ustanawiać niezależnej waluty.

Bruksela "uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE"

Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z tym, że kraj ten nie przedstawił kandydata na komisarza. Rząd brytyjski ma czas na odpowiedź do przyszłego piątku. Rzeczniczka Ursuli von der Leyen podkreśliła wcześniej, że celem jest, aby nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie.

Tusk ostrzega: Wielka Brytania będzie outsiderem

Po wyjściu z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo stanie się outsiderem, graczem drugiej kategorii - powiedział w środę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas swego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Brugii.

Von der Leyen pisze drugi list i czeka na odpowiedź Johnsona. "Czas ucieka"

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała rządowi Borisa Johnsona, że musi on przedstawić kandydata na unijnego komisarza. To już drugi wystosowany przez nią list w tej sprawie. Poprzedni termin wyznaczony Londynowi przez Brukselę został zignorowany. Nowa KE ma rozpocząć pracę 1 grudnia, brytyjska obstrukcja może zagrozić temu terminowi.

Radykalna zmiana strategii Partii Brexitu. "Powalczymy z pozostałymi partiami"

Partia Brexitu w wyborach parlamentarnych 12 grudnia nie wystawi kandydatów w 317 okręgach, w których w 2017 roku wygrali konserwatyści - poinformował lider tej partii Nigel Farage. Ugrupowanie wystartuje natomiast we wszystkich okręgach będących w posiadaniu Partii Pracy. Deklaracja Farage'a oznacza radykalną zmianę strategii lidera Partii Brexitu.

"Objąłem to stanowisko, by być arbitrem"

Nowy spiker brytyjskiej Izby Gmin Lindsay Hoyle zapowiedział w czwartek, że nie będzie zezwalał na wybiegi proceduralne, które za czasów jego poprzednika Johna Bercowa były wykorzystywane przez deputowanych między innymi do blokowania brexitu bez umowy.

Brytyjski parlament rozwiązany

Dokładnie minutę po północy czasu londyńskiego, w nocy z wtorku na środę, weszła w życie decyzja o rozwiązaniu brytyjskiego parlamentu. Ma ona związek z zaplanowanymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami w Wielkiej Brytanii.

Przyspieszone wybory na Wyspach bez Nigela Farage'a

Mimo że sam nie wystartuje w zaplanowanych na 12 grudnia wyborach parlamentarnych, lider eurosceptycznej Partii Brexitu Nigel Farage zapowiedział w niedzielę, że będzie wspierał w kampanii wszystkich 600 kandydatów swojego ugrupowania.

Takiego "order" już nie usłyszymy. John Bercow odchodzi

John Bercow w czwartek po 10 latach ustąpi ze stanowiska spikera Izby Gmin. Brytyjski polityk, który stał się jedną z głównych i najbardziej barwnych postaci parlamentarnych batalii o brexit, rezygnację z funkcji zapowiedział na początku zeszłego miesiąca. Parlament ma wyłonić jego następcę w poniedziałek.