Wenezuela

Wenezuela

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w stolicy Wenezueli Caracas przeciwko pomysłowi prezydenta. Hugo Chavez proponuje poprawkę do konstytucji, która pozwoliłaby mu pozostać na prezydenckim stołku już na zawsze.

Wenezuelski rząd przyjął ustawę zgodnie z którą 2 lutego obchodzone będzie święto narodowe na część przywódcy Hugo Chaveza. - To będzie święto radości - powiedział wiceprezydent Ramon Karizzales. Warto dodać, że właśnie 2 lutego 2009 mija 10-lat od kiedy Chavez stanął na czele państwa.

"Śmierć", "Nie chcemy zabójców", "Precz" - takie napisy znalazły się na murach synagogi w Caracas, do której wdarła się uzbrojona grupa nacjonalistów. Do ataku doszło kilka dni po wydaleniu dyplomatów Wenezueli z Izraela.

Miało być nowe wielkie centrum handlowe w Caracas, ale prezydent Hugo Chavez zapytał: "Jak mamy zbudować socjalizm, jeśli kluczowe miejsca publiczne przekształcimy w centra handlowe?". I centrum nie będzie.

Prezydentowi Wenezueli Hugo Chavezowi najwyraźniej spodobało się rządzenie. Zapowiedział właśnie, że będzie szukał konstytucyjnej drogi, która umożliwi mu reelekcję. Chavez chce rządzić do 2021 roku.

Jednostki rosyjskiej Floty Północnej, w tym krążownik rakietowy o napędzie atomowym "Piotr Wielki" i niszczyciel rakietowy "Admirał Czabanienko", zostały powitane uroczyście salutem z dział w wenezuelskim porcie. Już niebawem rozpoczną się wspólne ćwiczenia na Morzu Karaibskim.

Kontrowersyjny i z reguły negatywnie nastawiony do Stanów Zjednoczonych prezydent Wenezueli Hugo Chavez poparł Baracka Obamę na dwa dni przed wyborami prezydenckimi w USA. Czy "El Presidente" wyświadczył mu właśnie niedźwiedzią przysługę?

Lech Wałęsa do Wenezueli nie pojedzie z powodów nie do końca wyjaśnionych. Ale swoje poparcie dla tamtejszych sił demokratycznych wyrazi korespondencyjnie. Jego wypowiedź zostanie wysłana organizatorom Forum Demokratycznego w Caracas - zapowiada Instytut Lecha Wałęsy. Według niepotwierdzonych doniesień medialnych, były polski prezydent został w Wenezueli uznany za "persona non grata". On sam twierdzi, że prezydent Hugo Chavez "trochę się go boi" i dlatego nie chce widzieć w swoim kraju.

Hugo Chavez znany jest zarówno ze swojej niechęci do USA jak i ciętego języka. Tym razem dostało się republikańskiej kandydatce na wiceprezydenta Sarze Palin, która wenezuelskiego prezydenta określiła mianem dyktatora. - Musimy powiedzieć, jak Chrystus powiedział: Przebaczcie jej, ona nie wie, co mówi. - to odpowiedź Chaveza.

Wenezuelskie władze nakazały zamknięcie wszystkich lokali sieci McDonald's. Zakaz obowiązuje na 48 godzin, a powodem jego wprowadzenia według władz są nieprawidłowości podatkowe, jakich miała się dopuszczać sieć.

Wenezuela zaczyna budowę reaktora atomowego. Prezydent Hugo Chanez zapowiedział w niedzielę, że jego kraj będzie "rozwijał energetykę nuklearną". Dodając, że robi to "oczywiście dla celów pokojowych".

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez chce ratować upadające włoskie linie lotnicze Alitalia - poinformował "Corriere della Sera". Wenezuelskie linie Aserca Airlines złożyły ofertę zakupu bankruta, powołując się na poparcie wenezualskiego rządu.

Podczas swojej wizyty na Białorusi, wenezuelski prezydent Hugo Chavez zaapelował do prezydenta Aleksandra Łukaszenki o pokonanie "wspólnego wroga - imperializmu". - W świecie imperializm utożsamiają USA i kraje, które są jego "lokajami". - dodał Chavez.

- To sposób, w jaki możemy zapewnić Wenezueli suwerenność, która obecnie jest zagrożona przez Stany Zjednoczone - powiedział Hugo Chavez po spotkaniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Wenezuelski przywódca przyjechał do Moskwy podpisać szereg porozumień, w tym o zakupie wielkich ilości broni.

Prezydent Wenezueli osobiście przeprosił niemiecką kanclerz Angelę Merkel za swoje niedzielne wystąpienie, w którym zarzucił jej polityczne pokrewieństwo z Adolfem Hitlerem. Okazją do przeprosin był szczyt przywódców i szefów rządów państw UE oraz Ameryki Łacińskiej w Peru.

Znany z niepohamowanego języka prezydent Wenezueli Hugo Chavez atakuje Angelę Merkel. Niemieckiej kanclerz dostało się za przynależność do niemieckiej chadecji - "tego samego prawicowego skrzydła, które popierało Hitlera i faszyzm".

Ogromna awaria energetyczna w Wenezueli. W godzinach szczytu we wtorek po południu (czasu lokalnego) bez prądu znalazło się 40-50 procent kraju, w tym stolica - Caracas.

Lewicowy prezydent Wenezueli Hugo Chavez ostrzegł we wtorek, że zwycięstwo republikańskiego kandydata Johna McCaina w wyborach prezydenckich w USA mogłoby pogorszyć stosunki na linii Caracas-Waszyngton.

Znany z niechęci do Ameryki prezydent Wenezueli Hugo Chavez wezwał latynoamerykańskie i karaibskie państwa do stworzenia wojskowego sojuszu wymierzonego w USA.