Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Jeden "nie ma strategii", obaj "nie mają racji"

Nie ma szans na porozumienie między USA a Rosją w sprawie wojny w Syrii, choć konflikt ten trwa od czterech lat i zginęły w nim setki tysięcy ludzi - pisze "New York Times". "Washington Post" ocenia, że Waszyngton i Moskwa nie mają dla Syrii dobrej strategii.

Obama: sankcje przeciwko Rosji to nie wola powrotu do zimnej wojny

- Nie możemy patrzeć bezczynnie, gdy suwerenność kraju jest gwałcona bezkarnie przez inny kraj. Stąd sankcje przeciwko Rosji - podkreślił Barack Obama podczas swojego wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent USA mówił również o woli zakończenia wojny domowej w Syrii oraz powtórzył zobowiązania Amerykanów do obrony swoich sojuszników.

Chiński prezydent w Białym Domu. Wizyta w cieniu napięć i oskarżeń

Drugiego dnia wizyty chińskiego prezydenta w USA doszło do spotkania Xi Jinpinga z Barackiem Obamą. Atmosfera w trakcie długiej i dawno zaplanowanej wizyty jest jednak napięta z powodu oskarżeń o ataki hakerskie pod adresem Pekinu, a także zarzuty wobec jego polityki gospodarczej oraz sporów terytorialnych w Azji Wschodniej.

"Nowe bomby atomowe USA w Niemczech". Kreml ostro reaguje

Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".

"Nie ma powodów, by nie przetestować" Putina w sprawie Syrii

Chociaż przywódca Rosji Władimir Putin dąży do ocalenia syryjskiego reżimu, to prezydent USA Barack Obama powinien spróbować nawiązać z nim współpracę, by położyć kres wojnie i zwalczać Państwo Islamskie - pisze w poniedziałek "New York Times".

Stephen Mull będzie patrzył na ręce Iranowi

Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Triumf Obamy. Senat nie zablokował umowy z Iranem

Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.