Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Amerykańscy marines dotarli na Filipiny. Będą walczyć ze skutkami tajfunu

Grupa 90 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej wylądowała na lotnisku Tacloban na Filipinach. Będą pomagać mieszkańcom tego kraju walczyć ze skutkami tajfunu. To pierwsza część pomocy, do której zobowiązały się USA. Potężny tajfun Haiyan, uznawany za jeden z najpotężniejszych w historii, zabił już co najmniej 10 tys. osób.

Po siedmiu latach prób F-35 zrzucił bombę. "Stał się prawdziwą bronią"

Nowy amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-35 pomyślnie zdał ważny egzamin. Zrzucono z niego naprowadzaną laserowo bombę, która po 35 sekundach lotu trafiła w stary czołg stojący na poligonie w Kalifornii. Dojście do tego etapu od pierwszego lotu F-35 zajęło produkującemu maszynę koncernowi Lockheed Martin siedem lat.

"WP": Snowden ma dokumenty o szpiegowaniu Rosji z "pewnego kraju NATO"

Wśród wykradzionych przez Edwarda Snowdena dokumentów dotyczących działalności wywiadowczej USA są też znaczne ilości materiałów, których ujawnienia boi się Pentagon. Amerykańscy oficjele mają dyskretnie informować współpracujące kraje, iż w każdej chwili może dojść do wydania ich sekretów. Chodzi np. o "pewien kraj NATO", z którego jest aktywnie szpiegowana Rosja, co może oznaczać Polskę.

Ataki amerykańskich dronów jak zbrodnie wojenne. Raport Amnesty International

Nowe dowody wskazują na to, że Stany Zjednoczone używając dronów przeprowadziły w Pakistanie bezprawne egzekucje. Niektóre z nich mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych - twierdzi Amnesty International w opublikowanym raporcie. Organizacja obrony praw człowieka zaapelowała do władz USA o zbadanie doniesień o cywilach zabitych lub ranionych w atakach.

Raport ONZ: Drony Obamy zabiły 400 cywili

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium tego kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA, co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

"Government shutdown" opóźnia przygotowania do misji w Afganistanie

Od początku paraliżu finansowego USA władze starały się zapewnić, że klincz w finansach publicznych nie dotknie amerykańskich żołnierzy prowadzących działania wojenne poza granicami kraju. Stały dopływ pieniędzy dla żołnierzy gwarantuje uchwalony na kilka godzin przed shutdownem Pay Our Military Act. Jednak ustawa nie dotyczy żołnierzy przygotowujących się do kolejnej zmiany w Afganistanie, którzy zmuszeni zostali do przełożenia treningów.

"Ninja są prawdopodobnie cichsi od SEALs"

"Drogi admirale McRaven, kiedy dorosnę, też chcę być komandosem SEAL, ale czy może mi pan powiedzieć, kto jest cichszy - ninja czy SEAL? I na jak długo może pan wstrzymać oddech?" - tak zaczynał się list 6-letniego Walkera Greentree do adm. Williama McRavena, szefa Dowództwa Operacji Specjalnych amerykańskiego wojska. Admirał odpowiedział.

USA podkopują swoją wiarygodność. "Ameryka jest politycznym bankrutem"

Brak budżetu i paraliż władz USA, chwiejne stanowisko w sprawie kryzysu w Syrii oraz zbliżający się kolejny potencjalny kryzys dotyczący wzrostu limitu zadłużenia, skutecznie podkopują wiarygodność USA. W ostatnich tygodniach mocarstwo straciło wiele na wizerunku. Pojawiły się nawet głosy o "politycznym bankructwie" USA.

Uderzenia USA w Somalii i Libii. "Zapłata" za ataki terrorystyczne

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.