Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Turcja ma klucz od Morza Czarnego. Potężnej floty pod Krym wpuścić nie może

Wizja wysłania na Morze Czarne silnego zespołu amerykańskiej floty z lotniskowcem atomowym na czele może być kusząca dla zwolenników podjęcia ostrych działań w związku postępowaniem Rosji na Krymie. Jest to jednak obecnie praktycznie niemożliwe. Wejścia na Morze Czarne pilnuje Turcja, która związana prawem międzynarodowym nie może na to pozwolić. Na dodatek jest bardzo wątpliwe, aby Pentagon podjął się takiego zadania.

Amerykański lotniskowiec zacumował w Grecji

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.

Zbrojenia. Świat wydaje coraz więcej, a USA szykują cięcia

O dziewięć miliardów dolarów wzrosną w tym roku światowe wydatki na zbrojenia - szacuje firma doradcza IHS Jane’s Aerospace Defence & Security. W sumie wojskowe budżety powiększą się do astronomicznej kwoty 1,547 bln z 1,538 bln dolarów w 2013 roku. Tylko amerykańska armia, wbrew światowemu trendowi, planuje cięcia.

Stany Zjednoczone rozbrajają się. Armia jak sprzed II wojny światowej?

Departament Obrony USA planuje cięcia w armii o ogromnej skali. Jeśli wejdą w życie, jej wielkość zmniejszy się do poziomu sprzed II wojny światowej - donosi "New York Times", a za nim inne amerykańskie media. Cięcia mocno odbiją się na lotnictwie. Chroniony ma być natomiast budżet na operacje specjalne i rozwój nowych wojskowych technologii.

Tarcza antyrakietowa rusza do Europy

Rozpoczęto proces przeniesienia do Rumunii lądowej tarczy antyrakietowej. W USA rozmontowywana jest właśnie lądowa wersja morskiego systemu AEGIS, która do niedawna była testowana. Teraz jest metodycznie przenoszona do kontenerów, w których ma trafić do Europy.

Pierwszy filar tarczy antyrakietowej przypłynął do Europy

Pierwszy z czterech amerykańskich niszczycieli, które będą kluczowym elementem tarczy antyrakietowej NATO w Europie, przypłynął do swej nowej bazy w hiszpańskiej Rocie - poinformował Sojusz Północnoatlantycki na swej stronie internetowej.

B-52 drażnią Kim Dzong Una. "Ćwiczenia ataku atomowego"

Coś, co źródła w Korei Południowej określają jako lot treningowy pojedynczej maszyny, Korea Północna nazywa próbą ataku nuklearnego i stawia pod znakiem zapytania zapowiadane rozmowy na temat organizacji kolejnego spotkania rodzin rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej 1950-53.

Rosjanie alarmują: Amerykańskie okręty płyną ku wybrzeżom Ukrainy

Dwa amerykańskie okręty z 600 żołnierzami piechoty morskiej na pokładzie wpłynęły na Morze Czarne. Przypuszczalnie kierują się one ku wybrzeżom Ukrainy - twierdzi agencja Interfax, powołując się na rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne. Wiele elementów tej informacji wydaje się być przesadzonych.

Bomba termojądrowa pochłonięta przez lód Grenlandii. Przez poduszkę

46 lat temu amerykańskie wojsko musiało się zmierzyć z jednym z najpoważniejszych wypadków z udziałem broni jądrowej. Na Grenlandii rozbił się bombowiec B-52 z czterema bombami termojądrowymi. Jednej z nich, rozbitej na drobne fragmenty, nie udało się odnaleźć. Spoczywa do dzisiaj pod lodami Grenlandii.

Ameryka żegna się z Europą? Pretensje do sojuszników, najważniejsza Azja

Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza obrony Chucka Hagela jest pierwszą i być może ostatnią. Stany Zjednoczone, kończąc wielkie operacje na Bliskim Wschodzie, koncentrują się wojskowo na regionie Azji i Pacyfiku, a obronę Europy pozostawiają jej samej. Analiza Marka Świerczyńskiego, wydawcy programu "Polska i Świat" w TVN24.