Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Gen. Rowny: 
Putin zatrzyma się, gdy NATO przy pomocy USA go powstrzymają

Prezydent Rosji chce odzyskać te wpływy, które miała Rosja i były Związek Radziecki, stara się odzyskać tę hegemoniczną rolę - powiedział gen. Edward L. Rowny, były doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Marynarze USA schwytani przez Irańczyków, zawiodło dowództwo i załoga. Miażdżący raport

Amerykańscy marynarze, którzy zostali schwytani na wodach Zatoki Perskiej 12 stycznia tego roku, przekazali Irańczykom "zbyt wiele informacji", w tym hasła do komputerów i telefonów. Zostali też pozostawieni samym sobie. Zawiodło przede wszystkim dowództwo - wynika z opublikowanego w czwartek raportu US Navy, w którym misja załogi jednej z amerykańskich jednostek została wprost zmiażdżona.

Zginął ambasador i pracownicy CIA. Dwa raporty, dwie wersje wydarzeń

Republikanie ze specjalnej komisji Izby Reprezentantów powołanej do zbadania ataków islamistów na konsulat USA i placówkę CIA w Bengazi z września 2012 roku opublikowali swój raport w tej sprawie, stawiając wiele zarzutów administracji Baracka Obamy. Demokraci z tej samej komisji są odmiennego zdania.

Rosjanie oskarżają US Navy. "Niebezpieczny manewr" niszczyciela

Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło załogę amerykańskiego niszczyciela USS Gravely o "rażące łamanie przepisów międzynarodowych". Moskwa poinformowała, że jednostka "niebezpiecznie zbliżyła się do rosyjskiego okrętu patrolowego na Morzu Śródziemnym". Amerykanie twierdzą, że to Rosjanie zachowywali się niebezpiecznie.

Obama zmienił decyzję, zbombardowali talibów

Samoloty USA dokonały w piątek kilku uderzeń z powietrza na pozycje talibów w południowym Afganistanie - podał rzecznik Pentagonu Peter Cook. Naloty były możliwe dzięki decyzji prezydenta USA Baracka Obamy z 10 czerwca o wsparciu dla armii afgańskiej.

Marines nie mają czym latać. Przywrócą do służby myśliwce z "Cmentarzyska"

Siły powietrzne USA stanęły przed koniecznością przywrócenia do służby kilkudziesięciu myśliwców F/A-18 Hornets, które trafiły już na "Cmentarzysko", czyli składowisko starych samolotów na pustyni w Arizonie. Powodem tej decyzji są wieloletnie opóźnienia w budowie nowych myśliwców i brak dostatecznej liczby maszyn, by wypełniać bieżące zadania operacyjne i szkoleniowe.

"USA nie robią nic, by pomóc głodującym"

Mimo licznych deklaracji o konieczności utworzenia mostu powietrznego z dostawami pomocy humanitarnej i żywności do oblężonych miast w Syrii władze USA nie podjęły kroków, aby zorganizować taką akcję - ocenia dziennik "Washington Post".

Zakaz picia alkoholu dla 18 tysięcy marynarzy

Marynarka USA nałożyła na wszystkich swoich marynarzy w Japonii zakaz spożywania alkoholu oraz opuszczania baz poza obowiązkami służbowymi. Ograniczenia te mają związek z zatrzymaniem w ubiegłym tygodniu na Okinawie marynarza podejrzanego o spowodowanie wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu.

"Stalowy łuk" rosyjskich okrętów. Zaczęła się "czwarta bitwa o Atlantyk"

Rosja znacząco zwiększyła aktywność swojej floty okrętów podwodnych, które regularnie testują gotowość amerykańskiego systemu obrony - twierdzi dowódca VI Floty US Navy wiceadmirał James Foggo III. Intensywność cichych zmagań pod wodą ma być na tyle duża, że nazywa ją "czwartą bitwą o Atlantyk" i pisze o "stalowym łuku" rosyjskich okrętów.

Pentagon może sięgnąć do zapasów w Europie. Brakuje bomb

Amerykanie zrzucili na dżihadystów już tyle bomb, że zaczynają odczuwać ich poważne braki. Fabryki nie nadążają z produkcją. Przedstawiciel Pentagonu oficjalnie przyznał, że trwają analizy jak lepiej "zbilansować zapasy broni". Oznacza to sięganie do głębokich zapasów wojennych w Europie i na Pacyfiku.

Żołnierze USA z kurdyjskimi naszywkami. Turcja grzmi

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył Waszyngton o nieuczciwość po publikacji zdjęć zrobionych na północy Syrii, na których widać amerykańskich żołnierzy z naszywkami kurdyjskich sił na mundurach. Wcześniej USA ostro skrytykował szef tureckiego MSZ.