Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Trump: wobec Iranu operacja militarna jest zawsze na stole

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w sobotę, że nałoży dodatkowe sankcje na Iran, aby powstrzymać władze tego państwa przed uzyskaniem broni jądrowej. Zastrzegł, że w sprawie Iranu opcja militarna jest nadal możliwa. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył również, że Stany Zjednoczone będą zwiększać presję ekonomiczną na Iran, dopóki ten kraj nie zrezygnuje z przemocy i nie zaangażuje się w amerykańskie wysiłki dyplomatyczne.

Teheran wzywa kolejnego ambasadora. Protest w związku z lotem drona

MSZ Iranu w sobotę wezwało ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wystosowało formalny protest przeciw pozwoleniu przez ZEA, by z amerykańskiej bazy w tym kraju wystartował amerykański dron. Teheran utrzymuje, że ten bezzałogowy samolot naruszył irańską przestrzeń powietrzną.

"Najbardziej niebezpieczny ze wszystkich konfliktów na świecie"

Wzrost napięcia pomiędzy USA i Iranem nie będzie dotyczył tylko tych dwóch krajów, ale całego regionu Bliskiego Wschodu - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 reporter, pisarz i podróżnik Wojciech Jagielski. – Iran odpowie na wszystkich możliwych polach – dodał. Profesor Bogdan Szklarski z Collegium Civitas tłumaczył, że do zniesienia sankcji, na czym zależy reżimowi w Teheranie, nie dojdzie.

Napięcie na Bliskim Wschodzie. LOT zmienia trasy

W związku z napiętą sytuacją nad Cieśniną Ormuz i w Zatoce Omańskiej Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o zmianie tras przelotów samolotów kursujących do i z Singapuru - poinformował w piątek przewoźnik. Korekta oznacza wydłużenie rejsów o kilkadziesiąt minut. Swoje trasy zmieniły też linie lotnicze innych krajów - między innymi Etihad, British Airways, KLM czy Lufthansa.

"Zapytałem, ile osób zginie". Trump potwierdza wstrzymanie ataku na Iran

Wstrzymałem atak na Iran, ponieważ nie byłaby to proporcjonalna odpowiedź na zestrzelenie bezosobowego drona - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Wcześniej "New York Times" napisał, że amerykański prezydent rozkazał przeprowadzić atak, ale zmienił zdanie. W wywiadzie dla NBC News, Trump podkreślił jednak, że amerykańskie samoloty nie znajdowały się jeszcze w powietrzu, a on sam ostatecznie nie wydał rozkazu.

Irańczycy pokazują zdjęcia "drona". Mówią, że oszczędzili 35 Amerykanów w P-8

Państwowa telewizja irańska IRIB pokazała w piątek zdjęcia, na których - jak twierdzi - widać szczątki zwiadowczego drona USA, zestrzelonego poprzedniego dnia przez Gwardię Rewolucyjną. Dowódca sił powietrznych Gwardii Amirali Hadżizadeh oświadczył również, że Iran powstrzymał się od zestrzelenia samolotu USA z 35 osobami na pokładzie, który miał towarzyszyć dronowi.

"NYT": Trump zgodził się na odwet. Rozkazy odwołano, gdy samoloty były w powietrzu

Prezydent USA Donald Trump miał zatwierdzić atak na irańskie cele w odwecie za strącenie amerykańskiego drona przez siły irackiej obrony przeciwlotniczej - podał "New York Times". Dziennik poinformował, że prezydencki rozkaz został wycofany, gdy samoloty były już w powietrzu. Trump miał ostrzec Teheran o zbliżającym się uderzeniu - dodała agencja Reutera, powołując się na doniesienia irańskich urzędników.

"Prowokacyjna i bezprawna akcja". Amerykanie i Irańczycy ujawniają nagrania

Centralne Dowództwo sił USA opublikowało nagranie, na którym pokazało moment zestrzelenia amerykańskiego drona, który miał - zdaniem Teheranu - naruszyć irańską przestrzeń powietrzną, czemu Amerykanie zaprzeczają. Tego samego dnia Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej pokazał na nagraniu moment wystrzelenia rakiety, która trafiła w bezzałogowy statek powietrzny Amerykańskiej Marynarki Wojennej. W czwartek Iran potępił - jak to określił - "prowokacyjne" i niebezpieczne" działania USA wymierzone "przeciwko integralności terytorialnej" irańskiego państwa.

"Niesprowokowany atak na amerykański obiekt monitorujący"

W czwartek rano elitarne siły irańskiej Gwardii Rewolucyjnej przekazały, że zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego, gdy ten naruszył przestrzeń powietrzną Iranu. Rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban potwierdził zestrzelenie, zastrzegając jednak, że doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Incydent nazwał "niesprowokowanym atakiem".

Iran odrzuca oskarżenia. Amerykanie pokazują nagranie

Armia Stanów Zjednoczonych udostępniła nagranie, na którym, jak twierdzą Amerykanie, widać Irańczyków ściągających minę z burty uszkodzonego wcześniej tankowca. W czwartek w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Amerykanie twierdzą, że za atakiem stał Teheran, czemu Irańczycy zaprzeczają.

Rosjanie "wykonali niebezpieczny manewr". Amerykanie publikują nagranie

Amerykańska marynarka wojenna pokazała nagranie pokazujące, że rosyjski niszczyciel był bliski zderzenia się z krążownikiem rakietowym US Navy na Morzu Filipińskim. Działania rosyjskiego okrętu uznano za "niebezpieczne i nieprofesjonalne". Wcześniej strona rosyjska przekazała inną relację z tego wydarzenia.

Chcą kupić ponad sto amerykańskich czołgów. Pekin zaniepokojony

Chiny są poważnie zaniepokojone planami sprzedaży broni Tajwanowi przez USA – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Zamiar zakupu ponad 100 amerykańskich czołgów oraz setek pocisków potwierdził tego dnia tajwański resort obrony. Chiny wzywają USA do zaprzestania dostaw uzbrojenia na Tajwan – powiedział Geng na briefingu w Pekinie.