Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Szybkie spotkanie Dudy i Trumpa. Szereg tematów do omówienia i "sondowanie" Polski

Prezydent Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Strona polska liczy, że zostanie wówczas podpisana deklaracja dotycząca zwiększonej obecności wojskowej USA w Polsce. Poniedziałkowe spotkanie ma potrwać pół godziny, a wśród omawianych tematów mają pojawić się również kwestie energetyczne i dotyczące zniesienia wiz dla Polaków. Reporter "Faktów" TVN mówił, że Trump może także "sondować" polskiego prezydenta w sprawie udziału w ewentualnej koalicji międzynarodowej przeciwko Iranowi.

Trump grozi odwetem po ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. "Zwarci i gotowi"

Prezydent Donald Trump zagroził na Twitterze ewentualnym uderzeniem odwetowym na sprawcę sobotniego ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. Amerykański prezydent nie wskazał winnych, ale wysoki rangą urzędnik administracji waszyngtońskiej powiedział agencji Reutera, że zakres i precyzja sobotniego ataku na saudyjskie obiekty naftowe wskazują, że został on przeprowadzony z Iranu, a nie Jemenu. Wcześniej na Iran, choć do ataku przyznali się jemeńscy Huti, wskazywał sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

"Te rozmowy są martwe"

Prezydent USA nie pozostawia wątpliwości - po zamachu bombowym w Kabulu nie ma zamiaru siadać do rozmów z afgańskimi talibami. Donald Trump przyznał, że pomysł odwołania zaplanowanego na niedzielę spotkania z radykałami i przedstawicielami władz Afganistanu wyszedł wyłącznie od niego. - Te rozmowy są martwe - ocenił we wtorek Trump.

Rozmowy z talibami "wyglądały raczej jak uzasadnienie wycofania amerykańskich wojsk"

Rozmowy z talibami coraz bardziej przypominały sytuację, w której "wróg negocjuje wycofanie wojsk USA, przygotowując się do całkowitego zwycięstwa militarnego" - ocenia "Wall Street Journal". Amerykański dziennik, chwaląc decyzję o zawieszeniu rozmów z talibami, pisze, że projekt porozumienia z afgańskimi talibami był niepokojący, bo wyglądał raczej jak uzasadnienie wycofania wojsk USA z Afganistanu niż jak umowa na rzecz pokoju.

Rowhani: nigdy nie zgodzimy się na rozmowy z USA

Iran zawsze odpowie negatywnie na zaproszenie na spotkanie bilateralne ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek prezydent Hasan Rowhani. Jak dodał, jeśli jednak USA zdejmą sankcję, Teheran będzie mógł podjąć rozmowy z innymi sygnatariuszami porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Pompeo: jeśli będzie trzeba, z chęcią pojadę do Iranu

Jeśli zajdzie taka potrzeba, udam się w podróż do Iranu, aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.