Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Verheugen ostrzega przed Kijowem. "Rząd, w którym zasiadają faszyści"

- Problem nie leży w Moskwie czy u nas. Problem tkwi w Kijowie, gdzie mamy pierwszy w XXI wieku europejski rząd, w którym zasiadają faszyści - ostrzegł w niemieckim radiu były komisarz UE ds. rozszerzenia, Gunter Verheugen. Jego zdaniem wsparcie nowych władz Ukrainy było błędem Berlina. Należy spokojnie i "cicho" rozmawiać z Rosjanami, a zwłaszcza zapobiec rozszerzeniu sankcji.

Ukraińcy okopują się na Mierzei Arabackiej

Władze w Kijowie deklarują, że uznają Krym za terytorium Ukrainy i nie przyjmują do wiadomości nielegalnych działań separatystów. Na "granicy" z Krymem trwają jednak prace fortyfikacyjne.

UE nie miała tyle "odwagi", co USA. Kogo obłożono europejskimi sankcjami?

Unia Europejska w reakcji na referendum na Krymie obłożyła sankcjami 21 osób. Unijna lista nie obejmuje jednak szeregu ważnych osób, które swoimi sankcjami objęli Amerykanie. Nie zdecydowano się zaatakować bezpośrednio otoczenia Władimira Putina. "Ucierpieli" przywódcy krymskich separatystów, rosyjscy dowódcy wojskowi i politycy niższego szczebla.

"Krym będzie czarną dziurą w Europie"

- De facto Krym jest już w Federacji Rosyjskiej. Są tam pieniądze rosyjskie, wojska rosyjskie, zarządzanie rosyjskie - mówił we "Wstajesz i wiesz" Andrzej Talaga, dyrektor ds. strategii Warsaw Enterprise Institute i dziennikarz. Zastrzegł jednak, że w jego ocenie, Krym nie zostanie w pełni anektowany przez Federację Rosyjską, by nie wywołać skandalu międzynarodowego, natomiast pozostanie w jej strefie wpływów. - Krym będzie czarną dziurą w Europie. To będzie twór ani taki, ani taki - podsumował.

Japonia nie uznaje wyników referendum na Krymie

Rząd Japonii oświadczył, że nie uznaje wyników referendum na Krymie i wezwał Rosję, by nie anektowała regionu, gdzie w niedzielę odbyło się głosowanie w sprawie secesji od Ukrainy i przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

Kliczko wzywa Zachód do nałożenia sankcji na Rosję

Szef opozycyjnej partii ukraińskiej UDAR Witalij Kliczko wezwał Zachód na łamach niemieckiej gazety "Bild" do sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na przeprowadzone w niedzielę referendum na Krymie, w którym większość poparła przyłączenie półwyspu do Rosji.

Europa nie uznaje referendum na Krymie. "Farsa", "pseudokonsultacja"

- UE nie uzna niedzielnego referendum na Krymie - oświadczyli przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Podobną opinię wyraził przewodniczący PE Martin Schulz. Szwedzkie MSZ oświadcza, że "tzw. referendum na Krymie" jest sprzeczne z ukraińską konstytucją, natomiast francuskie podkreśla, że "głosowaniu towarzyszyło zagrożenie siłą militarną ze strony Rosji", a Wielka Brytania wzywa do zdecydowanej reakcji - to pierwsze, europjskie komentarze do wyników po referendum na Krymie.

"Polska bardzo boleśnie odczuje sankcje dla Rosji"

- Bomba tykająca na Ukrainie nie wybuchnie szybko i silnie, ale będzie wybuchała różnymi etapami. Myślę, że wkraczamy w okres, jeśli nie zimnej wojny, to dużego ochłodzenia - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz w "Faktach po Faktach". Były premier podkreśla, że konflikt krymski to część planu Putina, który walcząc o Krym chce całej Ukrainy.

Ukraina zwiększa wydatki na obronność

Prawie 7 miliardów hrywien (ok. 2,1 mld złotych) przyznał w niedzielę rząd Ukrainy na wydatki na obronność państwa w związku z kryzysem między Kijowem a Moskwą wokół zajętego przez Rosję Krymu.