Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Dziennikarze chcą ukarać posłów, którzy pobili szefa ukraińskiej telewizji

Blisko stu ukraińskich dziennikarzy i działaczy społecznych pikietowało w środę pod prokuraturą generalną w Kijowie, domagając się ukarania deputowanych nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy pobili szefa państwowej telewizji i wymusili jego dymisję. - Ten atak na wolność słowa musi być bezzwłocznie zbadany, a winni ukarani. Każde inne działanie utoruje drogę do dalszych ataków na dziennikarzy i (demokratycznych) aktywistów - apeluje Amnesty International.

Czy sojusznicy z NATO pomogliby nam w razie konfliktu? Polacy nie są przekonani

Większość Polaków nie obawia się, że konflikt na Krymie przerodzi się w wojnę, która obejmie swym zasięgiem terytorium naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. Ankietowani są jednak podzieleni, jeśli chodzi o to, czy w razie konfliktu zbrojnego nasi sojusznicy z NATO wywiązaliby się ze swoich zobowiązań.

Berlin nie uzna decyzji Rosji. Aneksja Krymu jak zjednoczenie Niemiec? "Zdumiewające"

Rząd Niemiec potępił uznanie przez Rosję secesji Krymu oraz traktat o przyjęciu półwyspu wraz z Sewastopolem do Federacji Rosyjskiej - oświadczył w środę rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert. - To oczywiste, że rząd niemiecki nie uzna decyzji podjętych przez Federację Rosyjską - zaznaczył. Berlin sprzeciwił się również porównywaniu aneksji Krymu do zjednoczenia Niemiec.

Działacze Swobody wymusili dymisję szefa telewizji. "Psie moskalski, sługusie jeden!"

Grupa działaczy z ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda wtargnęła do gabinetu szefa Kanału Pierwszego ukraińskiej telewizji państwowej. Obrzucając Aleksandra Pantelejmonowa wyzwiskami, przepychając, bijąc i zarzucając mu "wysługiwanie" się Moskwie, zmusili go do napisania podania o dymisję. Sprawą ma zająć się prokuratura, na której czele stoi przedstawiciel partii Swoboda.

Bronisław Komorowski przyjmie jutro wicepremiera Ukrainy

W czwartek o godz. 10 prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w Pałacu Prezydenckim wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego ukraińskiego rządu. Hrojsman jest wicepremierem, ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

Joe Biden: Rosja podąża "mroczną ścieżką" ku izolacji

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

MSZ uspokaja: Polacy na Ukrainie nie są zagrożeni

Nie ma sygnałów o zagrożeniach dla Polaków mieszkających na Ukrainie ze względu na narodowość, o wzroście nastrojów antypolskich lub gorszym niż poprzednio traktowaniu spraw polskich ze strony nowych władz Ukrainy - twierdzi MSZ.

Kto pogwałcił suwerenność Ukrainy? Według Moskwy to Zachód

Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Według Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

Ukraina prosi USA o sprzęt wojskowy. Departament Stanu: zastanawiamy się

- Nie będziemy stać z boku i pozwalać Rosji na podejmowanie nielegalnych działań - zapewniała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Jen Psaki, rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Jak mówiła, Polska i inne kraje w regionie mogą liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Dodała, że Kijów poprosił Waszyngton m.in. o sprzęt wojskowy. USA jeszcze nie odpowiedziały na tę prośbę.

"Zimny prysznic dla Unii". Polscy politycy: trzeba zacząć naprawdę karać

- Wolny świat bardzo wyraźnie zapowiedział swoje reakcje w przypadku aneksji Krymu przez Rosję. Ona dzisiaj się dokonała i to jest najgorszy styl powrotu do najgorszej historii - powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, komentując wtorkowe orędzie Władimira Putina w parlamencie. Zdaniem innych polityków, rosyjski prezydent "nie respektuje żadnych reguł", a przyłączenie Krymu do Rosji było zimnym prysznicem dla Unii Europejskiej.

Zachód reaguje po aneksji Krymu. Londyn grozi poważnymi konsekwencjami

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.

"Nie mogliśmy pozostawić mieszkańców Krymu w nieszczęściu, to byłoby zdradą"

Na Kremlu podpisano porozumienie o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ceremonię zaaranżowano błyskawicznie po długim przemówieniu Władimira Putina, w którym podkreślał historyczne związki półwyspu z Rosją i wolę Krymczan do połączenia się z Federacją. Prezydent zwrócił się do parlamentu z prośbą o ratyfikację umowy i rozpatrzenie stosownych wniosków. - Liczę na wasze poparcie - stwierdził. Wątpliwości co do decyzji deputowanych nie ma. Krym staje się częścią Rosji.

Turcja uwięzi Rosjan na Morzu Czarnym? Doniesienia o groźbie Erdogana

Turcja grozi zamknięciem cieśnin czarnomorskich dla Rosjan - informacja o takiej treści pojawiła się na ukraińskim portalu Hvylya. Autor powołuje się na "źródła dyplomatyczne". Informacje podchwyciły inne media, ale niewiele wskazuje na to, by informację tę należało uznać za coś innego niż plotkę. Zamknięcie cieśnin nie jest bowiem takie proste.