Tunezja

Tunezja

Tunezja wraca do normalności

- W nadchodzącym tygodniu zniesiemy stan wyjątkowy - zapowiedział członek nowego tunezyjskiego rządu. Przestanie obowiązywać także godzina policyjna i zakaz zgromadzeń publicznych. Wszystkie te obostrzenia wprowadził obalony w styczniu prezydent Ben Ali zaledwie kilka godzin przed ucieczką z kraju.

Ponad dwieście ofiar zamieszek w Tunezji

Podczas zamieszek w Tunezji, które doprowadziły do obalenia 14 stycznia prezydenta Ben Alego, zginęło 219 osób, a 520 zostało rannych - podał w Tunisie Bacre Ndiaye, szef misji Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

"Nie jestem Chomeinim"

Transparenty i okrzyki "Allah Akbar!" (Największy jest Allah!) - tak tysiące ludzi witało na lotnisku w Tunisie 69-letniego Raszida Ghannuszi'ego. Przywódca tunezyjskiej Partii Odrodzenia wrócił w niedzielę do ojczyzny z ponad 20-letniego wygnania w Wielkiej Brytanii. - Niektóre zachodnie media przedstawiają mnie jak (ajatollaha) Chomeiniego, ale to nie jestem ja - powiedział Ghannuszi.

Konta tunezyjskiego dyktatora zamrożone

Austria w trybie natychmiastowym zamroziła konta obalonego prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego, jego rodziny i najbliższych. Dyktator i jego otoczenie było wielokrotnie oskarżane o korupcję i gromadzenie fortuny w zagranicznych bankach. Nowe władze TUnezji chcą przynajmniej częściowo odzyskać te pieniądze.

Zagłosują w pierwszych wolnych wyborach

Pomimo obalenia dyktatora i powołania nowego rządu, Tunezja nadal jest niespokojna. Na ulicach ciągle protestują tłumy. Przed żądaniami ulicy ugiął się tymczasowy premier Mohammed Ghannuszi. Zapowiedział zorganizowanie pierwszych wolnych wyborów w kraju i przetasowania w swoim gabinecie.

"Agent USA" odchodzi. 12 nowych ministrów

12 nowych ministrów powołał szef tunezyjskiego rządu tymczasowego Mohammed Ghannuszi - poinformowała agencja Reutera. Wcześniej informowano, że z funkcji ministra spraw zagranicznych zrezygnował Kamel Mordżani. Tunezyjczycy od kilku dni domagali się odejścia z rządu tymczasowego siedmiu ministrów należących do ekipy obalonego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Międzynarodowy nakaz aresztowania b. prezydenta

Tunezyjski sąd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania byłego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i jego żony Leili Trabelsi - poinformowało tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości. Po kilku tygodniach antyrządowych zamieszek, 14 stycznia Ben Ali uciekł z kraju.

Tunezja tasuje ministrami

Przetasowania w tunezyjskim rządzie, które pozwolą wypełnić wakaty w kilku ministerstwach, nastąpią w ciągu kilku dni - zapowiedział w poniedziałek minister oświaty i rzecznik rządu tymczasowego Tajib Bakkusz. Nie wykluczył kolejnych dymisji.

Nowy rząd, nowe protesty

W Tunezji po raz kolejny doszło do starć protestujących z policją. Demonstranci domagający się ustąpienia dopiero co powołanego rządu, zaatakowali dzielnicę ministerstw. Nowe władze starają się pokazać, że nie mają nic wspólnego z obalonym dyktatorem i prowadzą akcję aresztowań wymierzoną w zwolenników Zina el-Abidina Ben Alego.

"Karawana Wyzwolenia" przerwała barykady

Dwóch sojuszników obalonego prezydenta Tunezji Ben Alego zostało objętych aresztem domowym. Jednocześnie w stolicy kraju - Tunisie - doszło do kolejnych protestów. Tym razem domagano się wypuszczenia z aresztu zwolenników Ben Alego i rezygnacji premiera Mohammeda Ghannusziego.

"Zapytamy, kto pozwolił, by strzelali"

Niezależna komisja powołana przez nowy rząd Tunezji zapowiedziała, że zbada udział sił bezpieczeństwa w tłumieniu antyrządowych protestów w związku z licznymi ofiarami śmiertelnymi wśród ich uczestników. Według ONZ zginęło 117 osób. Tymczasem w sobotę kolejny dzień z rzędu kontynuowano protesty przeciwko tymczasowemu rządowi Mohammeda Ghannusziego.

Rodzina obalonego prezydenta aresztowana

Nowe tunezyjskie władze zapowiadają "zerwanie z przeszłością" i dystansują się od byłego prezydenta. Starając się uspokoić wzburzone społeczeństwo, aresztowano 33 członków rodziny obalonego despoty. Na nagraniach z akcji służb bezpieczeństwa pokazano duże ilość przejętego złota i biżuterii. Jednocześnie z więzień wypuszczono wszystkich więźniów politycznych.

Wczoraj powołali rząd, dziś się rozpada

Trzech polityków partii UGTT (General Union of Tunisian Workers) zrezygnowało z tek ministerialnych w powołanym zaledwie wczoraj w Tunezji rządzie jedności narodowej - poinformowało BBC.

"Strzelają do ludzi, krew". "Szkoda tego słońca"

Już tylko dziesięciu polskich turystów przebywa w Tunezji. Wczoraj wieczorem na Okęciu wylądowała kolejna grupa Polaków, którzy z powodu zamieszek musieli przerwać urlop i wrócić do kraju. Jedni mówią o krwi i strzelaniu do ludzi, inni o tym, że w kurortach czuli się bezpiecznie.

Obama trzyma za nich kciuki

Administracja Baracka Obamy uważnie spogląda na Tunezję, gdzie trwają zamieszki antyrządowe. - Apelujemy o wolne wybory, które spełnią aspiracje narodu tunezyjskiego - powiedział Tommy Vietor, rzecznik Białego Domu.

Zamieszki za trzy miliardy

78 osób zginęło a 94 zostały ranne od początku antyrządowych zamieszek w Tunezji - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Tunezji Ahmed Friaa. Według niego, protesty kosztowały kraj jak do tej pory trzy miliardy dinarów (ok. 2 miliardy dol.).

Nowy rząd Tunezji wśród protestów

W Tunezji utworzono rząd jedności narodowej, w którym trzy stanowiska przypadły przywódcom opozycyjnej partii. Wcześniej przez Tunis przetoczył się gwałtowny protest, w którym około tysiąca ludzi demonstrowało przeciwko partii rządzącej - Zgromadzeniu Demokratyczno-Konstytucyjnemu (RCD). Siły bezpieczeństwa próbowały rozpędzić tłum strzałami w powietrze i działkami wodnymi.

Bagaż podręczny: 1,5 tony złota

Żona obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego, uciekając z kraju zadbała o swoją przyszłość. Z skarbca Banku Narodowego zabrała półtorej tony złota - pisze w wydaniu internetowym francuski "Le Monde", powołując się na informacje służb wywiadowczych.