Tunezja

Tunezja

Prokurator chce kary śmierci dla b. prezydenta

Podczas zaocznego procesu przed trybunałem wojskowym prokurator zażądał kary śmierci dla byłego prezydenta Tunezji Zina al-Abidina Ben Alego - poinformowały w środę źródła związane z tunezyjskim wojskowym wymiarem sprawiedliwości.

Brutalny Dzień Męczennika w Tunezji

Policja użyła pałek i gazu łzawiącego do stłumienia antyrządowej demonstracji w Tunisie. Ponad 2 tys. uczestników domagało się zmiany systemu rządzenia przez umiarkowaną islamistyczną Partię Odrodzenia.

Szariat nie będzie podstawą konstytucji

Religijne prawo muzułmańskie - szariat - nie będzie podstawą nowej konstytucji północnoafrykańskiej Tunezji, gdzie zostanie zachowana republikańska forma rządów - poinformowała rządząca islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda).

Za nagi biust w gazecie może iść do więzienia

Szef redakcji tunezyjskiej gazety ''Attounisia'' może trafić nawet na pięć lat do więzienia za zamieszczenie w dzienniku nagiego zdjęcia. Fotografia, przedrukowana z niemieckiej edycji magazynu ''GQ'', przedstawia piłkarza tunezyjskiego pochodzenia, Samiego Khdeirę, obejmującego swą dziewczynę, Lenę Gercke.

Tunezja rok po obaleniu dyktatury

Rok po obaleniu ponad dwudziestoletniej dyktatury Ben Alego oraz po niespodziewanym dojściu do władzy islamistycznej Partii Odrodzenia tunezyjskie społeczeństwo jest sfrustrowane rosnącym bezrobociem i nieufnie patrzy na poczynania rządu.

Gaz łzawiący w kolebce arabskiej wiosny

Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom w mieście Sidi Buzid, które jest kolebką arabskiej wiosny. Młodzi ludzie protestowali przeciwko ogłoszonym wcześniej wynikom niedzielnych wyborów do konstytuanty.

Pierwsze wybory po arabskiej wiośnie - "przejrzyste"

Pierwsze z państw arabskich, które obaliły swojego dyktatora, sprawnie wykonało pierwszy krok do demokracji. Misja obserwatorów UE do Tunezji oświadczyła, że zostały one zorganizowane w sposób "transparentny". Stwierdzono jedynie drobne niedociągnięcia. W głosowaniu wzięło udział ponad 90 proc. uprawnionych, co samo w sobie jest niezwykłym osiągnięciem.

Po rewolucji wygrana islamistów

Umiarkowane ugrupowanie islamistyczne Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia) wygrało niedzielne wybory do konstytuanty w Tunezji - wynika z pierwszych nieoficjalnych danych. Niedzielne głosowanie było pierwszymi wolnymi wyborami, zorganizowanymi dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

90 proc. frekwencja. Tunezja poszła do urn

Tunezyjczycy masowo ruszyli w niedzielę na pierwsze wolne wybory w swym kraju, które zorganizowano w dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego. Wg szefa komisji wyborczej frekwencja była wysoka. - Spośród 4,1 mln zarejestrowanych wyborców zagłosowało ponad 90 proc. - oświadczył sekretarz generalny komisji wyborczej Boubaker Ben Thaber.

Historyczne głosowanie w Tunezji

W Tunezji odbywają się historyczne wybory do konstytuanty, która w ciągu roku ma opracować nową ustawę zasadniczą i przeprowadzić wybory parlamentarne. Do urn poszli dziś także Szwajcarzy, którzy wybierają parlament i Bułgarzy, którzy wybierają prezydenta i samorządowców.

Zamieszki po filmie w telewizji

Młoda tunezyjska demokracja przeżywa trudny okres. Na ulicach doszło do zamieszek z udziałem islamistów, którzy protestowali przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem oraz emisji w telewizji filmu ukazującego Iran w złym świetle.

Uzbrojona kolumna wdarła się do Tunezji

Tunezyjskie wojsko stoczyło w nocy walkę z niezidentyfikowaną kolumną uzbrojonych ciężarówek w pobliżu granicy z Libią. Kilka osób miało zginać w starciach na pustyni w okolicy miasta Duz na południowym-zachodzie kraju,.

Francuscy turyści omijają Egipt i Tunezję

Francuscy turyści odwracają się od swoich ulubionych do niedawna krajów - Egiptu i Tunezji. Wystraszyła ich tzw. arabska wiosna, czyli rewolucje, do których doszło w ostatnich miesiącach w Afryce Północnej.

Tunezyjska turystyka skurczyła się o połowę

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Turystyczny krach w Tunezji

Dochody Tunezji z turystyki spadły w pierwszym półroczu o 51 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu tego północnoafrykańskiego kraju, gdzie w styczniu doszło do rewolty, która obaliła prezydenta.

Były prezydent dostał 15 lat więzienia

Były prezydent Tunezji Ben Ali został w poniedziałek skazany zaocznie na 15 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni i narkotyków - podała agencja Reutera. To nie pierwszy wyrok wydany na byłego przywódcę państwa.