Transport

Transport

Opozycja protestuje, rząd namawia UE, zgody brak. Ciężarówki z towarami wciąż jadą na wschód

Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji, ale rosyjskie tiry nadal jeżdżą po polskich drogach i wiozą na wschód towary z Europy. Kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę szef największego w Polsce stowarzyszenia w branży transportu drogowego rozmawiał przez telefon z szefem komisji transportu rosyjskiej Dumy. Przekazał mu, że Polska nie przygotowuje się do zamknięcia granicy dla rosyjskich towarów. - Byliśmy w szoku - mówi przedstawiciel branży.

"Przecież głuchy nie może prowadzić tak dużego auta". Serio?

Cisza otacza ich od urodzenia. Nie słyszą zbyt wysokich obrotów silnika, ale wyczuwają drgania fotela. Nie słyszą sygnałów karetki, ale wcześniej niż ktokolwiek inny dostrzegają, że trzeba ustąpić mu drogi. - Podręcznikowi kierowcy - mówi ich instruktor.

Problemy branży transportowej

Nie wszyscy przetrwali zamknięcie gospodarki w czasie pandemii. Pierwsze firmy transportowe już wyprzedają autokary. Dziennikarze rozmawiali z osobami, które kilka miesięcy temu alarmowały, że ich sytuacja jest krytyczna. Łukasz Wieczorek ustalił, co mówią dziś i dlaczego nie czekają z optymizmem na sezon urlopowy.

Protesty przewoźników

Nie chcą jałmużny, a realnej pomocy na miarę ich biznesu. W wielu miastach w całym kraju zorganizowano protesty przewoźników. Przez pandemię branża transportowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Kolejne tarcze nie przewidują pomocy, jaką chcieliby uzyskać. Maciej Warsiński.

MZA, ZTM, WTP, ITS, PKS... Kto wozi warszawiaków?

Ostatnie wypadki z udziałem autobusów firmy Arriva pokazały między innymi, że sami warszawiacy gubią się w natłoku trzyliterowych skrótów nazw firm i instytucji, które odpowiadają za to, by autobusy codziennie pojawiały się na swoich trasach. Zdziwienie wielu budzi nawet to, że po ulicach jeżdżą autobusy prywatnych firm. Wyjaśniamy, jak zorganizowany jest transport autobusowy w Warszawie.

Korki, spaliny, smog. "Tak być nie musi"

Samochód. Jeszcze niedawno obiekt marzeń. Dawał wolność, swobodę przemierzania setek kilometrów. Ale dziś coraz częściej oznacza uwięzienie w korku, smród spalin, trujący smog nad miastami. Tak być nie musi. O tym w kolejnym odcinku serii WWF "Punkt krytyczny" pod tytułem "Alternatywny transport".