Prezydent Syrii Baszar el-Asad ogłosił "amnestię powszechną" za "wszystkie zbrodnie" popełnione do tego dnia - poinformowała państwowa telewizja syryjska. Ogłoszenie dekretu szefa państwa nastąpiło w niecały tydzień po wyborach prezydenckich.
Reelekcja prezydenta Syrii Baszara el-Asada dowodzi, że wszelkie możliwe rozwiązania konfliktów w tym kraju są w gestii prezydenta - powiedział przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hasan Nasrallah i wezwał syryjską opozycję do zaprzestania walk.
Główna koalicja opozycji syryjskiej skrytykowała jako "nieprawomocną" reelekcję prezydenta Baszara el-Asada, zapowiadając kontynuację powszechnej rewolty przeciw jego reżimowi. Asad zwyciężył w wyborach na terenach, które ma pod kontrolą.
Rosyjskie MSZ uznało wybory prezydenckie w Syrii za sprawiedliwe, wolne i przejrzyste. Skrytykowano państwa, które zapowiedziały, że nie uznają wyników głosowania. Obserwatorzy z Rosji monitorowali przebieg wyborów, w których zwyciężył Baszar el-Asad.
Baszar el-Asad wygrał wybory prezydenckie w Syrii - poinformował przewodniczący parlamentu w Damaszku. Autorytarny przywódca reżimu walczącego od ponad trzech lat z rebeliantami zdobył według oficjalnych danych aż 88,7 proc. głosów. Do urn karty wrzuciło też rzekomo trzech na czterech Syryjczyków upoważnionych do głosowania.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się dziś w Paryżu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - podała rzeczniczka Departamentu Stanu. Szefowie dyplomacji będą rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i w Syrii.
We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.
W pogrążonej w krwawym konflikcie Syrii rozpoczęły się wybory prezydenckie. Najpewniej wygra je obecny prezydent Baszar el-Asad. Głosowanie, które odbędzie się jedynie na terenach kontrolowanych przez reżim, opozycja i Zachód uważają za farsę. Wybory nadzorują obserwatorzy z Iranu, Rosji i Korei Północnej.
Co najmniej 20 syryjskich żołnierzy i członków oddziałów pomocniczych zginęło w Aleppo na północnym zachodzie Syrii, gdy rebelianci wysadzili w powietrze tunel, w którym zgromadzono materiały wybuchowe - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że od początku roku ok. 2 tys. osób zginęło w wyniku używania przez siły reżimowe tzw. bomb beczkowych w atakach na rebeliantów w Aleppo w północno-zachodniej Syrii. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.
Ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi eksplodowała w bazie syryjskiego wojska opodal miasta Idlib. Tego rodzaju zamachy samobójcze są dość częste w Syrii, ale tym razem był on wyjatkowy. Zamachowcem-samobójcą był obywatel USA.
Według Siergieja Stiepaszyna, szefa Rosyjskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej, syryjskie dzieci będą obowiązkowo uczyć się języka rosyjskiego. To pokłosie wizyty rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, który spotkał się w Damaszku z prezydentem Baszarem Al-Asadem.
Barack Obama jest bardzo bliski wydania decyzji o zaangażowaniu armii USA w szkolenie i wspieranie syryjskich rebeliantów - twierdzi "The Washington Times". Decyzję ma ogłosić już w środę. Wojskowi "doradcy" mają zastąpić tajny program CIA, który ze szczegółami opisuje telewizja PBS w swoim reportażu.
Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), nadzorującej wywóz i likwidację syryjskiej broni chemicznej, zostali zaatakowani. Nikomu nic się nie stało i przedstawiciele organizacji maja być już bezpieczni. Zdementowano informację o ich porwaniu.
35 tys. zagranicznych bojowników dżihadu, świętej wojny, wjechało do Syrii z zagranicy, w tym z Europy, od początku wojny domowej. Taką liczbę wymieniają uczestnicy seminarium ekspertów, która odbywa się w Rabacie - podała marokańska agencja MAP.
Co najmniej 21 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po ostrzelaniu moździerzami wiecu wyborczego prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje w piątek, że wśród zabitych jest 11 cywilów.
Rosja i Chiny zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. powierzenia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu zajęcia się sytuacją w Syrii pod kątem ewentualnego pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Co najmniej 162 tys. ludzi zginęły w ciągu trwającego od ponad trzech lat konfliktu w Syrii - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tysiące osób zostały schwytane przez siły Baszara el-Asada albo walczących z nim rebeliantów. Źródła opozycyjne podały również w poniedziałek, że minister obrony w rządzie opozycji syryjskiej, wspierany przez Arabię Saudyjską Asaad Mustafa, zrezygnował z powodu nieporozumień z przywódcą Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmedem Dżarbą.
W Damaszku ogłoszono w niedzielę, że wskutek odniesionych ran zmarł generał wojsk rządowych Husajn Iszak, dowódca obrony przeciwlotniczej. Został ranny podczas ataku powstańców na miejscowości Mleiha pod stolicą Syrii.