Syria

Syria

Ramadi, Faludża i Hadisa. Irackie wojsko ruszyło z lądową ofensywą

Siły zbrojne Iraku rozpoczęły ofensywę przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w trzech miastach prowincji Anbar na zachodzie kraju - poinformowały źródła w irackich władzach bezpieczeństwa. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oświadczyło, że w lipcu, w ciągu miesiąca od ogłoszenia kalifatu na kontrolowanych przez nich terenach syryjskich i w Iraku, do dżihadystów dołączyło ok. 6,3 tys. bojowników.

Współpraca Bagdadu z Asadem trwa, a może będzie nawet bliższa

Stany Zjednoczone i inne państwa Zachodu stanowczo odrzucają możliwość współpracy z rządem w Damaszku przy zwalczaniu Państwa Islamskiego. Innego zdania jest jednak rząd w Bagdadzie. Iracki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Flaeh al-Fajad spotkał się z prezydentem Baszarem el-Asadem i zapoznał go z postępami walki z dżihadystami po irackiej stronie granicy.

Dżihadyści zestrzelili samolot

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zestrzelili po raz pierwszy syryjski samolot bojowy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka monitorujące wojnę domową w Syrii.

Dżihadyści niszczą miejsca kultu religijnego

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich i szyickich w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Laptop zagłady" Państwa Islamskiego. Dżihadyści pracują nad bronią masowego rażenia?

Syryjscy rebelianci przejęli laptopa należącego do jednego z członków Państwa Islamskiego, a dokumenty w nim zawarte sugerują, że organizacja prowadzi badania nad stworzeniem broni biologicznej. Magazyn "Foreign Policy", który jako pierwszy miał dostęp do tych materiałów, donosi, że w jednym z plików jest mowa o wrzucaniu granatów do "dużych, zamkniętych obiektów takich jak stacje metra, stadiony czy centra handlowe".

Naloty na islamistów? Londyn się waha, Berlin odmawia. "Wysłaliśmy broń. To nie bagatela"

Wielka Brytania nie wyklucza udziału w militarnej akcji przeciw Państwu Islamskiemu, ale nie chce uczestniczyć w nalotach. Przynajmniej w Syrii - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. W atakach z powietrza nie wezmą też udziału Niemcy, o czym zapewnił szef tamtejszego MSZ Frank-Walter Steinmeier. To reakcje po wystąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy, który z kolei nie przewiduje działań lądowych swoich wojsk.

Syryjska opozycja chwyta się obietnic Obamy

Popierana przez Zachód opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa oświadczyła, że jest gotowa do współpracy w walce z Państwem Islamskim. Prezydent USA Barack Obama przedstawił ostatniej nocy strategię walki z dżihadystami w Syrii i Iraku.

12 tys. zagranicznych dżihadystów, najwięcej od inwazji ZSRR na Afganistan

- To na pewno najbardziej znacząca mobilizacja zagranicznych bojowników od wojny w Afganistanie w latach 80. XX wieku - tak Peter Neumann z Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence w londyńskim King's College ocenia napływ dżihadystów do Syrii i Iraku. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone złożyły projekt rezolucji, która domaga się od wszystkich państw "zapobiegania i tłumienia" rekrutacji i podróży radykalnych islamistów.