Somalia

Somalia

"Żniwiarze" latają z Etiopii. USA: Ale nie atakują

Biały Dom zdementował doniesienia prasowe, że amerykańskie samoloty bezzałogowe stacjonujące w Etiopii dokonują stamtąd ataków na terrorystów. O sieci baz dla dronów, którą Amerykanie budują m.in. w Afryce, wiadomo było nieoficjalnie od tygodni. Piątkowy "Washington Post" napisał, powołując się na źródła w armii, że bezzałogowce Reaper ("żniwiarz") używają m.in. lotniska w Etiopii i prowadzą operacje w sąsiedniej Somalii.

Porwana Francuzka nie żyje

66-letnia Francuzka uprowadzona na początku miesiąca ze swojego domu na kenijskiej wyspie Manda, nie żyje - poinformował rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zmarła Marie Dedieu.

Kenijskie wojsko szuka Hiszpanek w Somalii

Kenijskie wojska lądowe wspierane przez lotnictwo wkroczyły do sąsiedniej Somalii w poszukiwaniu bojowników ugrupowania Al-Szebab. Radykalni islamiści są oskarżani przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych.

Wybuch auta-pułapki zmasakrował tłum

Co najmniej 70 osób zginęło, a 42 zostały ranne we wtorek w eksplozji samochodu-pułapki przy budynkach rządowych w stolicy Somalii Mogadiszu - poinformowali pracownicy pogotowia ratunkowego.

Nauczyciel rzucił pracę, bo został wicepremierm

Nauczyciel londyńskiej szkoły Mohamed Ibrahim zrezygnował ze swojego stanowiska, po tym gdy został wicepremierem Somalii - poinformowało w piątek BBC. 64-letni Ibrahim od dwóch lat pracował w Newman Catholic College.

750 tys. ludzi "bliskich śmierci głodowej"

Tragiczna sytuacja w Somalii staje się coraz gorsza - alarmuje ONZ. W ciągu czterech miesięcy w Somalii z głodu może umrzeć około 750 tysięcy ludzi, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.

Tajemniczy dron rozbił się w Somalii

Niezidentyfikowany samolot bezzałogowy rozbił się w Mogadiszu, stolicy Somalii. Maszyna spadła niedaleko libijskiej ambasady. Według anonimowego przedstawiciela sił bezpieczeństwa rządu Somalii, szczątki zostały szybko zabrane przez żołnierzy Unii Afrykańskiej i "niezidentyfikowanych" osobników.

400 tys. dzieci skazanych na śmierć głodową

W Somalii ponad 400 tysięcy dzieci może umrzeć śmiercią głodową, jeśli świat nie przyjdzie z pomocą. Organizacje humanitarne biją na alarm. Nie widziano takiej niszczycielskiej suszy w Somalii, Etiopii i w Kenii od dziesięcioleci.

Róg Afryki umiera z głodu. Ceny żywności szybują

Dramatyczny wzrost cen żywności, które zbliżają się do poziomów rekordowych zagraża biednym, zwłaszcza w rejonie Rogu Afryki. Braki zapasów produktów żywnościowych, niestabilne rynki i wysokie ceny pogarszają sytuację - głosi raport Banku Światowego opublikowany w poniedziałek.

Specoddziały ochronią konwoje z pomocą

Premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali ogłosił w sobotę utworzenie specjalnych oddziałów, które będą ochraniały konwoje z pomocą humanitarną dla ludzi dotkniętych podwójną plagą suszy i głodu - podała BBC na stronie internetowej.

Somalia umiera na oczach świata

W 7,5-milionowej Somalii ponad trzy miliony ludzi głoduje. Ze zdjęć "New York Timesa" i relacji polskiego wysłannika akcji charytatywnej wyłania się obraz kraju na granicy śmierci.

Stany Zjednoczone pomogą Somalii

Barack Obama podjął decyzję o dodatkowej pomocy dla głodującej Somalii, w której panuje niespotykana od 60 lat klęska suszy. Stany Zjednoczone przeznaczyły na pomoc humanitarną 105 mln dolarów.

Nowe miliony na "pilną pomoc humanitarną"

Barack Obama podjął decyzję o dodatkowej pomocy dla głodującej Somalii, w której panuje najtragiczniejsza klęska suszy od 60 lat. Według ONZ ponad połowa ludności tego kraju (czyli ponad 3 mln osób) głoduje, a niemal 30 tys. dzieci już umarło. 105 mln dolarów USA przeznaczyły na "pilną pomoc humanitarną".

Nadzieja dla głodujących. Islamiści się cofają

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania Al-Shabaab wycofali się ze zrujnowanej stolicy Somalii, Mogadiszu. Przedstawiciele ONZ mają nadzieję, że teraz będą mogli szybciej dostarczać żywność dla tysięcy głodujących Somalijczyków, którzy starali się dotrzeć do centrów rozdających pomoc w mieście. Do tej pory islamiści tego zabraniali, klęska głodu miała być bowiem "wymysłem krzyżowców".

Klęska głodu zabiła 29 tys. dzieci

Według amerykańskich szacunków głód i susza w Somalii zabiły w ostatnich trzech miesiącach ponad 29 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Jest to pierwsza tak precyzyjna próba oszacowania liczby zmarłych w wyniku klęski w Rogu Afryki.

"Dzieci i dorośli umierają w zastraszającym tempie"

Bank Światowy przeznaczy ponad pół miliarda dolarów na pomoc dla mieszkańców Rogu Afryki, gdzie ogłoszono stan klęski głodu, a liczba ofiar śmiertelnych sięga dziesiątek tysięcy. O pilną pomoc dla Afryki zaapelowała też agenda ONZ ds. wyżywienia (FAO). Jej zdaniem, pieniędzy na walkę z głodem wciąż jest za mało.

0,5 mln dolarów od głowy za wolność

- Dostaliśmy 5,7 mln dolarów okupu. W tym momencie niemiecki frachtowiec odpływa - relacjonował uwolnienie zakładników jeden z somalijskich piratów, Ibrahim. Po dwóch miesiącach niewoli załoga statku wyszła na wolność.

Siostrzenica wysadziła w powietrze ministra

Minister spraw wewnętrznych Somalii Abdiszakur Hasan Farah zginął w zamachu samobójczym w Mogadiszu. Według przedstawiciela sił bezpieczeństwa, ataku w domu ministra dokonała najprawdopodobniej siostrzenica Faraha.

Korea odbiła statek z rąk piratów

Południowokoreańska marynarka wojenna uratowała wszystkich członków załogi swojego chemikaliowca. Statek został uprowadzony przez somalijskich piratów na Morzu Arabskim - podały w piątek media w Seulu. W akcji zginęło ośmiu porywaczy. Kapitan statku został ranny.