Somalia

Somalia

Uderzenia USA w Somalii i Libii. "Zapłata" za ataki terrorystyczne

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.

Tajemniczy atak z morza i powietrza. Ostrzał przez "obce siły"

W sobotę nad ranem jedna z siedzib islamskich ekstremistów na wybrzeżu Somalii została zaatakowana z morza i powietrza. Nie wiadomo kto przeprowadził atak. Według bojówkarzy brały w nim udział dwa niezidentyfikowane śmigłowce i okręty. Miał zginąć co najmniej jeden z ekstremistów.

"Atak na centrum handlowe był planowany ponad rok". Kenia wypuszcza podejrzanych

Zamach w Nairobi był planowany przez ponad rok przez spiskowców, którzy wynajmowali sklep w centrum handlowym Westgate - podały cytowane przez CNN kenijskie władze. MSW podało również, że w areszcie przetrzymywanych jest ośmiu podejrzanych o uczestnictwo w zamachu, trzech podejrzanych zostało zwolnionych. W ataku terrorystów zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych.

Al-Szabab rekrutuje na Zachodzie

Do ataku w Kenii przyznało się somalijskie radykalne ugrupowanie islamskie al-Szabab. W Rogu Afryki działa od lat. I od lat - co ciekawe i zastanawiające - w swoje szeregi werbuje także obywateli zachodu: Amerykanów, Brytyjczyków czy Finów. Co ich uwiodło?

Abu Zubair i szejk Aweis. Talibowie z Rogu Afryki

Z wyjątkiem kilku ataków Al-Kaidy z przełomu wieków wszystkich innych zamachów w Rogu Afryki dokonali somalijscy dżihadyści z ugrupowania Al-Szabab. Pokonani w Somalii, przenoszą wojnę na teren innych państw.

"Kenia ma na pieńku z somalijskimi dżihadystami"

- Jest to organizacja, która teraz prowadzi wojnę metodami terrorystycznymi - mówił o organizacji Al-Szabab, która podejrzana jest o zamach w Nairobi, Wojciech Jagielski. Korespondent wojenny mówił, że ci somalijscy dżihadyści od dłuższego czasu grozili Kenii.

W 14 godzin spadło tyle wody, co przez rok

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Flota UE pierwszy raz zbombardowała Somalię

Siły państw UE pełniące misję antypiracką u wybrzeży Somalii zaatakowały morskich rozbójników na brzegu. Europejczycy przeprowadzili nalot na jedną z pirackich baz. Była to pierwsza taka operacja w historii od czasu rozszerzenia mandatu misji w marcu bieżącego roku.

Koniec spokoju na Morzu Arabskim

Grecki armator najwyraźniej chciał zaoszczędzić na ochronie, ponieważ na statku nie było uzbrojonych strażników. Tankowiec ze 135 tysiącami ton ropy naftowej został zaatakowany przez piratów z dwóch łódek rybackich na Morzu Arabskim, w odległości około 300 km na południe od wybrzeża Omanu.

12 zakładników na wolności. Piraci zatrzymani

Duński okręt wojenny uwolnił z rąk piratów dwunastu zakładników. Podczas akcji u wybrzeży Somalii zatrzymano szesnastu porywaczy. Podejrzani o piractwo pozostaną w areszcie. Władze duńskie zamierzają postawić ich w stan oskarżenia.

12 ofiar ataku w Somalii

Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Bomba zabiła szefów somalijskiego sportu

Eksplozja bomby w teatrze w stolicy Somalii zabiła najważniejsze osoby krajowej administracji sportowej. Zginął szef somalijskiego komitetu olimpijskiego i federacji piłki nożnej, oraz pięciu innych wysokich rangą urzędników państwowych. W chwili zamachu w teatrze znajdował się premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali, ale osobiście powiedział dziennikarzom, że nic mu się nie stało.

Unia będzie ścigać piratów na morzu i na lądzie

Wojskowe siły Unii Europejskiej zwalczające somalijskich piratów w ramach misji Atalanta będą mogły operować nie tylko na morzu, ale także na brzegu - postanowiła Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z władzami Somalii.